Svenska Mästerskap 2015

2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014


Hej!

Här redovisar vi medaljörer från SM, SM/JSM, JSM, Sum-Sim/USM samt Masters.
VSSF gratulerar alla medaljörer från de Västsvenska klubbarna!

Konstsim 2015

SM (30-31/5)
Brons - Karolina Gustavsson, SIK Göteborg (Solo - 121,4499 p.)

USM (13-15/11)
Silver - SIK Göteborg Fl 13-15 Lag (6 personer - 112,1303 p.)
Brons - Stella Tengsand, SIK Göteborg (Solo - 120.6234 p.)
Brons - SIK Göteborg Fl 12 o Y (6 personer - 97,8062 p.)

Simhopp 2015

Riksfinal

Guld -

USM
Guld -

Sum-Sim Riksfinal (25m), Göteborg 4-6 December 2015

Söndagen den 6 december
Guld - Julius Gustavsson, SK Laxen (200 Me 13 o Y - 2.18,45)
Guld - Trine Forss, Skövde SS (100 Ry 13 o Y - 1.05,35)
Silver - Emma Dimitriou Sagré, Alingsås SLS (400 Me 15-16 år - 5.02,23)
Brons - Alfhild Kristensson, Göteborg Sim (400 Fr 15-16 år - 4.26,83)
Brons - Adam Albringer, SK Elfsborg (200 Ry 15-16 år - 2.07,33)


Lördagen den 5 december
Guld - Melker Olsson, SK Elfsborg (1500 Fr 15-16 år - 16.06,35)
Silver - Tova Olsson, Mölndals ASS (200 Fr 14 år - 2.06,60)
Silver - Julius Gustavsson, SK Laxen (400 Fr 13 o Y - 4.25,95)
Silver - Julius Gustavsson, SK Laxen (100 Br 13 o Y - 1.09,82)
Brons - Alfhild Kristensson, Göteborg Sim (200 Fr 15-16 år - 2.05,34)
Brons - Tilde Morin, SK Laxen (200 Me 13 o Y - 2.25,10)
Brons - Jonatan Carlsson, Varberg Sim (100 Fj 14 år - 1.00,03)
Brons - Skövde SS Fl 14 o Y (4x100 Fr - 4.01,89)

Fredagen den 4 december
Silver - Skövde SS Fl 16 o Y (4x100 Fr - 3.59,48)
Brons - Mölndals ASS Fl 16 o Y (4x100 Fr - 4.00,42)
Brons - SK Elfsborg Po 16 o Y (4x100 Fr - 3.34,38)


Masters SM (50m), Uppsala 27-28 November 2015

Lördagen den 28 november
Guld - Lennart Mentor, Göteborg Sim (50 Fr - 27,36)
Guld - Jonas Ulfskans, SK Laxen (50 Fr - 24,77)
Guld - Lotta Örne, Kungsbacka SS (50 Fj - 46,60)
Guld - Bo Hellsing, Göteborg Sim (50 Fj - 34,74)
Guld - Lennart Mentor, Göteborg Sim (50 Fj - 28,86)
Guld - Lars Sandberg, Kungsbacka SS (50 Fj - 31,13)
Guld - Jonas Ulfskans, SK Laxen (50 Fj - 26,08)
Guld - Ivar Wallmark, SK Elfsborg (50 Ry - 41,26)
Guld - Bo Hellsing, Göteborg Sim (50 Ry - 38,65)
Guld - Lennart Mentor, Göteborg Sim (50 Ry - 32,92)
Guld - Lars Sandberg, Kungsbacka SS (50 Ry - 32,69)
Guld - Jonas Ulfskans, SK Laxen (50 Ry - 27,81)
Guld - Lennart Mentor, Göteborg Sim (100 Fr - 1.02,88)


Fredagen den 27 november
Guld - Ivar Wallmark, SK Elfsborg (100 Ry - 1.31,75)
Guld - Lars Sandberg, Kungsbacka SS (100 Ry - 1.14,31)
Guld - Jonas Ulfskans, SK laxen (100 Ry - 1.03,85)
Guld - Jonas Ulfskans, SK Laxen (50 Br - 31,47)


SM/JSM (25m), Helsingborg 4-8 November 2015

Söndagen den 8 november
Seniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Me - 4.09,37)
Silver - Erik Persson, Kungsbacka SS (400 Me - 4.10,70)

Juniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Me - 4.18,73)

Lördagen den 7 november
Seniorer
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (1500 Fr - 15.11,95)
Brons - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (100 Ry - 53,35)

Juniorer
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (1500 Fr - 15.11,95)

Fredagen den 6 november
Seniorer
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (200 Ry - 1.54,76)
Silver - Erica Dahlgren, SK S02 (1500 Fr - 16.51,35)
Brons - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Fr - 1.47,29)

