Distriktskalender

2016

Äldre kalendrar:
2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015

Officiell Distriktskalender VSSF 2017

Helgtyper

För att få en bättre och enhetligare distriktskalender för VSSF har ett antal helgtyper valts ut, dessa är följande:

Utvecklingshelger

Dessa helger skall utnyttjas till olika aktiviteter såsom läger, utbildning, återhämtning och ledigher på regions-, distrikts-, klubb- samt nationell nivå. Ca 10 helger/år kommer att läggas in i kalendern. Under dessa helger ges ingen tävlingssanktion och inga resultat från nationella tävlingar kommer att läsas in i OCTO

Inbjudningshelger

Rekommenderade helger för valfria inbjudningstävlingar. Vissa perioder är med fokuserade på följande helger, februari-mars (25/50m tävlingar), april-maj (50m tävlingar), september-oktober (25m tävlingar), november-december (25/50m tävlingar).
Ca 18 helger/år kommer att läggas in i kalendern.

Förbundshelger

På dessa helger ligger SSF:s samt VSSF:s tävlingar. Under en helg kan sanktion ges även till andra tävlingar, detta under förutsättning att tävlingen inte har samma målgrupp som aktuell förbundstävling.
Ca 13 helger/år kommer att läggas in i kalendern.

Högtidshelger

Under jul-, nyårs-, tretton- och påskhelgen samt midsommar rekommenderas inga tävlingar.

JANUARI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
1 9-10/1 Trettonhelgsvecka          
2 14/1 KM 1 [25] Fjärås     Resultat  
  15/1 Januarirace [25] Halmstad     Resultat  
  16/1 VSSF Ordförande konferens Göteborg Inbjudan      
  16-17/1 SI 7-13 Del 3/3 Göteborg Se utskickat PM      
3 23/1 David Lega Talang Cup [25] Mölndal Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
4 28/1 KM 1 [25] Vara     Resultat  
  30-31/1 GP 1 [50] Malmö Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  30-31/1 UGP 1 + Olka Sprint [25] Alingsås Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  30-31/1 UGP 1 [25] Varberg Inbjudan Startlista Resultat Livetiming

FEBRUARI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
5 6/2 SOIS Medley Cup [25] Skene Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  7/2 Öppna Masters DM Simning [25] Kungsbacka Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  7/2 Mariestadsdoppet [25] Mariestad INSTÄLLD      
6 13-14/2 SA Gul Falköping Anm. länk      
  13-14/2 SI 12-17 Del 1/3
Mölndal Inbjudan  INSTÄLLD  pga för få  anmälda
7 20/2 KM 2 [25] Fjärås     Resultat  
  21/2 MASS KM 1 [25] Mölndal     Resultat  
  21/2 Starter utbildning Stockholm Inbjudan      
8 25/2 KM 2 [25] Vara     Resultat  
  27/2 Dina försäkringar race [25] Lidköping Inbjudan Startlista Resultat  
  27-28/2 Borås Speedo Meet [50] Borås (SKE) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming

MARS

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
9 5/3 Magplasket [25] Lysekil Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  5/3 USM kval konstsim [25] Göteborg Inbjudan   Resultat  
  5-6/3 Sandaredsimmet 2016 [25] Sandared Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  6/3 Skövdedoppet 2016 [25] Skövde Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
10 12/3 Distriktsfunk. utb. Laholm Inbjudan      
  12-13/3 UGP 2 [25] Göteborg Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  12-13/3 UGP 2 + Trandoppet Sprint [25] Falköping Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
11 19/3 VSSF Utv.konf. / Årsmöte Göteborg Anm. länk      
  19-20/3 SI 12-17 Del 2/3
Malmö INSTÄLLD  pga för få  anmälda  
12 21/3 KM 3 [25] Vara     Resultat  
  21-24/3 SI 7-13 Del 1 o 2 / 3 Halmstad Inbjudan  Inställd  pga för få  anmälda
  26-27/3 Påsk          

