Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  JDM    Utskriftsdatum  11 januari 2009   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  18:57   
  Arrangör  VSSF & Uddevalla Sim         
 
 
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Sara Nordenstam (1983) 4:41.63 2000-03-03 
Distriktrekord Juniorer: Sara Nordenstam (1983) 4:41.63 2000-03-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:10.21  2:27.48  3:53.01    5:01.87   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    1:10.04  2:30.06  3:55.97    5:02.90   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    1:07.61  2:27.19  3:57.43    5:07.95   
Elin Svensson  1991  Simklubben Götene    1:12.82  2:33.48  4:01.14    5:10.83   
Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    1:12.46  2:29.63  4:02.05    5:11.60   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:14.99  2:38.15  4:01.88    5:11.66   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    1:13.66  2:38.79  4:01.52    5:12.58   
Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    1:11.54  2:33.09  4:07.45    5:19.96   
Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    1:13.41  2:33.30  4:08.38    5:20.26   
10  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:15.50  2:40.72  4:07.52    5:23.20   
11  Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    1:13.00  2:36.09  4:13.24    5:24.63   
12  Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    1:10.47  2:36.12  4:12.05    5:28.65   
13  Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim    1:14.18  2:39.69  4:18.34    5:29.30   
14  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    1:18.89  2:41.88  4:14.75    5:29.78   
Märta Johansson  1994  Uddevalla Sim            DSQ   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Anders Peterson (1965) 4:22.09 1986-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 4:22.32 2008-11-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    57.80  2:02.94  3:20.23    4:21.24  Distrikt Rekord - Senior 
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    1:02.35  2:14.64  3:27.78    4:32.04   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    1:02.11  2:13.45  3:31.93    4:33.05   
Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    1:04.06  2:13.75  3:33.57    4:41.03   
Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim    1:04.71  2:16.65  3:41.97    4:49.12   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    1:04.53  2:20.79  3:48.43    4:55.64   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:11.88  2:27.64  3:52.25    4:59.69   
Johan Dahlin  1990  Simklubben Götene    1:05.67  2:25.75  3:51.83    5:00.10   
Robin Eskilsson  1993  Uddevalla Sim    1:07.32  2:24.89  3:53.77    5:00.34   
10  Sebastian Rosengren  1990  Simklubben 1970    1:08.91  2:23.32  3:51.47    5:01.47   
11  Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    1:03.62  2:25.34  4:29.50    5:02.98   
12  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    1:15.93  2:37.59  4:04.22    5:08.98   
13  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    1:10.55  2:32.34  3:59.33    5:09.07   
14  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:11.16  2:32.55  4:02.88    5:14.19   
15  Henric Amhliden  1993  Simklubben Laxen    1:13.50  2:34.05  4:05.26    5:14.27   
                     
 
Gren 3, 4X200m Frisim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: S 77 Stenungsund (1900) 8:13.98 2005-03-12 
Distriktrekord Juniorer: Simavdelningen 1902 (1900) 8:30.46 1996-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Göteborg Lag1  1990  Göteborg Sim            8:44.39   
  Malvina Reinhold  1992      1:03.97  2:12.95      2:12.95   
  Caroline Bornius  1992      1:02.88  2:09.47      4:22.42   
  Amanda Rutqvist  1991      1:04.00  2:12.32      6:34.74   
  Kristina Lundberg  1991      1:03.66  2:09.65      8:44.39   
                     
Skövde SS D Lag 1  1992  Skövde Simsällskap            8:47.55   
  Erika Carlén  1994      1:02.80  2:09.85      2:09.85   
  Caroline Johansson  1992      1:04.71  2:16.17      4:26.02   
  Céline Bertrand  1995      1:03.46  2:12.01      6:38.03   
  Caroline Adolfsson  1993      1:00.20  2:09.52      8:47.55   
                     
Mass Dam J Lag 1  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:49.49   
  Sofia Lindholm  1993      1:03.73  2:09.42      2:09.42   
  Miranda Bånnsgård  1992      1:01.32  2:10.90      4:20.32   
  Emma Westman  1993      1:04.02  2:14.64      6:34.96   
  Elise Löfgren  1991      1:04.79  2:14.53      8:49.49   
                     