Juniorer
Guld - Erica Dahlgren, SK S02 (1500 Fr - 16.51,35)
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Fr - 1.48,00)

Torsdagen den 5 november
Seniorer
Silver - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Me - 1.57,62)
Silver - Erik Persson, Kungsbacka SS (100 Br - 59,70)
Brons - Amanda Rutqvist, Göteborg Sim (200 Br - 2.24,86)
Brons - Adam Paulsson, SK Elfsborg (800 Fr - 7.50,39)

Juniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Me - 2.00,58)
Silver - Erica Dahlgren, SK S02 (400 Fr - 4.16,18)
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (800 Fr - 7.50,39)
Brons - Teodor Widerberg, SK Laxen (100 Br - 1.01,71)

Onsdagen den 4 november
Seniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Fr - 3.45,98)
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Br - 2.06,46)
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Br - 2.11,19)

Juniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Fr - 3.48,45)
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Br - 2.14,06)
Silver - Erica Dahlgren, SK S02 (800 Fr - 8.50,05)
Brons - Teodor Widerberg, SK Laxen (100 Me - 56,59)
Brons - Teodor Widerberg, SK Laxen (200 Br - 2.16,31)

SM/JSM (50m), Sundsvall 1-5 Juli 2015

Söndagen den 5 juli
Seniorer
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (100 Br - 1.02,24)
Guld - Erica Dahlgren, SK S02 (1500 Fr - 17.17,20)
Silver - Robin Andréasson, Mölndals ASS (200 Fr - 1.52,19)
Brons - Jesper Jonsson, Uddevalla Sim (200 Fr - 1.53,60)
Brons - Mölndals ASS Herrar (4x100 Fr - 3.25,37)

Juniorer
Guld - Erica Dahlgren, SK S02 (1500 Fr - 17.17,20)
Silver - Isak Eliasson, Mölndals ASS (200 Fr - 1.54,14)
Silver - Teodor Widerberg, SK Laxen (100 Br - 1.05,75)
Silver - Mölndals ASS Herrar (4x100 Fr - 3.30,80)

Lördagen den 4 juli
Seniorer
Guld - Christoffer Carlsen, Mölndals ASS (50 Fr - 23,19)
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (200 Ry - 2.02,09)
Silver - Erica Dahlgren, SK S02 (400 Fr - 4.22,25)
Silver - Christopher Jedel, Mölndals ASS (800 Fr - 8.18,22)
Brons - Jesper Jonsson, Uddevalla Sim (100 Fj - 54,88)

Juniorer
Silver - Isak Eliasson, Mölndals ASS (50 Fr - 23,81)
Silver - Erica Dahlgren, SK S02 (400 Fr - 4.24,88)
Silver - Christopher Jedel, Mölndals ASS (800 Fr - 8.18,22)

Fredagen den 3 juli
Seniorer
Guld - Uddevalla Sim Herrar (4x100 Me - 3.44,43)
Silver - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (50 Ry - 26,19)
Silver - Robin Andréasson, Mölndals ASS (400 Fr - 4.02,36)
Brons - Erik Persson, Kungsbacka SS (50 Br - 29,16)
Brons - Christopher Jedel, Mölndals ASS (400 Fr - 4.02,46)

Juniorer
Guld - SK Laxen Herrar (4x100 Me - 3.54,50)
Silver - Teodor Widerberg, SK Laxen (50 Br - 29,79)
Silver - Christopher Jedel, Mölndals ASS (400 Fr - 4.03,55)
Silver - Mölndals ASS Herrar (4x100 Me - 3.54,87)

Torsdagen den 2 juli
Seniorer
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (400 Me - 4.23,80)
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (100 Ry - 56,60)
Guld - Mölndals ASS Herrar (4x200 Fr - 7.29,59)
Silver - Christoffer Carlsen, Mölndals ASS (50 Fj - 24,69)
Brons - Erica Dahlgren, SK S02 (800 Fr - 9.05,62)

Juniorer
Silver - Mölndals ASS Herrar (4x200 Fr - 7.43,64)
Silver - Erica Dahlgren, SK S02 (800 Fr - 9.05,62)
Brons - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (400 Me - 4.36,79)

Onsdagen den 1 juli

Seniorer
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Br - 2.12,51)
Guld - Amanda Rutqvist, Göteborg Sim (200 Br - 2.28,95)
Guld - Christopher Jedel, Mölndals ASS (1500 Fr - 15.46,87)
Silver - Christoffer Carlsen, Mölndals ASS (100 Fr - 51,10)
Silver - Gulliver Koch, Uddevalla Sim (200 Br - 2.18,45)