APRIL

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
13 30/3-0/4 Swim Open Stockholm Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  3/4 MASS KM 2 [25] Mölndal     Resultat  
14 9/4 Sjörövarsimmet [25] Göteborg (SK S02) Inbjudan Startlista Resultat  
  9/4 US-Cupen [25] Uddevalla Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  9/4 Distriktsfunk. utb. Göteborg Anm länk      
  9-10/4 Falkenberg Race 2016 [50] Falkenberg Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
15 16-17/4 Svenska SF årsmöte Sollentuna Anm länk      
  16-17/4 SA Blå Varberg Anm länk      
  16-17/4 SI 12-17 Del 3/3
Halmstad INSTÄLLD  pga för få  anmälda  
16 23 alt. 24/4 Vårsimiaden Försök [25] Trollhättan Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  23 alt. 24/4 Vårsimiaden Försök [25] Skövde Inbjudan Startlista Resultat Livetiming

MAJ

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
17 28/4 KM 4 [25] Vara     Resultat  
  29/4-1/5 Ullbergstrofén [25/50] Göteborg (G-Sim) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  1/5 VårplaSKEt [25] Borås     Resultat  
18 6-8/5 Masters-SM (25) Helsingborg Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  7/5 Vårsimiaden Final (2 pass) [25] Göteborg (VSSF) Kallelse Startlista Resultat Livetiming
19 12/5 KM 3 [25] Fjärås     Resultat  
  15/5 Laxen Distansrace [25] Halmstad     Resultat  
20 20/5 KM Vår [25] Trollhättan     Resultat  
  21-22/5 SI 7-13 Del 3/3 Helsingborg INSTÄLLD  pga för  få  anmälda
21 26/5 KM 5 [25] Vara     Resultat  
  27-29/5 Speedo Open [50] Mölndal Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  27-29/5 Laxaleken 2016 [50] Halmstad Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  28/5 Wicote Knatterace [25] Alingsås INSTÄLLD      

JUNI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
22 4-5/6 Lane 4 Cup [50] Mariestad Inbjudan Startlista Resultat  
  4-5/6 SA Gul Göteborg Anm länk      
23 10-12/6 DM/JDM & UGP 3 Simning [50] Trollhättan Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  11/6 VSSF forts. utv.konferens Trollhättan  Ca kl. 14.00  - 18.00  Middag 19.00
  12/6 VSSF Kalenderkonferens Trollhättan  Ca kl. 12.00  - 15.00    
  11-12/6 SA Blå Göteborg Anm länk      
25 25-26/6 Midsommar          

JULI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
26 29/6-3/7 Sum-Sim Riksfinal [50] Linköping Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  1-3/7 Bockstensdoppet [50] Varberg Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  2/7 Halmstad Open Water [OWS] Halmstad     Resultat  
27 6-10/7 SM/JSM [50] Norrköping Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  11/7 Öppet vatten Norrköping SM/JSM
USM
Masters
  Resultat  
  7-10/7 NUSS Äldre & Yngre [50] Borås Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
28 16/7 Trollhättans Jubileumslopp Motion [OWS] Trollhättan     ???  
29 23/7 Warberg Open Water [OWS] Varberg     Resultat  

AUGUSTI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
31 6/8 Lagasimmet [OWS] Laholm Inbjudan   Resultat  
  6/8 Göta Kanalsimmet [OWS] Sjötorp     Resultat  
32 14/8 Stenungsundssimmet [OWS] Ödsmål, Hällungen     ???  
33 20/8 Distans KM [25] Fjärås     Resultat  
  20/8 Borås Open Water [OWS] Borås     Resultat  
  21/8 Göteborg Simmet [OWS] Göteborg     Resultat  
  21/8 DM/JDM Simning [2,5 & 5 km OWS] Göteborg Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  21/8 KM 50fr [50] Halmstad     Resultat  
34 25/8 KM 6 [25] Vara INSTÄLLD      
  27-28/8 Älgadoppet [25] Vänersborg INSTÄLLD      

SEPTEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
35 2/9 Septemberrace [25] Halmstad     Resultat  
  2-4/9 Team Future Yngre ? INSTÄLLD      
  2-4/9 Team Future Mellan ? INSTÄLLD      
  2-4/9 Team Future Äldre ? INSTÄLLD      
  3-4/9 SI 7-13 Del 1/3 Göteborg Anm länk Framflyttad kursstart se 29/10
36 9-11/9 Got Event - SERNEKE - Arena Swim Open [25] Göteborg Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  9-11/9 Arena USO [25] Uddevalla Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  11/9 MASS KM 4 [25] Mölndal     Resultat  
37 15/9 KM 4 [25] Fjärås     Resultat  
  18/9 Sandaredssprinten 2016 [25] Sandared Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  17-18/9 Powerade Open [25] Halmstad Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  17-18/9 Scandic Swania Trollsim [25] Trollhättan Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
38 24-25/9 SI 2-8 Del 1/3 Göteborg Anm länk INSTÄLLD    
  24-25/9 SA Gul Borås Anm länk      
  25/9 Distriktfunk. utb Skövde Anm länk      

OKTOBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
39 29/9 KM 7 [25] Vara     Resultat  
  1/10 ÅSS Race [25] Ulricehamn Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  1/10 Sparbankssprinten [25] Laholm Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
40 8-9/10 Västerbybadet Race [25] Götene Inbjudan Startlista

Res Lör
Res Sön

 
41 15-16/10 DM/JDM Simning [25] Varberg Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  15/10 Ungdomshoppet [25] Göteborg (SIK) Inbjudan Startlista Resultat  
  16/10 MASS KM 5 [25] Mölndal     Resultat  
42 22-23/10 UGP 4 [25] Borås (SK 1970) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  22-23/10 UGP 4 [25] Mölndal Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
43 27/10 KM 8 [25] Vara INSTÄLLD      
  29/10 VSSF Simidrottsting Göteborg Anm länk      
  29-30/10 SI 2-8 Del 2/3 Göteborg Se V. 38 INSTÄLLD    
  29-30/10 SI 7-13 Del 1/3 Göteborg Anm länk INSTÄLLD    

NOVEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
44 4-8/11 SM/JSM [25] Stockholm Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  5-6/11 SA Gul Kungsbacka Anm länk   OBS - Ny    
  6/11 Ållebergsdoppet 2016 [25] Falköping Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
45 12-13/11 Sum-Sim Region [25] Göteborg (VSSF) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
46 17/11 KM 5 [25] Fjärås     Resultat  
  19-20/11 SA Blå   Anm länk FLYTTAD till v.49  
  19-20/11 SI 12-17 Del 1/3 Göteborg Anm länk      
47 24/11 KM 9 [25] Vara     Resultat  
  26-27/11 RM Konstsim [25] Göteborg (SIK) Inbjudan Startlista Resultat  
  26/11 Höstsimiaden [25] Stenungsund Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  26/11 Höstsimiaden [25] Kungsbacka Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  26/11 Höstsimiaden [25] Skövde Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  26/11 Höstsimiaden [25] VSSF    Total Resultat lista

DECEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
48 2-4/12 Sum-Sim Riks [25] Jönköping Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  3-4/12 Barracuda Race [25] Göteborg (SK S02) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  4/12 Jubileumscupen [25] Vara Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
49 10-11/12 Team Race Meet [25] Kungsbacka Inbjudan INSTÄLLD    
  10-11/12 SA Blå Göteborg Anm länk      
  10-11/12 SI 7-13 Del 2/3 Göteborg Se V. 43 INSTÄLLD    
  11/12 KM [25] Halmstad     Resultat  
  11/12 KM Höst [25] Trollhättan     Resultat  
50 18/12 KM [25] Falkenberg     Resultat  
  18/12 KM 6 [25] Fjärås     Resultat  
  18/12 MASS Juldoppet [25] Mölndal     Resultat  
  18/12 KM Höst [25] Trollhättan     Resultat  
  18/12 KM Uddevalla Sim [25] Uddevalla     Resultat  
51 24-25/12 Julvecka & Nyårsvecka          
52 29/12 KM 10 [25] Vara     Resultat  
  31/12-1/1 Julvecka & Nyårsvecka          
2017              
2 14-15/1 SI 2-8 Del 3/3 Göteborg Se V. 38 INSTÄLLD    
  14-15/1 SI 7-13 Del 3/3 Göteborg Se V. 43 INSTÄLLD    
  14-15/1 SI 12-17 Del 2/3 Göteborg Se V. 46      
6 11-12/2 SI 12-17 Del 3/3 Göteborg Se V. 46