Svenska Mästerskap 2016

2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 -

Hej!

Här redovisar vi medaljörer från SM, SM/JSM, JSM, Sum-Sim/USM samt Masters.
VSSF gratulerar alla medaljörer från de Västsvenska klubbarna!

Konstsim 2016

SM/JSM/SV.Cupen, Örebro 20-22 maj 2016
Inga medaljer

RM, Göteborg 26-27 november 2016
Silver - SIK Delfin Team (Masters Technical - 45,7739 p.)

USM, Stockholm 17-19 juni 2016
Silver - Jessica Johansson & Ella Rubin, SIK Delfin (Duett 16-18 år - 119,5788 p.)
Silver - Jessica Johansson & Ella Rubin, SIK Delfin (Duett Free 16-18 år - 60,9000 p.)

Simhopp 2016

SM/JSM (höga hopp), Stockholm 22-24 januari 2016
Inga medaljer

SM, Malmö/Lund 17-19 juni
Inga medaljer

JSM (svikt), Malmö 11-13 mars 2016
Inga medaljer

Riksfinal, Karlskoga 23-24 april 2016
Inga medaljer

USM, Stockholm 4-6 juni 2016
Silver - Lovisa Gustavsson, SIK Delfin (D-Girls 3m - 184,30 p.)
Brons - Lovisa Gustavsson, SIK Delfin (D-Girls 1m - 175,85 p.)

Sum-Sim Riksfinal (25m), Jönköping 2-4 December 2016

Söndagen den 4 december
Guld - Trine Forss, Skövde SS (100 Ry 13 år o Y - 1.02,63)
Silver - Linnéa Lundborg, Mölndals ASS (100 Fj 15-16 år - 1.02,75)
Silver - Melker Olsson, SK Elfsborg (400 Fr 15-16 år - 3.54,85)
Silver - Tova Olsson, Mölndals ASS (100 Fr 15-16 år - 57,22)
Silver - Melker Olsson, SK Elfsborg (200 Ry 15-16 år - 2.04,75)
Silver - Hilja Schimmel, Skövde SS (100 Br 13 år o Y - 1.12,32)
Brons - Ida Swegmark, Mölndals ASS (100 Fj 15-16 år - 1.03,04)
Brons - Mölndals ASS F 16 o Y (4x100 Me - 4.19,97)
Brons - Oskar Gustafson, Uddevalla Sim (200 Br 14 år - 2.26,57)
Brons - Sofia Henningsson, Skövde SS (100 Br 13 år o Y - 1.12,61)

Lördagen den 3 december
Guld - Ida Swegmark, Mölndals ASS (200 Fj 15-16 år - 2.18,74)
Guld - Trine Forss, Skövde SS (100 Fr 13 år o Y - 58,34)
Guld - Melker Olsson, SK Elfsborg (200 Fr 15-16 år - 1.51,94)
Silver - Julius Gustavsson, SK Laxen (200 Fr 14 år - 2.00,96)
Silver - Melker Olsson, SK Elfsborg (1500 Fr 15-16 år - 15.53,63)
Brons - Skövde SS F 14 år o Y (4x100 Fr - 4.01,39)

Fredagen den 2 december
Guld - Skövde SS F 14 år o Y (4x100 Me - 4.24,10)
Silver - Mölndals ASS F 16 år o Y (4x100 Fr - 3.54,97)