Uddevalla Sim Lag1  1989  Uddevalla Sim            8:56.02   
  Olivia Frank  1992      1:03.59  2:12.76      2:12.76   
  Josefina Holmén  1992      1:04.76  2:18.58      4:31.34   
  Frida Andersson  1991      1:02.00  2:10.21      6:41.55   
  Sandra Olofsson  1990      30.90  2:14.47      8:56.02   
                     
Göteborg Sim  1994  Göteborg Sim            9:05.34   
  Frida Olander  1992      1:04.36  2:13.19      2:13.19   
  Linn Nordberg  1991      1:06.09  2:16.57      4:29.76   
  Elisabeta Nuber  1993      1:05.47  2:15.74      6:45.50   
  Jacintha Bailey  1991      1:08.18  2:19.84      9:05.34   
                     
Göteborg Lag2  1989  Göteborg Sim            9:11.57   
  Emma Stokland  1990      1:05.82  2:15.86      2:15.86   
  Emma Waite  1992      1:08.24  2:21.41      4:37.27   
  Andrea Bengtsson  1991      1:06.89  2:17.43      6:54.70   
  Alicia Lundqvist  1992      1:05.79  2:16.87      9:11.57   
                     
S02 Lag 1  1992  Simklubben S 02            9:15.91   
  Therese Josefsson  1993      1:06.08  2:14.76      2:14.76   
  Hanna Schariot  1993      1:08.63  2:25.27      4:40.03   
  Sandra Olsson  1992      1:06.98  2:17.38      6:57.41   
  Filippa Hammerin  1992      1:06.28  2:18.50      9:15.91   
                     
Uddevalla Sim Lag2  1989  Uddevalla Sim            9:16.39   
  Tove Koch  1991      1:07.69  2:20.75      2:20.75   
  Veronica Brännfeldt  1990      1:05.33  2:14.47      4:35.22   
  Janina Fredriksson  1994      1:08.41  2:20.27      6:55.49   
  Emelie Larsson  1994      1:08.47  2:20.90      9:16.39   
                     
SK Elfsborg Lag 1 Flick  2008  Simklubben Elfsborg            9:17.58   
  Josefine Heintz  1994      1:04.87  2:17.45      2:17.45   
  Felicia Eriksson  1994      1:05.20  2:17.12      4:34.57   
  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992      1:07.74  2:21.47      6:56.04   
  Lovisa Linderholm  1994      1:07.51  2:21.54      9:17.58   
                     
10  Mass Dam J Lag 2  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            9:21.72   
  Emelie Zachrisson  1992      1:07.07  2:19.36      2:19.36   
  Anna Rosén  1994      1:08.31  2:23.16      4:42.52   
  Maja Leander  1993      1:06.98  2:18.68      7:01.20   
  Malin Westman  1995      1:06.92  2:20.52      9:21.72   
                     
11  S02 Lag 2  1992  Simklubben S 02            9:29.03   
  Amanda Zetterström  1994      1:07.42  2:21.71      2:21.71   
  Anna Sirenius Lundberg  1994      1:06.79  2:17.69      4:39.40   
  Klara Simonsson  1995      1:10.20  2:25.67      7:05.07   
  Tilde Lundmark  1995      1:07.15  2:23.96      9:29.03   
                     
12  SK Elfsborg Lag 2 Flick  2008  Simklubben Elfsborg            9:44.25   
  Hanna Gustavsson  1994      1:07.54  2:21.80      2:21.80   
  Louise Nyhlén  1993      1:10.81  2:27.77      4:49.57   
  Natalie Mirsch  1991      1:09.89  2:26.05      7:15.62   
  Daniella Rosengren  1992      1:09.98  2:28.63      9:44.25   
                     
                     
 
Gren 4, 4X200m Frisim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Uddevalla Sim (1900) 7:21.89 2008-11-27 
Distriktrekord Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 7:21.89 2008-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Uddevalla Sim Lag2  1989  Uddevalla Sim            7:50.65   
  Robin Eskilsson  1993      1:01.79  2:07.30      2:07.30   
  Mattias Carlsson  1990      52.32  1:48.48      3:55.78   
  Emil Palmqvist  1990      55.66  1:56.97      5:52.75   
  Jacob Fredriksson  1992      56.32  1:57.90      7:50.65   
                     
