Distriktskalender

2017

Äldre kalendrar:
2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016

Helgtyper

För att få en bättre och enhetligare distriktskalender för VSSF har ett antal helgtyper valts ut, dessa är följande:

Utvecklingshelger

Dessa helger skall utnyttjas till olika aktiviteter såsom läger, utbildning, återhämtning och ledigher på regions-, distrikts-, klubb- samt nationell nivå. Ca 10 helger/år kommer att läggas in i kalendern. Under dessa helger ges ingen tävlingssanktion och inga resultat från nationella tävlingar kommer att läsas in i OCTO

Inbjudningshelger

Rekommenderade helger för valfria inbjudningstävlingar. Vissa perioder är med fokuserade på följande helger, februari-mars (25/50m tävlingar), april-maj (50m tävlingar), september-oktober (25m tävlingar), november-december (25/50m tävlingar).
Ca 18 helger/år kommer att läggas in i kalendern.

Förbundshelger

På dessa helger ligger SSF:s samt VSSF:s tävlingar. Under en helg kan sanktion ges även till andra tävlingar, detta under förutsättning att tävlingen inte har samma målgrupp som aktuell förbundstävling.
Ca 13 helger/år kommer att läggas in i kalendern.

Högtidshelger

Under jul-, nyårs-, tretton- och påskhelgen samt midsommar rekommenderas inga tävlingar.

JANUARI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
1 7-8/1            
2 13/1 Januarirace [25] Halmstad     Res  
  13/1 KM 1 [25] Fjärås     Res  
  14/1 Team West Läger Uddevalla (Uddevalla Sim) Uttagna      
  14-15/1 SI 12-17 Del 2/3 Göteborg Separat PM skickas ut    
  14-15/1 Team Future Läger Borås (SK Elfsborg) Uttagna      
3 21/1 David Lega Cup [25] Mölndal Inbj Start Res Live
  22/1 Ordförande konferens Göteborg Framflyttad  till 18/3    
4 28-29/1 Svenskt Grand Prix [50] Malmö Inbj Start Res Live
  28-29/1 UGP 1 [25] Sandared Inbj Start Res Live
  28-29/1 Upp till 13 (UGP1) Sandared     Res  
  28/1 UGP 1 [25] Varberg (Vbg Sim) Inbj Start Res Live
  28/1 Upp till 13 (UGP1) Varberg (Vbg Sim)     Res  

FEBRUARI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
5 4/2 SOIS Medley Cup [25] Skene Inbj Start Res Live
  4/2 Öppna Masters DM Simning [25] Kungsbacka Inbj Start Res Live
  4-5/2 NUSS Yngre [25] Borås Inbj Start Res Live
  4-5/2 SA Gul Uddevalla Anm.länk      
  5/2 Triangeltävling Simhopp [25] Göteborg (SIK) Inbj   Res  
6 11/2 Distriktsfunktionärs utb Halmstad Anm.länk      
  11-12/2 SI 12-17 Del 3/3 Göteborg Separat PM skickas ut    
7 18/2 KM 2 [25] Fjärås INSTÄLLD      
  19/2 Skövdedoppet 2017 [25] Skövde (Skövde SS) Inbj Start Res Live
8 25/2 Dina försäkringar race [25] Lidköping Inbj Start Res  
  25-26/2 Borås Speedo Meet [50] Borås Inbj Start Res Live
  26/2 KM 1 [25] Mölndal     Res  
  26/2 Distriktsfunktionärs utb Kungsbacka Anm.länk      

MARS

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
9 4/3 Konstsimstävling [25] Göteborg (SIK)     Res  
  4/3 US Cupen [25] Uddevalla Inbj Start Res Live
  4-5/3 Sandaredssimmet 2017 [25] Sandared Inbj Start Res Live
10 11-12/3 UGP 2 [25] Göteborg (G-Sim/SK S02) Inbj Start Res Live
  11-12/3 UGP 2 [25] Kungsbacka Inbj Start Res Live
11 18/3 Årsmöte / Ordförande- & Utvecklingskonferens Göteborg Anm.länk      
  18-19/3 SA Blå Varberg Anm.länk      
12 25-26/3 Öppna DM/JDM [50] Göteborg (VSSF) Inbj Start Res Live

APRIL

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
13 1/4 Vårsimiaden Försök [25] Skene Inbj Start Res Live
  1/4 Vårsimiaden Försök [25] Trollhättan Inbj Start Res Live
  2/4 Vårsimiaden Försök [25] Skövde (Skövde SS) Inbj Start Res Live
  2/4 KM 2 [25] Mölndal     Res  
14 8/4 Sjörövarsimmet [25] Göteborg (SK S02) Inbj Start Res  
  8-9/4 Falkenberg Race 2017 [50] Falkenberg Inbj Start Res Live
  8-11/4 Swim Open Stockholm [50] Stockholm Inbj Start Res Live
15 15-16/4 Påsk          
16 21-23/4 SSF Simidrottsforum Göteborg Anm.länk      
  23/4 Distriktsfunktionärs utb. Borås Anm.länk      
  23/4 KM Simhopp [25] Göteborg (SIK)     Res  
17 28-30/4 Ullbergstrofén [25 / 50] Göteborg (G-Sim) Inbj Start Res Live
  29/4 Älgadoppet [25] Vänersborg Inbj Start Res Live
  30/4 Trandoppet 2017 [25] Falköping Inställd      

MAJ

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
18 6/5 Vårsimiaden Final [25] Göteborg (VSSF) Kallelse Start Res Live
19 12/5 KM 3 [25] Fjärås     Res   
  13-14/5            
20  20-21/5 SA Gul Skövde Anm.länk      
  21/5 KM Vår [25] Trollhättan     Res   
  21/5 Magplasket 2017 [25] Lysekil Inbj Start Res Live
21 26-28/5 Laxaleken [50] Halmstad Inbj Start Res Live