Masters SM (50m), Burlöv 18-19 November 2016

Lördagen den 19 november
Guld - Amanda Fischer, Göteborg Sim (100 Fr - 1.04,82)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (100 Fr - 1.04,03)
Guld - Kjell Westin, Göteborg Sim (200 Br - 3.34,18)
Guld - Amanda Fischer, Göteborg Sim (50 Fj - 32,93)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (50 Fj - 30,59)
Guld - Lennart Mentor, Göteborg Sim (50 Fj - 30,08)
Guld - Anders Gahm, Göteborg Sim (50 Fj - 31,46)
Guld - Göteborg Sim Herrar Lag 120 (4x100 Fr - 4.05,36)
Guld - Bo Toresäter, SK Elfsborg (50 Ry - 42,06)
Guld - Lennart Mentor, Göteborg Sim (50 Ry - 32,96)
Guld - Kjell Kraemer, Lidköpings GoSS (50 Ry - 32,46)
Guld - Anders Johansson, SK S02 (50 Ry - 31,94)
Guld - Kjell Westin, Göteborg Sim (100 Br - 1.37,03)
Guld - Dennis Åberg, Mölndals ASS (100 Br - 1.20,43)
Guld - Amanda Fischer, Göteborg Sim (50 Fr - 29,77)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (50 Fr - 27,87)
Guld - Thomas Reux, Göteborg Sim (50 Fr - 26,08)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (100 Fj - 1.12,10)
Guld - Lennart Mentor, Göteborg Sim (100 Fj - 1.11,36)

Fredagen den 18 november
Guld - Simon Malmberg, Göteborg Sim (400 Me - 5.23,27)
Guld - Ivar Wallmark, SK Elfsborg (100 Ry - 1.34,28)
Guld - Anders Johansson, SK S02 (100 Ry - 1.12,83)
Guld - Sonja Haglund, Kungsbacka SS (200 Fj - 3.34,40)
Guld - Kjell Westin, Göteborg Sim (50 Br - 42,69)
Guld - Dennis Åberg, Mölndals ASS (50 Br - 35,92)

SM/JSM (25m), Stockholm 4-8 November 2016

Tisdagen den 8 november
Seniorer
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Me - 4.08,72)
Juniorer
Inga medaljer

Måndagen den 7 november
Seniorer
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (1500 Fr - 15.12,59)
Juniorer
Inga medaljer

Söndagen den 6 november
Seniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Fr - 1.45,66)
Silver - Gulliver Koch, Uddevalla Sim (50 Br - 27,26)
Juniorer
Guld - Teodor Widerberg, SK Laxen (50 Br - 28,22)

Lördagen den 5 november
Seniorer
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Me - 1.58,21)
Silver - Gulliver Koch, Uddevalla Sim (100 Br - 1.00,24)
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (800 Fr - 7.47,72)
Juniorer
Silver - Teodor Widerberg, SK Laxen (100 Br - 1.01,78)

Fredagen den 4 november
Seniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Fr - 3.41,38)
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Br - 2.08,43)
Juniorer
Inga medaljer

Öppet Vatten, Norrköping 11 juli 2016

Måndagen den 11 juli
SM - 5 km
Silver - Anton Björck-Teuscher, SK S02 (Herr - 55.46,10)
Brons - Alexander Berggren, SK Elfsborg (Herr - 55.47,06)
JSM - 5 km
Inga medaljer
USM - 2,5 km
Silver - Thilda Larsson, Uddevalla Sim (F 16-17 år - 29.01,82)
Brons - Edwin Larsson, Uddevalla Sim (P 13-15 år - 28.20,35)
Masters - 2,5 km
Guld - Annika Svanberg, S77 Stenungsund (Dam F klass - 35.04,04)

SM/JSM (50m), Norrköping 6-10 Juli 2016

Söndagen den 10 juli
Seniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Fr - 2.50,69)
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (100 Br - 1.01,71)
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Me - 2.04,09)
Silver - Erica Dahlgren, SK S02 (1500 Fr - 17.29,18)
Brons - Robin Andréasson, Mölndals ASS (200 Fr - 2.52,45)
Juniorer
Guld - Erica Dahlgren, SK S02 (1500 Fr - 17.29,18)

Lördagen den 9 juli
Seniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (800 Fr - 8.13,68)
Silver - Erica Dahlgren, SK S02 (400 Fr - 4.23,70)
Silver - Christopher Jedel, Mölndals ASS (800 Fr - 8.17,25)
Juniorer
Guld - Erica Dahlgren, SK S02 (400 Fr - 4.25,15)

