Nya krafter på VSSFs kansli!

Vi välkomnar Fredrik Andersson som ny konsulent på VSSFs kansli.

Fredrik är 32 år och uppvuxen i Kalmar. Han har ett förflutet som aktiv simmare, simtränare, utbildare inom simning, föreningsutvecklare samt diverse projektledningsjobb. Idag arbetar han även deltid som idrottslärare i Mölndal.

Fredrik är provanställd fr.o.m 1 november och vi ser fram emot att lära känna varandra och göra en nystart för vår strävan att göra Västsvensk simidrott bättre.

Team Future läger

Det som var tydligast i diskussionerna på Simtinget i augusti var att Team Future är viktigt men att kvaliten på lägerna är viktigare. Vi behöver en röd tråd och klara mål för varje läger.

Simtinget tog beslutet att flytta höstens läger till v44, vilket i efterhand kanske känns som ett desperat försök att få till ett läger efter som vi väntat länge. Tyvärr innebär krocken med DM i Uddevalla att både simmare och tränare som är aktuella för Team Future är upptagna och inte kan delta.

Vi vill naturligtvis få igång Team Future så snart som möjligt men inte på beskostnad av kvaliten och detta gör att vi har beslutat att skjuta på lägret ytterligare till efter årsskiftet.

Under DM i Uddevalla har VSSF ett informationsmöte där Stefan Cronlund presenterar ett program för Team Future med tankar och idéer. Tid och plats meddelas i klubbfacken under tävlingen.

DM - Startlista

Startlistan för DM i Uddevalla, 3-5 november hittar du här.

Teknikskoleutbildning i Varberg

Varberg-Falkenberg Sim inbjuder till Teknikskoleutbildning i nov/dec.

Teknikskoleinstruktör Del 110-11 novemberCampus, VarbergInbjudan
Teknikskoleinstruktör Del 29-10 decemberCampus, VarbergInbjudan

Välkommen med din anmälan till:
Johan Runhage
Varberg-Falkenberg Sim
Tel: 0304-673504
Mob: 0704-548680

SumSim Region Pass 4 Söndag

SumSim statistik 2004-2006
Resultat pass 4

Poängställning totalt
Simförbundets referatsida

Resultatfiler
RE061021
RG061021
SR061021

Gren 45 - 100 frism f15-16
Isabelle Höglund, Göteborg riksfinalist
Sara Wiklund, Trollhättan riksfinalist
Petronella Åsenblad, Trollhättan riksfinalist

Gren 46 - 400 frisim p15-16
Mattias Carlsson, Götene riksfinalist
Jesper Svensson, Götene riksfinalist
Anders Harnebrandt, Göteborg riksfinalist
Victor Paulsson, Elfsborg riksfinalist

Gren 47 - 200 medley f13-14
Ebba Hellström, S02 riksfinalist
Caroline Bornius, Göteborg riksfinalist
Miranda Bånnsgård, MASS riksfinalist

Gren 48 - 100 ryggsim p13-14
Jacob Fredriksson, Skäret riksfinalist
Andreas Englund, Elfsborg riksfinalist
Patric Kartberg, MASS riksfinalist

Gren 49 - 100 ryggsim f11-12
Céline Bertrand, Karlsborg riksfinalist
Nelly Henriksson, Stimmet
Linnéa Bielicz, Göteborg

Gren 50 - 100 frisim p11-12
Gustav Eriksson,Trollhättan riksfinalist
Martin Ohlsson, Elfsborg riksfinalist
Marcus Johansson, Trollhättan

Gren 51 - 100 bröstsim f15-16
Sandra Olofsson, Skäret riksfinalist
Elise Löfgren, MASS riksfinalist
Andrea Bengtsson, MASS riksfinalist
Amanda Rutqvist, Göteborg riksfinalist
Erla Andersson, Göteborg riksfinalist

Gren 52 - 200 ryggsim p15-16
Mattias Carlsson, Götene riksfinalist
Anders Harnebrandt, Göteborg riksfinalist
Filip Rawecki, Alingsås riksfinalist

Gren 53 - 800 frisim f13-14
Ebba Hellström, S02 riksfinalist
Emma Waite, Göteborg riksfinalist
Malvina Reinhold, Göteborg

Gren 54 100 bröstsim p13-14
Martin Persson, Trollhättan riksfinalist
Gulliver Koch, Skäret
Gabriel Bertrand, Karlsborg

Gren 55 - 100 bröstsim f11-12
Malin Westman, MASS riksfinalist
Mikaela Dahl, Alingsås riksfinalist
Sofia Ziethen, Alingsås

Gren 56 - 100 fjäril p11-12
Gustav Eriksson, Trollhättan riksfinalist
Martin Ohlsson, Elfsborg riksfinalist
Dennis Tan, Elfsborg

Gren 57 - 400 medley f15-16
Amanda Rutqvist. Göteborg riksfinalist
Malin Ekstrand, Laxen
Elise Löfgren, MASS

