UGP vinnare

Grattis till UGP vinsten Mattias!
Här följer hela listan med vinnare:

F 16, Charlotte Nilsson, MKK
F 15, Sofia Lärfars, SK Neptun
F 14, Paulina Sjöholm, SK Neptun
F 13, Eleonor Lindborg, Trelleborgs Kappsim
P 16, Niklas Gustafsson, Oskarshamns SS
P 15, Mattias Carlsson, SK Götene
P 14, Johan Bengtsson, MKK
P 13, Linus Junefelt, Jönköpings SS

För att bli en UGP-vinnare så har simmarna deltagit i minst 9 av 12 utvalda grenar samt fått de totalt högsta placeringspoängen.
Prisutdelning sker under World Cup i Stockholm, 17-18 jan 2006

SUMSIM region

Sammanfattning', '

GRATTIS Göteborg Sim som blev bästa SUMSIM-klubb i distriktet!!!

Så var den stora SUMSIM-helgen över i vår region och i vår regi.
54 glada simmare och 21 lag får tävla vidare i Uppsala den 26-27 november. Det gick lika bra i år som det gjorde ifjol. Framförallt har vi många fler lag med vilket är väldigt roligt! Det är 16 klubbar representerade vilket är en bra spridning och det märks att SUMSIM är en prioritering i flera av våra föreningar.

Den som gillar statistik kan nagelfara bifogat excel-ark och jämföra med fjolåret.

SUMSIMstatistik

SUMSIM region 22-23 oktober

SUMSIM region totalt (Simförbundets referatsida)

Gren 60 - 4x100 medley p3oy
Skäret, 4.46.91 riksfinalist
MASS, 4.49.58 riksfinalist
Elfsborg, 4.50.03 riksfinalist
Trollhättan, 4.50.28 riksfinalist

Gren 59 - 4x100 frisim f3oy
Kungälv, 4.17.30 riksfinalist
MASS, 4.19.16 riksfinalist
SK S02, 4.25.00

Gren 58 - 100 fjäril p15-16
David Larsson, Skäret, 57.88 riksfinalist
Mattias Carlsson, Götene, 1.00.09 riksfinalist
Deniz Hekmati, SK S02, 1.02.09

Gren 57 - 400 medley f15-16
Kamilla Johansson, Götene, 5.07.01 riksfinalist
Petronella Åsenblad, Trollhättan, 5.12.38 riksfinalist
Frida Nilsson, Stimmet, 5.13.95 riksfinalist

Gren 56 - 100 fjäril p11-12
Johan Ekstedt, Göteborg Sim, 1.12.57 riksfinalist
Melker Selin, Elfsborg, 1.14.32 riksfinalist
Emil Cardebrandt, Trollhättan, 1.18.38

Gren 55 - 100 bröstsim f11-12
Ulrica von Otter, Göteborg Sim, 1.18.95 riksfinalist
Caroline Andrén, Kungsbacka, 1.22.93 riksfinalist
Isabelle Henriksson, Varberg-Falkenberg, 1.24.96

Gren 54 - 100 bröstsim p13-14
Anton Lagerqvist, Göteborg Sim, 1.09.05 riksfinalist
Vedran Kovacevic, Elfsborg, 1.15.00
Alexander Pettersson, Lysekil, 1.15.50

Gren 53 - 800 frisim f13-14
Ninni Arvidsson, Stimmet, 9.27.25 riksfinalist
Sara Wiklund, Trollhättan, 9.41.22 riksfinalist
Malin Ekstrand, SK Laxen, 9.46.56

Gren 52 - 200 ryggsim p15-16
Mattias Carlsson, Götene, 2.10.37 riksfinalist
Anders Harnebrandt, SK S02, 2.12.77 riksfinalist
Filip Rawecki, Alingsås, 2.15.06 riksfinalist
Jacob Ahnstedt, Elfsborg, 2.18.47 riksfinalist

Gren 51 - 100 bröstsim f15-16
Sandra Olofsson, Skäret, 1.14.11 riksfinalist
Anna Kubicka, SK Laxen, 1.16.82 riksfinalist
Nathalie Abrahamsson, Skäret, 1.16.97 riksfinalist

Gren 50 - 100 frisim p11-12
Melker Selin, Elfsborg, 1.00.65 riksfinalist
Johan Ekstedt, Göteborg Sim, 1.03.95 riksfinalist
Gustav Eriksson, Trollhättan, 1.04, 97 riksfinalist
Martin Kastebo, Skövde, 1.05.38 riksfinalist

Gren 49 - 100 ryggsim f11-12
Sofia Svensson, Götene, 1.14.00 riksfinalist
Sofia Lindholm, MASS, 1.16.38
Sofie Sjöberg, Kungälv, 1.17.09