Fredagen den 8 juli
Seniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Fr - 3.53,19)
Brons - Erik Persson, Kungsbacka SS (50 Br - 28,84)
Brons - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (50 Ry - 26,31)
Juniorer
Guld - Teodor Widerberg, SK Laxen (50 Br - 29,10)

Torsdagen den 7 juli
Seniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Me - 4.20,23)
Guld - Erica Dahlgren, SK S02 (800 Fr - 9.02,15)
Brons - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (100 Ry - 56,31)
Juniorer
Guld - Erica Dahlgren, SK S02 (800 Fr - 9.02,15)
Silver - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (400 Me - 4.35,68)

Onsdagen den 6 juli
Seniorer
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Br - 2.10,80)
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (1500 Fr - 15.48,99)
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Br - 2.14,94)
Silver - Christopher Jedel, Mölndals ASS (1500 Fr - 15.51,15)
Brons - Robin Andréasson, Mölndals ASS (100 Fr - 51,17)
Juniorer
Brons - Erica Dahlgren, SK S02 (200 Fr - 2.06,16)

Sum-Sim Riksfinal (50m), Linköping 29 juni -3 Juli 2016

Söndagen den 3 juli
Guld - Nikki Brockmar, Skövde SS (200 Fr 16-17 år - 2.07,13)
Guld - Trine Forss, Skövde SS (200 Ry 15 år o Y - 2.27,35)
Guld - Melker Olsson, SK Elfsborg (800 Fr 16-17 år - 8.36,63)
Guld - Skövde SS F 15 år o Y (4x100 Fr - 4.04,88)
Guld - Skövde SS F 16-17 år (4x100 Fr - 4.02,62)
Brons - Linnéa Lundborg, Skövde SS (100 Fj 16-17 år - 1.04,04)

Lördagen den 2 juli
Guld - Ida Swegmark, Mölndals ASS (400 Me 16-17 år - 5.12,04)
Guld - Trine Forss, Skövde SS (100 Ry 14 år o Y - 1.06,52)
Silver - Tuva Rosebrink, Skövde SS (400 Me 15 år o Y - 5.14,23)
Silver - Melker Olsson, SK Elfsborg (200 Ry 16-17 år - 2.12,18)
Silver - Erica Staflund, Skövde SS (800 Fr 16-17 år - 9.24,28)
Brons - Ida Swegmark, Mölndals ASS (800 Fr 16-17 år - 9.24,82)

Fredagen den 1 juli
Guld - Melker Olsson, SK Elfsborg (1500 Fr 16-17 år - 16.28,10)
Guld - Mölndals ASS F 16-17 år (4x100 Me - 4.30,23)
Silver - Julius Gustavsson, SK Laxen (200 Me 14 år o Y - 2.19,61)
Silver - Tuva Rosebrink, Skövde SS (200 Fj 15 år o Y - 2.27,51)
Brons - Annie Lätt, Trollhättans SS (400 Fr 15 år - 4.38,57)
Brons - Ida Swegmark, Mölndals ASS (200 Fj 16-17 år - 2.25,01)
Brons - Tor Leander, Mölndals ASS (1500 Fr 16-17 år - 16.37,97)
Brons - Skövde SS F 15 o Y (4x100 Me - 4.31,54)

Torsdagen den 30 juni
Guld - Tova Olsson, Mölndals ASS (100 Fr 15 år - 58,89)
Silver - Melker Olsson, SK Elfsborg (400 Fr 16-17 år - 4.06,87)
Silver - Trine Forss, Skövde SS (100 Fr 14 år o Y - 59,65)
Silver - Nikki Brockmar, Skövde SS (100 Fr 16-17 år - 58,49)
Silver - Julius Gustavsson, SK Laxen (100 Br 14 år o Y - 1.11,48)
Silver - Kamelia Gradinarska, Mölndals ASS (200 Me 15 år - 2.27,57)
Silver - Ida Swegmark, Mölndals ASS (200 Me 16-17 år - 2.24,87)
Silver - Tobias Åberg, Mölndals ASS (200 Fj 16-17 år - 2.10,59)
Brons - Tor Leander, Mölndals ASS (400 Fr 16-17 år - 4.07,27)
Brons - Tilde Morin, SK Laxen (100 Fr 14 år o Y - 1.00,72)
Brons - Ida Swegmark, Mölndals ASS (1500 Fr 16-17 år - 17.59,04)