Gren 58 - 100 fjäril p15-16
Mattias Carlsson, Götene riksfinalist
Pontus Palmqvist, Varberg-Falkenberg riksfinalist
Jonas Jonson, Varberg-Falkenberg

Gren 59 - 4x100 frisim f13oy
MASS riksfinalist
SK Laxen
Trollhättans SS

Gren 60 - 4x100 medley p13oy
Trollhättans SS riksfinalist
Göteborg Sim riksfinalist
SK Elfsborg riksfinalist

SumSim Region Pass 3 Söndag

Resultat pass 3
Poängställning
Tävlingarna kan följas live här
Simförbundets referatsida

Gren 31 - 100 frisim p15-16
Joakim Tevell, Kungälv riksfinalist
Pontus Palmqvist, Varberg-Falkenberg riksfinalist
Kevin Zetterman, Götene riksfinalist

Gren 32 - 400 frisim f15-16
Petronella Åsenblad, Trollhättan riksfinalist
Amanda Rutqvist, Göteborg
Malin Ekstrand, Laxen

Gren 33-200 medley p13-14
Gabriel Bertrand, Karlsborg riksfinalist
Melker Selin, Elfsborg
Martin Kastebo, Skövde

Gren 34 - 100 ryggsim f13-14
Caroline Bornius, Göteborg riksfinalist
Johanna Pettersson, Kungälv riksfinalist
Olivia Frank, Skäret riksfinalist

Gren 35 - 100 bröstsim p15-16
Anton Lagerqvist, Göteborg riksfinalist
Johan Melin, MASS riksfinalist
Philip Carlsson, Alingsås

Gren 36 - 200 ryggsim f15-16
Frida Larsson, Elfsborg riksfinalist
Kristina Lundberg, Göteborg riksfinalist
Sanna Gustavsson, Trollhättan riksfinalist
Frida Andersson, Uddevalla riksfinalist

Gren 37 - 200 medley p11-12
Gustav Eriksson, Trollhättan riksfinalist
Martin Olsson, Elfsborg riksfinalist
Dennis Tan, Elfsborg

Gren 38 - 400 frisim f11-12
Linnéa Bielicz, Göteborg riksfinalist
Mikaela Dahl, Alingsås riksfinalist
Céline Bertrand, Karlsborg

Gren 39 - 400 medley p15-16
Mattias Carlsson, Götene riksfinalist
Victor Paulsson, Elfsborg riksfinalist
Anders Harnebrandt, Göteborg riksfinalist
Jesper Svensson, Götene riksfinalist

Gren 40 - 100 fjäril f15-16
Isabelle Höglund, Göteborg riksfinalist
Kristina Lundberg, Göteborg
Linn Nordberg, Göteborg

Gren 41 - 1500 frisim p13-14
Gabriel Bertrand, Karlsborg riksfinalist
Andreas Englund, Elfsborg
Martin Kastebo, Skövde

Gren 42 - 100 bröstsim f13-14
Miranda Bånnsgård, MASS riksfinalist
Malvina Reinhold, Göteborg riksfinalist
Emelie Zachrisson, MASS

Gren 43 - 4x100 frisim p16oy
SK Götene riksfinalist
Alingsås SLS riksfinalist
SK Elfsborg

Gren 44 - 4x100 medley f16oy
Göteborg Sim riksfinalist
Göteborg Sim riksfinalist
Skäret SS riksfinalist

SumSim Region Pass 2 Lördag

Uppdaterad startlista
Resultat Pass 2
Poängställning
Simförbundets referatsida

Gren 15 - 200 medley f15-16
Isabelle Höglund, Göteborg riksfinalist
Malin Ekstrand, Laxen riksfinalist
Kristina Lundberg, Göteborg riksfinalist

Gren 16- 200 fjäril p15-16
Mattias Carlsson, Götene riksfinalist
Carl Leander, MASS riksfinalist
Andreas Exner, Elfsborg

Gren 17 - 400 frisim f13-14
Caroline Bornius, Göteborg riksfinalist
Ebba Hellström, S02 riksfinalist
Emma Waite, Göteborg riksfinalist

Gren 18 - 100 frisim p13-14
Gabriel Bertrand, Karlsborg riksfinalist
Tamas Katzer, Elfsborg riksfinalist
Martin Persson, Trollhättan

Gren 19 - 100 frisim f11-12
Mikaela Dahl, Alingsås riksfinalist
Céline Bertrand, Karlsborg
Linnéa Bielitz, Göteborg

Gren 20 - 100 ryggsim p11-12
Martin Ohlsson, Elfsborg riksfinalist
Gustav Eriksson, Trollhättan riksfinalist
Marcus Johansson, Trollhättan