Juniorer
Guld - Isak Eliasson, Mölndals ASS (100 Fr - 51,54)
Guld - Christopher Jedel, Mölndals ASS (1500 Fr - 15.46,87)
Brons - Erica Dahlgren, SK S02 (200 Fr - 2.07,05)
Brons - Teodor Widerberg, SK Laxen (200 Br - 2.22,25)

Öppet Vatten, Sundsvall 30 Juni 2015

Senior SM - 5 km
Guld - Anton Björk-Teuscher, SK S02 (57.51,41)
Brons - Alexander Berggren, SK Elfsborg (57.53,04)

Junior SM - 5 km
Inga medaljer

Sum-Sim - 2,5 km
Guld - Jesper Böhn, SK S02 (Po 16-17 - 30.06,18)

Masters SM - 2,5 km
Inga medaljer

Sum-Sim Riksfinal (50m), Trollhättan 24-28 Juni 2015

Söndagen den 28 juni
Guld - Melker Olsson, SK Elfsborg (800 Fr 15 år o Y - 8.53,59)
Guld - Mölndals ASS Fl 15 år o Y (4x100 Fr - 4.07,07)
Silver - Linnéa Lundborg, Mölndals ASS (100 Fj 15 år - 1.05,09)
Brons - Kamelia Gradinarska, Mölndals ASS (100 Fj 14 år o Y - 1.05,90)
Brons - Melker Olsson, SK Elfsborg (100 Ry 15 år - 1.03,33)
Brons - SK Elfsborg Fl 15 år o Y (4x100 Fr - 4.09,97)

Lördagen den 27 juni
Silver - Albin Lövgren, Skövde SS (100 Fj 16-17 år - 57,33)
Silver - Tilda Öman, SK Elfsborg (100 Ry 15 år - 1.08,78)
Brons - Melker Olsson, SK Elfsborg (200 Ry 15 år o Y - 2.17,06)

Fredagen den 26 juni
Guld - Melker Olsson, SK Elfsborg (1500 Fr 15 år o Y - 16.59,60)
Guld - SK Elfsborg Fl 15 år o Y (4x100 Me - 4.34,25)

Torsdagen den 25 juni

Guld - Melker Olsson, SK Elfsborg (400 Fr 15 år - 4.13,97)
Guld - Tova Olsson, Mölndals ASS (100 Fr 14 år o Y - 59,52)
Silver - Dennis Dukic, SK Laxen (200 Fj 15 år o Y - 2.15,37)

Onsdagen den 24 juni
Brons - Mölndals ASS Fl 15 år o Y (4x200 Fr - 9.02,93)

Masters SM (25m), Stockholm 20-22 Mars 2015

Söndagen den 22 mars
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg Sim (50 Br - 37,60)
Guld - Bo Toresäter, SK Elfsborg (100 Ry - 1.29,37)
Guld - Kjell Kraemer, Lidköpings GoSS (100 Ry - 1.07,59)
Guld - Hans Eriksson, Göteborg Sim (50 Fj - 34,19)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (50 Fj - 29,30)
Guld - Hasse Nilsson, SK Laxen (50 Fj - 27,12)
Guld - Göteborg Sim Herrar Lag 240 (4x50 Me - 2.03,18)

Lördagen den 21 mars
Guld - Hans Eriksson, Göteborg Sim (50 Fr - 29,34)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (50 Fr - 27,24)
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg Sim (100 Br - 1.23,60)
Guld - Lars Backlund, Kungsbacka SS (100 Br - 1.35,12)
Guld - Mats Ladeborn, Varberg Sim (100 Br - 1.13,00)
Guld - Bo Toresäter, SK Elfsborg (50 Ry - 39,63)
Guld - Lennart Mentor, Göteborg Sim (50 Ry - 31,19)
Guld - Kjell Kraemer, Lidköpings GoSS (50 Ry - 30,87)
Guld - Marcus Tuomela, Göteborg Sim (50 Ry - 28,24
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (100 Fj - 1.09,96)
Guld - Jan-Olof Svensson, SK Laxen (100 Fj - 1.04,76)
Guld - Hasse Nilsson, SK Laxen (100 Fj - 1.01,52)
Guld - Hans Eriksson, Göteborg Sim (100 Fr - 1.07,43)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (100 Fr - 1.02,67)
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg Sim (200 Br - 3.08,96)
Guld - Kjell Westin, Göteborg Sim (200 Br - 3.21,83)
Guld - Mats Ladeborn, Varberg Sim (200 Br - 2.47,27)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (100 Me - 1.15,49)
Guld - Torbjörn Wolffram, Göteborg Sim (200 Fj - 2.33,35)
Guld - Hasse Nilsson, SK Laxen (200 Fj - 2.24,13)
Guld - Göteborg Sim Herrar Lag 240 (4x50 Fr - 1.50,11)

Fredagen den 20 Mars
Guld - Jan-Olof Svensson, SK Laxen (200 Me - 2.32,96)



Grattis till er alla!