Onsdagen den 29 juni
Silver - Mölndals ASS F 16-17 år (4x200 Fr - 8.46,46)
Brons - Skövde SS F 16-17 år (4x200 Fr - 8.49,08)

Masters SM (25m), Helsingborg 6-8 Maj 2016

Söndagen den 8 maj
Guld - Barbro Andrén, Mölndals ASS (100 Fr - 2.18,12)
Guld - Anna Olsson, Göteborg Sim (100 Fr - 1.02,97)
Guld - Hans Eriksson, Göteborg Sim (100 Fr - 1.07,62)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (100 Fr - 1.00,37)
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg Sim (50 Br - 37,95)
Guld - Anna Jensen, Göteborg Sim (50 Br - 36,99)
Guld - Anna Kubicka, SK Laxen (50 Br - 33,20)
Guld - Lars Backlund, Kungsbacka SS (50 Br - 39,97)
Guld - Angela Ekelöf, Varberg Sim (100 Ry - 1.25,40)
Guld - Ivar Wallmark, SK Elfsborg (100 Ry - 1.29,15)
Guld - Kjell Kraemer, Lidköpings GoSS (100 Ry - 1.06,17)
Guld - Jonas Ulfskans, SK Laxen (100 Ry - 59,90)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (50 Fj - 29,52)
Guld - Lennart Mentor, Göteborg Sim (50 Fj - 28,31)
Guld - Jonas Ulfskans, SK Laxen (50 Fj - 25,66)
Guld - Varberg Sim Damer Lag 200 (4x50 Me - 2.15,39)
Guld - Göteborg Sim Herrar lag 240(4x50 Me - 2.01,71)

Lördagen den 7 maj
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (50 Fr - 26,67)
Guld - Jonas Ulfskans, SK Laxen (50 Fr - 24,06)
Guld - Anna Jensen, Göteborg Sim (100 Br - 1.19,24)
Guld - Emma Igelström, Kungsbacka SS (100 Br - 1.14,81)
Guld - Anna Kubicka, SK Laxen (100 Br - 1.13,59)
Guld - Lars Backlund, Kungsbacka SS (100 Br - 1.35,66)
Guld - Christina Hörbäck, Varberg Sim (50 Ry - 35,73)
Guld - Lennart Mentor, Göteborg Sim (50 Ry - 30,76)
Guld - Kjell Kraemer, Lidköpings GoSS (50 Ry - 30,71)
Guld - Jonas Ulfskans, SK Laxen (50 Ry - 26,31)
Guld - Pernilla Isaksson, SK Laxen (100 Fj - 1.09,00)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (100 Fj - 1.07,79)
Guld - Hasse Nilsson, SK Laxen (100 Fj - 1.00,98)
Guld - Emma Igelström, Kungsbacka SS (100 Me - 1.09,64)
Guld - Lars Backlund, Kungsbacka SS (100 Me - 1.27,13)
Guld - Lennart Mentor, Göteborg Sim (100 Me - 1.09,68)
Guld - Anna Olsson, Göteborg Sim (200 Fr - 2.21,58)
Guld - Ivar Wallmark, SK Elfsborg (200 Ry - 3.11,10)
Guld - Varberg Sim Damer Lag 200 (4x50 Fr - 1.59,40)
Guld - Göteborg Sim Herrar Lag 240 (4x50 Fr - 1.49,69)

Fredagen den 6 Maj
Guld - Emma Igelström, Kungsbacka SS (1500 Fr - 19.26,95)

Grattis till er alla!