Gren 48 - 100 ryggsim p13-14
Pontus Palmqvist, Varberg-Falkenberg, 1.04.76 riksfinalist
William Artonius, SK S02, 1.07.00 riksfinalist
Andreas Englund, Elfsborg, 1.08.32

Gren 47 - 200 medley f13-14
Ninni Arvidsson, Stimmet, 2.24.02 riksfinalist
Sara Wiklund, Trollhättan, 2.28.47 riksfinalist
Amanda Rutqvist, Göteborg Sim, 2.29.47 riksfinalist
Elin Svensson, Götene, 2.30.31 riksfinalist

Gren 46 - 400 frisim p15-16
Mattias Carlsson, Götene, 4.12.06 riksfinalist
David Larsson, Skäret, 4.12.26 riksfinalist
Jesper Svensson, Götene, 4.22.36 riksfinalist

Gren 45 - 100 frisim f15-16
Petronella Åsenblad, Trollhättan, 58.38 riksfinalist
Isabelle Höglund, Göteborg Sim, 1.00.23
Viktoria Lundh, MASS, 1.00.91

Gren 44 - 4x100 medley f16oy
Göteborg Sim, 4.28.73 riksfinalist
MASS, 4.33.99 riksfinalist
Elfsborg, 4.35.92

Gren 43 - 4x100 frisim p16oy
Kungälv, 3.44.97 riksfinalist
Götene, 3.46.65 riksfinalist
Kungsbacka, 3.52.57

Gren 42 - 100 bröstsim f13-14
Elin Svensson, Götene, 1.16.41 riksfinalist
Ninni Arvidsson, Stimmet, 1.16.55 riksfinalist
Miranda Bånnsgård, MASS, 1.16.61 riksfinalist
Sara Wiklund, Trollhättan, 1.17.84 riksfinalist
Emelie Zachrisson, MASS, 1.18.00 riksfinalist

Gren 41 - 1500 frisim p13-14
Anton Kjellqvist, Götene, 17.37.83 riksfinalist
Gabriel Betrand, Karlsborg, 18.10.44
Henric Söderbergh, Göteborg Sim, 18.51.86

Gren 40 - 100 fjäril f15-16
Jessica Kjellström, Elfsborg, 1.05.78 riksfinalist
Isabelle Höglund, Göteborg Sim, 1.05.87
Petronella Åsenblad, Trollhättan, 1.07.12

Gren 39 - 400 medley p15-16
Mattias Carlsson, Götene,4.43.52 riksfinalist
Filip Rawecki, Alingsås SLS, 4.54.09 riksfinalist
David Larsson, Skäret, 4.57.78 riksfinalist
Victor Paulsson, Elfsborg, 4.58.25 riksfinalist

Gren 38 - 400 frisim f11-12
Mikaela Dahl, Alingsås SLS, 5.03.35 riksfinalist
Sofia Lindholm, MASS, 5.05.99
Sofia Svensson, Götene, 5.07.96

Gren 37 - 200 medley p11-12
Melker Selin, Elfsborg, 2.37.85 riksfinalist
Johan Ekstedt, Göteborg Sim, 2.42.51 riksfinalist
Martin Kastebo, Skövde, 2.43.71 riksfinalist

Gren 36 - 200 ryggsim f15-16
Kamilla Johansson, Götene, 2.22.43 riksfinalist
Isabelle Höglund, Göteborg Sim, 2.24.62 riksfinalist
Frida Larsson, Elfsborg, 2.27.23 riksfinalist

Gren 35 - 100 bröstsim p15-16
Deniz Hekmati, SK S02, 1.08.19 riksfinalist
Fredrik Wikander, Elfsborg, 1.09.15 riksfinalist
Nicklas Åkerlund, Elfsborg, 1.10.64

Gren 34 - 100 ryggsim f13-14
Caroline Bornius, Göteborg Sim, 1.06.95 riksfinalist
Malin Andreasson, Kungälv, 1.09.12 riksfinalist
Johanna Pettersson, Kungälv, 1.09.34 riksfinalist
Ninni Arvidsson, Stimmet, 1.09.46 riksfinalist
Frida Andersson, Uddevalla, 1.09.53 riksfinalist

Gren 33 - 200 medley p13-14
Anton Lagerqvist, Göteborg Sim, 2.20.10 riksfinalist
Axel Gårdström, Kungsbacka, 2.20.64 riksfinalist
Vedran Kovacevic, Elfsborg, 2.30.55

Gren 32 - 400 frisim f15-16
Petronella Åsenblad, Trollhättan, 4.26.88 riksfinalist
Jenny Mattsson, Stimmet, 4.34.11 riksfinalist
Frida Nilsson, Stimmet, 4.39.87

Gren 31 - 100 frisim p15-16
David Larsson, Skäret, 51.75 riksfinalist
Mattias Thorsell, Skövde, 54.22 riksfinalist
Kevin Zetterman, Götene, 55.81 riksfinalist