JUNI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
22 2-4/6 Speedo Open [50] Mölndal Inbj Start Res Live
  3-4/6 SA Gul Göteborg Anm.länk      
23 10/6 Kalenderkonferens Trollhättan Anm.länk      
  10-11/6 UGP 3 [50] Trollhättan Inbj Start Res Live
  10-11/6 SA Blå Göteborg Anm.länk      
24 17-18/6 Lane 4 Cup [50] Mariestad Inbj Start  Res  
25 24-25/6 Midsommar          

JULI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
26 28/6-2/7 EJM [50] Netanya        
  30/6-2/7 Bockstensdoppet [50] Varberg (VBG Sim) Inbj Start Res Live
  30/6-7/7 SM veckan - Simning Borås Inbj Start  Res  Live 
    SM veckan - Para simning Borås  Anm.länk   Res   
    SM veckan - Simhopp Borås  Inbj   Res   
    SM veckan - Beachvattenpolo Borås Inbj   Res   
    SM veckan - Öppet vatten Borås Inbj   Res   
27 8-9/7 NUM [50] Färöarna        
28 12-16/7 Sum-Sim Riksfinal [50] Malmö Inbj Start  Res  Live 
29 22/7 Trollhättans Kanalsim [OWS] Trollhättan        
  22/7 Warberg Open Water [OWS] Varberg (VBG Sim)        
  23-29/7 EYOF [50] Györ        
  23-30/7 VM [50] Budapest        
30 29-30/7            

AUGUSTI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
31 5-6/8            
32 13/8 Stenungsundssimmet [OWS] Talbo badplats, Ödsmål        
33 19-20/8 DM/JDM [OWS]          
  19/8 Borås Open Water [OWS] Almenäs, Borås        
  19/8 Distans KM [25] Fjärås        
  20/8 Göteborgsimmet [OWS] Delsjön (G-Sim)        
34 26-27/8 Simidrottsforum Väst Varberg Anm.länk  inbj    
  27/8 KM [50] Halmstad        

SEPTEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
35 2/9 Distriktsfunktionärs utb.  Uddevalla  Anm.länk  Inbj     
36 8-10/9 Arena USO [25] Uddevalla Inbj  Start  Res  Live
  8-10/9 Gotevent/Serneke/Arena Swim Open [25] Göteborg (ASLS/G-Sim) INSTÄLLD      
  10/9 KM 3 [25] Mölndal        
  10/9 Sandaredssprinten 2017 [25] Sandared       Live
37 15/9 KM 4 [25] Fjärås        
  16/9 Team West (TW & TF Ä) Läger Uddevalla        
  16-17/9 SA Gul Borås Anm.länk  inbj     
  16-17/9 Team Future (Yngre) Läger Borås  Kallelse       
38 23-24/9 Loranga Cup [25] Halmstad Inbj  Start  Res  Live 
  23-24/9 Trollsimmet [25] Trollhättan        
  24/9 Triangeltävling Simhopp [25] Göteborg (SIK)        

OKTOBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
39 30/9 Sparbanksprinten [25] Laholm Inbj Start Res Live
  1/10 ÅSS Race [25] Ulricehamn        
40 7/10 Upp till 13 [25] Göteborg (G-Sim)        
  7-8/10 Västerbybadet Race [25] Götene        
41 14-15/10 DM/JDM Simning [25] Skövde (Skövde SS) Inbj  Start  Res  Live 
  14-15/10 Öppet DM/JDM Konstsim [25] Göteborg (SIK)        
  14-15/10 Öppet DM/JDM Simhopp [25] Göteborg (SIK)        
42 21-22/10 UGP 1 (2017/2018) - Nytt upplägg Mölndal        
  21-22/10 UGP 1 (2017/2018) - Nytt upplägg Stenungsund        
43 28-29/10 SI Del 7-13 1/3 Göteborg Anm.länk       

NOVEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
44 1-5/11 SM/JSM [25] Jönköping        
  5/11 Ållebergsdoppet 2017 [25] Falköping        
45 11-12/11 Sum-Sim Region [25] Göteborg (VSSF) Inbj  Start  Res  Live 
46 17/11 KM 5 [25] Fjärås        
  17-19/11 Ungdomshoppet Simhopp [25] Göteborg (SIK)        
  18-19/11 SA Blå Skövde Anm.länk       
  18-19/11 SI Del 7-13 2/3 Göteborg Se v. 43       
47 25-26/11 Barracuda Race [25] Göteborg (SK S02)        
  26/11 KM 4 [25] Mölndal        

DECEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
48 1-3/12 NM [25] Island        
  2/12 Höstsimiaden [25] Mölndal Inbj  Start  Res  Live 
  2/12 Höstsimiaden [25] Uddevalla Inbj  Start  Res  Live 
  2/12 Höstsimiaden [25] Ej klart - VSSF eftersöker en 3e ort i södra delen av distriktet Inbj  Start  Res  Live 
49 8-10/12 Sum-Sim Riksfinal [25] Eskilstuna        
  9-10/12 Team Race Meet [25] Kungsbacka       Live
  10/12 Jubieumscupen [25] Vara        
50 13-17/12 EM [25] Köpenhamn        
  17/12 Juldoppet [25] Mölndal        
  17/12 KM 6 & Luciaden [25] Kungsbacka        
  17/12 KM Höst [25] Trollhättan        
  17/12 LusseplaSKEt [25] Borås (SKE)        
51 23-24/12 Jul          
52 30-31/12 Nyår