Uddevalla Sim Lag1  1989  Uddevalla Sim            7:52.70   
  Gulliver Koch  1992      59.91  2:07.46      2:07.46   
  Jesper Svensson  1990      55.42  1:54.97      4:02.43   
  Fredrich Risebrandt  1992      57.01  1:58.65      6:01.08   
  David Larsson  1989      52.98  1:51.62      7:52.70   
                     
Göteborg Lag1  1990  Göteborg Sim            8:01.79   
  Anders Harnebrandt  1990      55.92  1:54.68      1:54.68   
  Anton Lagerqvist  1991      58.17  1:59.08      3:53.76   
  Victor Paulsson  1990      57.07  1:57.92      5:51.68   
  Johan Ekstedt  1993      1:01.07  2:10.11      8:01.79   
                     
Mass Herr J Lag 1  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:10.37   
  Carl Leander  1990      56.64  1:57.10      1:57.10   
  Malcolm Granberg  1992      57.88  2:02.16      3:59.26   
  Patric Kartberg  1992      58.15  2:05.39      6:04.65   
  Niklas Löfgren  1989      1:00.16  2:05.72      8:10.37   
                     
Mass Herr J Lag 2  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:11.33   
  Karl Rundstedt  1990      58.32  2:00.07      2:00.07   
  Johannes Lampela  1992      57.08  2:01.32      4:01.39   
  Petter Lindahl  1990      58.66  2:05.32      6:06.71   
  Johan Melin  1991      58.23  2:04.62      8:11.33   
                     
Skövde SS H Lag 1  1989  Skövde Simsällskap            8:13.67   
  Mattias Thorsell  1989      59.59  2:03.75      2:03.75   
  Anton Kjellqvist  1991      58.03  2:00.35      4:04.10   
  Philip Käll  1990      58.12  2:01.94      6:06.04   
  Martin Kastebo  1993      59.30  2:07.63      8:13.67   
                     
SK Elfsborg Lag 1 Pojk  2008  Simklubben Elfsborg            8:18.64   
  Tamas Katzer  1992      58.97  2:04.57      2:04.57   
  Adam Paulsson  1995      59.54  2:04.43      4:09.00   
  Melker Selin  1993      58.80  2:04.22      6:13.22   
  Jacob Larsson  1992      1:00.46  2:05.42      8:18.64   
                     
Mass Herr J Lag 3  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:30.11   
  Daniel Blomberg  1993      1:01.92  2:09.32      2:09.32   
  Viktor Näsman  1992      1:01.09  2:06.75      4:16.07   
  Christoffer Carlsen  1992      58.82  2:06.81      6:22.88   
  Fritiof Ingelhammar  1993      1:00.77  2:07.23      8:30.11   
                     
Trollhättans Simsällskap  1989  Trollhättans Simsällskap            8:39.62   
  Simon Nilsson  1993      1:00.75  2:08.14      2:08.14   
  Gustav Eriksson  1994      58.07  2:02.00      4:10.14   
  Jesper Lund  1993      1:01.75  2:11.95      6:22.09   
  Björn Marberg  1993      1:04.39  2:17.53      8:39.62   
                     
10  SK Elfsborg Lag 2 Pojk  2008  Simklubben Elfsborg            8:58.38   
  Andreas Englund  1992      1:01.64  2:10.57      2:10.57   
  Fredrik Olsson  1994      1:04.79  2:14.99      4:25.56   
  Martin Ohlsson  1994      1:02.69  2:15.36      6:40.92   
  Adam Linderholm  1992      1:05.14  2:17.46      8:58.38   
                     
Varberg Herrar  1989  Varberg-Falkenberg Sim            DSQ   
                     
                     
 
Gren 5, 200m Frisim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Josefin Lillhage (1980) 1:57.46 1999-04-01 
Distriktrekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 1:58.81 2005-03-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    30.27  1:02.97  1:35.54    2:08.02   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    31.25  1:04.31  1:37.38    2:09.37   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.65  1:02.01  1:35.73    2:09.59   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    30.29  1:03.48  1:37.14    2:09.88   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.14  1:04.65  1:38.38    2:11.94   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    31.28  1:05.04  1:38.79    2:12.14   
Frida Olander  1992  Göteborg Sim    31.25  1:04.68  1:39.08    2:13.19   
Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    31.73  1:05.85  1:41.78    2:17.92   
                     