Gren 21 - 200 bröstsim f15-16
Amanda Rutqvist, Göteborg riksfinalist
Erla Andersson, Göteborg riksfinalist
Nathalie Abrahamsson, Skäret riksfinalist
Elise Löfgren, MASS riksfinalist
Andrea Bengtsson, MASS riksfinalist
Therese Tall, Trollhättan riksfinalist

Gren 22 - 200 frisim p15-16
Mattias Carlsson, Götene riksfinalist
Joakim Tevell, Kungälv riksfinalist
Filip Rawecki, Alingsås riksfinalist
Jonas Jonson, Varberg-Falkenberg riksfinalist
Jesper Svensson riksfinalist

Gren 23 - 100 fjäril f13-14
Caroline Bornius, Göteborg riksfinalist
Miranda Bånnsgård, MASS
Ebba Hellström, S02

Gren 24 - 400 medley p13-14
Gabriel Bertrand, Karlsborg riksfinalist
Martin Kastebo Skövde
Jacob Fredriksson, Skäret

Gren 25 - 100 fjäril f11-12
Anna Söderbergh, Göteborg riksfinalist
Céline Bertrand, Karlsborg riksfinalist
Linnéa Bielicz, Göteborg

Gren 26 - 100 bröstsim p11-12
Erik Persson, Kungsbacka riksfinalist
Gustav Eriksson, Trollhättan
Adam Paulsson, Elfsborg

Gren 27 - 800 frisim f15-16
Amanda Rutqvist, Göteborg riksfinalist
Petronella Åsenblad, Trollhättan
Veronica Brännfeldt, Skäret

Gren 28 - 100 ryggsim p15-16
Mattias Carlsson, Götene riksfinalist
Anders Harnebrandt, Göteborg riksfinalist
Pontus Palmqvist, Varberg-Falkenberg riksfinalist
Nicklas Lindroth, Kungälv riksfinalist
Filip Rawecki, Alingsås riksfinalist

Gren 29 - 4x100 medley f13oy
MASS riksfinalist
Göteborg Sim
Kungsbacka SS

Gren 30 - 4x100 frisim p13oy
Trollhättans SS riksfinalist
Göteborg Sim riksfinalist
MASS

SumSim Region Pass1 Lördag

Lördagen bjuder på många fina resultat och här nedan presenteras medaljörer och riksfinalister.

Resultatlista pass 1
Poängställning
Simförbundets referatsida

Gren 01 - 200 medley p15-16
Mattias Carlsson, Götene riksfinalist
Victor Paulsson, Elfsborg riksfinalist
Anders Hanebrandt, Göteborg riksfinalist
Filip Rawecki, Alingsås riksfinalist

Gren 02 - 200 fjäril f15-16
Amanda Rutqvist, Göteborg 
riksfinalist
Linn Norberg, Göteborg riksfinalist
Beatrice Holmberg, SK Laxen

Gren 03 - 400 frisim p13-14
Gabriel Bertrand, Karlsborg riksfinalist
Martin Kastebo, Skövde
Tamas Katzer, Elfsborg

Gren 04 - 100 frisim f13-14
Caroline Bornius, Göteborg riksfinalist
Miranda Bånnsgård, MASS
Ebba Hellström, S02

Gren 05 - 200 bröstsim p15-16
Anton Lagerqvist, Göteborg riksfinalist
Philip Carlsson, Alingsås riksfinalist
Johan Melin, MASS

Gren 06 - 200 frisim f15-16
Petronella Åsenblad,Trollhättan riksfinalist
Veronica Brännfeldt, Skäret riksfinalist
Kristina Lundberg, Göteborg riksfinalist

Gren 07 - 400 frisim p11-12
Gustav Eriksson, Trollhättan riksfinalist
Martin Ohlsson, Elfsborg riksfinalist
Adam Paulsson, Elfsborg

Gren 08 - 200 medley f11-12
Mikaela Dahl, Alingsås riksfinalist
Linnéa Bielicz, Göteborg
Céline Bertrand, Karlsborg

Gren 09 - 1500 frisim p15-16
Mattias Carlsson, Götene riksfinalist
Jesper Svensson, Götene riksfinalist
Anders Harnebrandt, Göteborg riksfinalist

Gren 10 - 100 ryggsim f15-16
Isabelle Höglund, Göteborg riksfinalist
Frida Larsson, Elfsborg riksfinalist
Kristina Lundberg, Göteborg riksfinalist

Gren 11 - 100 fjäril p13-14
Andreas Englund, Elfsborg
Emil Cardebrandt, Trollhättan
Ossian Arvidsson, Kungälv

Gren 12 - 400 medley f13-14
Ebba Hellström, S02 riksfinalist
Johanna Pettersson, Kungälv riksfinalist
Sandra Olsson, S02 riksfinalist

Gren 13 - 4x100 medley p16oy
SK Götene riksfinalist
Alingsås SLS riksfinalist
MASS riksfinalist

Gren 14 - 4x100 frisim f16oy
Göteborg Sim riksfinalist
Trollhättans SS riksfinalist
SK Elfsborg