 
Gren 5, 200m Frisim Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Josefin Lillhage (1980) 1:57.46 1999-04-01 
Distriktrekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 1:58.81 2005-03-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    30.78  1:04.06  1:37.90    2:10.61   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.34  1:04.73  1:38.19    2:10.94   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    31.50  1:04.79  1:38.03    2:11.45   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    31.04  1:04.11  1:38.10    2:12.09   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.30  1:04.16  1:38.88    2:13.35   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    31.25  1:05.29  1:40.24    2:13.54   
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap    30.52  1:04.56  1:39.33    2:13.58  Deltar ej i final 
Frida Olander  1992  Göteborg Sim    31.67  1:05.48  1:40.44    2:14.77   
Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    31.56  1:05.38  1:40.11    2:14.86   
10  Emma Stokland  1990  Göteborg Sim    30.86  1:04.50  1:39.89    2:15.93   
11  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    32.71  1:07.69  1:42.36    2:16.30   
12  Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    31.48  1:05.10  1:40.23    2:16.50   
13  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.77  1:05.92  1:40.96    2:16.95   
14  Erika Sköldberg  1996  Alingsås SLS    31.35  1:06.39  1:42.03    2:17.39   
15  Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    32.11  1:06.73  1:42.33    2:17.77   
15  Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    31.77  1:06.16  1:41.80    2:17.77   
17  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    31.95  1:07.20  1:43.40    2:19.15   
18  Filippa Hammerin  1992  Simklubben S 02    32.49  1:07.94  1:44.09    2:19.36   
19  Josefina Holmén  1992  Uddevalla Sim    32.26  1:07.32  1:43.43    2:19.72   
20  Emma Waite  1992  Göteborg Sim    32.28  1:08.12  1:44.05    2:20.11   
21  Janina Fredriksson  1994  Uddevalla Sim    31.83  1:07.42  1:44.33    2:20.14   
22  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.88  1:08.70  1:45.69    2:21.90   
23  Lovisa Linderholm  1994  Simklubben Elfsborg    32.66  1:08.20  1:45.25    2:22.10   
24  Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim    33.92  1:09.59  1:46.24    2:22.36   
25  Lovisa Winlöf  1992  Falköpings Simsällskap    32.00  1:08.00  1:46.25    2:25.19   
26  Hanna Schariot  1993  Simklubben S 02    32.84  1:09.59  1:48.16    2:27.72   
Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m Frisim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Erik Andersson (1984) 48.93 2005-02-19 
Distriktrekord Juniorer: Robin Andréasson (1988) 49.05 2008-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    24.44        50.40   
David Larsson  1989  Uddevalla Sim    24.39        50.41   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    25.61        52.64   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    26.10        53.23   
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    26.72        53.77   
Emil Palmqvist  1990  Uddevalla Sim    26.22        53.99   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    25.95        54.14   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    26.54        54.61   
                     
 
Gren 6, 100m Frisim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Erik Andersson (1984) 48.93 2005-02-19 
Distriktrekord Juniorer: Robin Andréasson (1988) 49.05 2008-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
David Larsson  1989  Uddevalla Sim    25.34        53.47   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    25.70        53.65   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    26.12        53.91   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    26.27        53.92   
Emil Palmqvist  1990  Uddevalla Sim    26.13        53.98   
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    26.66        54.25   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    26.14        54.38   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    26.27        54.47   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    26.09        54.57   
10  Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    26.07        54.70   
11  Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.89        54.76   
12  Anton Kjellqvist  1991  Skövde Simsällskap    26.98        54.93   
13  Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    26.82        55.83   
14  Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg    26.92        56.19   
15  Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    27.25        56.23   
16  Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.18        56.31   
17  Axel Gårdström  1991  Varberg-Falkenberg Sim    27.12        56.34   
18  Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.25        56.38   
19  Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.17        56.55   
20  Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.88        56.69   
21  Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    27.18        56.80   
22  Philip Käll  1990  Skövde Simsällskap    27.54        56.96   
23  Jesper Mattsson  1991  Varberg-Falkenberg Sim    27.10        57.61   
24  Johan Dahlin  1990  Simklubben Götene    27.72        57.69   
25  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.70        58.20   
26  Andreas Jalmestam  1990  Varberg-Falkenberg Sim    30.19        1:03.30   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 
Distriktrekord Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim    34.16        1:11.86   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.99        1:12.77   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.58        1:14.46   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    35.96        1:14.94   
Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen    35.33        1:15.06   
Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    36.59        1:15.56   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.92        1:17.98   
Ninni Olsson  1992  Varberg-Falkenberg Sim    36.97        1:18.94   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 
Distriktrekord Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim    34.75        1:13.84   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.59        1:15.88   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    36.79        1:15.91   
Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen    35.22        1:16.13   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.43        1:16.29   
Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    37.09        1:17.40   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.34        1:17.41   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    37.50        1:17.60  Deltar ej i final 
Ninni Olsson  1992  Varberg-Falkenberg Sim    36.27        1:18.24   
10  Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    37.31        1:18.28   
11  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.92        1:18.48   
12  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim    36.24        1:18.72   
12  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    37.11        1:18.72   
14  Tina Johansson  1989  Simklubben 1970    36.96        1:18.79   
15  Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg    37.59        1:20.24   
16  Elin Svensson  1991  Simklubben Götene    37.98        1:20.31   
17  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.97        1:20.37   
18  Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    38.38        1:20.44   
19  Jessica Moberg  1993  Simklubben S 02    39.79        1:22.47   
20  Petra Borup  1993  Simklubben Laxen    39.35        1:22.48   
21  Elin Palmqvist  1995  Varberg-Falkenberg Sim    40.00        1:23.28   
22  Caroline Andrén  1993  Kungsbacka Simsällskap    38.90        1:23.34   
23  Olivia Bång  1994  Simklubben Laxen    38.79        1:24.12   
23  Isabelle Henriksson  1993  Varberg-Falkenberg Sim    40.57        1:24.12   
                     
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Isak Ladeborn (1988) 28.28 2008-11-30 
Distriktrekord Juniorer: Isak Ladeborn (1988) 28.28 2008-11-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS            30.13   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim            30.28   
Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.01   
Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg            31.28   
Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS            31.66   
Filip Ladeborn  1992  Varberg-Falkenberg Sim            31.77   
Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg            34.01   
Rasmus Platenik  1993  Simklubben 1970            34.04   
                     
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Isak Ladeborn (1988) 28.28 2008-11-30 
Distriktrekord Juniorer: Isak Ladeborn (1988) 28.28 2008-11-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.20   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim            31.34   
Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg            31.45   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS            31.46   
Filip Ladeborn  1992  Varberg-Falkenberg Sim            31.56   
Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS            31.71   
Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg            33.73   
Rasmus Platenik  1993  Simklubben 1970            34.24   
Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim            34.30   
10  Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim            34.62   
11  Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg            34.82   
12  Henric Amhliden  1993  Simklubben Laxen            35.30   
Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 59.17 1997-04-17 
Distriktrekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 1:00.28 2004-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    29.45        1:02.97   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    29.32        1:03.24   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim    29.76        1:03.92   
Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    30.81        1:05.98   
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    30.94        1:06.32   
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    32.62        1:11.18   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 59.17 1997-04-17 
Distriktrekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 1:00.28 2004-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    29.94        1:03.83   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim    30.58        1:05.53   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    30.12        1:05.65   
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    31.60        1:07.25   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.47        1:07.63   
Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    31.68        1:07.84   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    31.35        1:09.05   
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    33.05        1:10.47   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.68        1:10.50   
10  Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02    33.54        1:10.79   
11  Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg    34.45        1:11.02   
12  Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    33.59        1:11.38   
13  Emma Stokland  1990  Göteborg Sim    33.86        1:11.45   
14  Linda Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.20        1:11.88   
15  Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim    33.54        1:11.93   
16  Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    34.26        1:12.09   
17  Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02    34.01        1:12.93   
18  Karin Jarenfors  1993  Simklubben S 02    33.92        1:13.46   
19  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    34.44        1:13.94   
20  Hanna Gustavsson  1994  Simklubben Elfsborg    33.55        1:14.22   
21  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.43        1:17.68   
Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02            DSQ   
                     
 
Gren 10, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Mattias Carlsson (1990) 55.35 2008-11-29 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 55.35 2008-11-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    27.82        58.59   
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.63        1:01.32   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    29.88        1:01.71   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.36        1:02.76   
Axel Gårdström  1991  Varberg-Falkenberg Sim    30.52        1:03.70   
Sebastian Rosengren  1990  Simklubben 1970    31.04        1:03.75   
Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap    31.28        1:05.00   
Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.00        1:06.36   
                     
 
Gren 10, 100m Ryggsim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Mattias Carlsson (1990) 55.35 2008-11-29 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 55.35 2008-11-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    29.98        1:01.76   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    30.01        1:02.23   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.18        1:02.79   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    30.42        1:03.53  Deltar ej i final 
Sebastian Rosengren  1990  Simklubben 1970    31.09        1:03.67   
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.92        1:04.02   
Axel Gårdström  1991  Varberg-Falkenberg Sim    31.31        1:04.41   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    31.22        1:04.41  Deltar ej i final 
Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap    31.57        1:04.73   
10  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.46        1:05.65   
11  Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    31.62        1:05.92   
12  Filip Holmqvist  1994  Simklubben S 02    32.53        1:05.94   
13  Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    31.63        1:06.13   
14  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    31.59        1:06.19   
15  Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    32.55        1:07.18   
16  Erik Rothman  1992  Simklubben Laxen    33.82        1:10.26   
17  Erik Ivarsson  1992  Varberg-Falkenberg Sim    33.71        1:10.61   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Elin Harnebrandt (1988) 29.02 2007-11-25 
Distriktrekord Juniorer: Elin Harnebrandt (1988) 29.02 2007-11-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Olivia Frank  1992  Uddevalla Sim            30.87   
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap            30.96   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim            31.00   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap            31.62   
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap            31.67   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            32.17   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS            32.28   
Emelie Stenhammar  1993  Simklubben Götene            32.71   
                     
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Elin Harnebrandt (1988) 29.02 2007-11-25 
Distriktrekord Juniorer: Elin Harnebrandt (1988) 29.02 2007-11-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Olivia Frank  1992  Uddevalla Sim            31.30   
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap            31.41   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim            31.53   
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap            31.75   
Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene            31.95  Deltar ej i final 
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS            32.10   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap            32.16   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            32.33   
Emelie Stenhammar  1993  Simklubben Götene            32.34   
10  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02            32.80   
11  Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim            33.01   
12  Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg            33.02   
13  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim            33.41   
14  Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02            33.54   
15  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02            33.63   
16  Lovisa Winlöf  1992  Falköpings Simsällskap            33.96   
17  Caroline Johansson  1992  Skövde Simsällskap            34.04   
18  Nelly Henriksson  1995  Simklubben Laxen            34.24   
19  Daniella Rosengren  1992  Simklubben Elfsborg            34.57   
Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 12, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Christer Wallin (1969) 1:58.78 1989-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 2:00.05 2008-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    29.02  1:02.66  1:35.84    2:08.10   
Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim    29.50  1:02.85  1:36.47    2:11.05   
Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    28.96  1:01.75  1:36.14    2:13.34   
Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.58  1:03.58  1:38.71    2:15.18   
Anton Kjellqvist  1991  Skövde Simsällskap    30.04  1:03.29  1:39.08    2:15.65   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    30.01  1:03.83  1:39.41    2:15.70   
Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.46  1:03.27  1:39.17    2:16.15   
Robin Eskilsson  1993  Uddevalla Sim    31.26  1:06.20  2:18.56    2:18.56   
                     
 
Gren 12, 200m Fjärilsim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Christer Wallin (1969) 1:58.78 1989-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 2:00.05 2008-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim    29.64  1:02.36  1:36.50    2:11.59   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    30.67  1:03.73  1:38.44    2:11.99   
Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    29.67  1:03.02  1:37.60    2:13.11   
Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.00  1:02.56  1:38.23    2:16.32   
Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.59  1:04.50  1:40.33    2:17.11   
Robin Eskilsson  1993  Uddevalla Sim    31.10  1:06.03  1:42.12    2:18.13   
Anton Kjellqvist  1991  Skövde Simsällskap    31.01  1:05.05  1:41.22    2:18.16   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    30.72  1:05.47  1:42.02    2:19.30   
Johan Dahlin  1990  Simklubben Götene    30.84  1:07.31  1:45.96    2:23.94   
10  Andreas Andersson  1992  Simklubben Laxen    33.29  1:10.94  1:49.88    2:28.75   
11  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.70  1:12.18  1:51.81    2:30.79   
12  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    32.76  1:11.51  1:52.85    2:34.08   
13  Fritiof Ingelhammar  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.21  1:10.17  1:51.31    2:34.56   
14  Andreas Jalmestam  1990  Varberg-Falkenberg Sim    32.73  1:11.56  1:53.10    2:36.48   
15  Filip Holmqvist  1994  Simklubben S 02    35.93  1:16.61  1:59.15    2:40.04   
16  Nils Montalva  1993  Simklubben S 02    34.09  1:14.38  1:57.25    2:41.47   
17  Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    34.20  1:15.80  1:58.78    2:42.90   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap            DNS   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 13, 200m Medley Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 2:11.19 1997-04-20 
Distriktrekord Juniorer: Sara Nordenstam (1983) 2:13.42 2000-03-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.97  1:09.24  1:50.38    2:23.73   
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim    32.91  1:12.70  1:51.85    2:25.65   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    32.85  1:10.68  1:53.63    2:26.00   
Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    32.38  1:08.83  1:52.77    2:27.02   
Elin Svensson  1991  Simklubben Götene    32.35  1:11.17  1:54.51    2:28.33   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    32.38  1:10.57  1:54.45    2:28.77   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.35  1:14.39  1:56.14    2:31.55   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 13, 200m Medley Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 2:11.19 1997-04-20 
Distriktrekord Juniorer: Sara Nordenstam (1983) 2:13.42 2000-03-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Olivia Frank  1992  Uddevalla Sim    32.62  1:08.98  1:52.79    2:26.93  Deltar ej i final 
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    33.04  1:11.38  1:53.60    2:26.96   
Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    32.87  1:09.74  1:53.55    2:27.50   
Elin Svensson  1991  Simklubben Götene    32.23  1:10.60  1:53.06    2:27.55   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.55  1:11.48  1:53.46    2:28.44   
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim    33.58  1:14.01  1:54.89    2:30.10   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    33.32  1:14.30  1:55.47    2:30.86   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    32.95  1:11.11  1:56.49    2:31.23   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.64  1:15.09  1:56.44    2:31.53   
10  Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    32.82  1:15.35  1:56.58    2:31.69   
11  Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    33.36  1:15.82  1:58.43    2:33.94   
12  Frida Olander  1992  Göteborg Sim    35.07  1:14.83  1:58.38    2:34.05   
12  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    34.22  1:12.67  1:59.29    2:34.05   
14  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.98  1:16.51  1:58.75    2:35.44   
15  Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    32.35  1:12.46  1:59.02    2:35.68   
16  Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    34.08  1:15.26  2:01.71    2:36.53   
17  Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    34.49  1:14.93  2:01.77    2:36.86   
18  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.83  1:16.98  2:00.78    2:37.29   
19  Amanda Svensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.05  1:13.55  2:02.20    2:37.58   
20  Elin Palmqvist  1995  Varberg-Falkenberg Sim    35.46  1:16.65  2:01.73    2:38.36   
21  Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02    35.03  1:16.15  2:02.49    2:38.57   
22  Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    34.76  1:15.22  2:03.88    2:38.92   
23  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.53  1:17.76  2:04.55    2:39.85   
24  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    35.31  1:17.29  2:04.54    2:40.29   
25  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    34.63  1:18.18  2:03.82    2:41.54   
26  Lovisa Winlöf  1992  Falköpings Simsällskap    34.84  1:16.26  2:04.08    2:43.26   
27  Ninni Olsson  1992  Varberg-Falkenberg Sim    34.24  1:16.46  2:02.42    2:43.41   
Erla Andersson  1990  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 14, 400m Frisim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Mattias Carlsson (1990) 3:49.28 2008-11-29 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 3:49.28 2008-11-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    54.67  1:54.21  2:55.09    3:54.67   
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    58.34  2:00.14  3:02.51    4:00.86   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    59.09  2:02.92  3:05.89    4:06.36   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    57.94  1:59.31  3:03.30    4:06.40   
Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    58.98  2:01.54  3:05.81    4:09.77   
Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    59.20  2:02.70  3:08.09    4:14.07   
Philip Käll  1990  Skövde Simsällskap    1:00.19  2:05.92  3:13.12    4:20.86   
Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:01.44  2:09.93  3:20.28    4:29.03   
                     
 
Gren 14, 400m Frisim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Mattias Carlsson (1990) 3:49.28 2008-11-29 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 3:49.28 2008-11-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    59.31  2:03.00  3:07.18    4:07.51   
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    59.95  2:03.30  3:07.44    4:08.78   
Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    1:01.65  2:06.98  3:11.52    4:14.00   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    1:01.55  2:06.83  3:11.49    4:14.08   
Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:00.24  2:03.99  3:08.98    4:14.17   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    1:01.74  2:06.84  3:11.80    4:15.28   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    1:01.87  2:08.61  3:14.48    4:18.77  Deltar ej i final 
Emil Palmqvist  1990  Uddevalla Sim    1:02.56  2:09.74  3:15.20    4:19.11  Deltar ej i final 
Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.52  2:08.53  3:14.93    4:21.24   
10  Philip Käll  1990  Skövde Simsällskap    1:02.50  2:09.45  3:17.46    4:23.55   
11  Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:03.12  2:09.73  3:16.40    4:23.67   
12  Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    1:03.33  2:10.22  3:17.26    4:23.89   
13  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.89  2:12.82  3:22.31    4:32.38   
14  Jesper Mattsson  1991  Varberg-Falkenberg Sim    1:04.44  2:15.33  3:28.50    4:36.99   
15  Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    1:03.06  2:13.51  3:25.83    4:37.43   
                     
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Claire Hedenskog (1980) 24.45 2008-11-28 
Distriktrekord Juniorer: Louise Karlsson (1974) 25.70 1991-12-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap            27.31   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim            27.35   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap            27.57   
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.61   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            27.90   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            27.98   
Caroline Johansson  1992  Skövde Simsällskap            28.35   
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Claire Hedenskog (1980) 24.45 2008-11-28 
Distriktrekord Juniorer: Louise Karlsson (1974) 25.70 1991-12-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap            26.98   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap            27.50   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim            27.71   
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.81   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            27.96   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            28.06   
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen            28.12   
Caroline Johansson  1992  Skövde Simsällskap            28.21   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            28.24   
10  Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg            28.48   
11  Josefina Holmén  1992  Uddevalla Sim            28.54   
12  Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02            28.58   
13  Karin Kvarfordt  1992  Varberg-Falkenberg Sim            28.72   
14  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.77   
15  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim            28.84   
16  Lovisa Linderholm  1994  Simklubben Elfsborg            28.95   
17  Emma Stokland  1990  Göteborg Sim            28.98   
18  Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim            29.22   
19  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim            29.28   
19  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen            29.28   
19  Tove Koch  1991  Uddevalla Sim            29.28   
22  Erika Sköldberg  1996  Alingsås SLS            29.49   
23  Hanna Gustavsson  1994  Simklubben Elfsborg            29.69   
24  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.04   
Veronica Brännfeldt  1990  Uddevalla Sim            DNS   
                     
 
Gren 16, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:12.91 2008-11-29 
Distriktrekord Juniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:12.91 2008-11-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    32.17  1:07.70  1:43.01    2:17.80   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    32.68  1:08.80  1:45.60    2:22.09   
Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS    33.56  1:12.09  1:50.43    2:29.46   
Filip Ladeborn  1992  Varberg-Falkenberg Sim    33.78  1:12.11  1:51.85    2:31.43   
Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.58  1:13.98  1:54.92    2:36.27   
Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg    35.06  1:14.85  1:55.88    2:36.34   
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    35.12  1:13.92  1:56.04    2:39.23   
Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    35.60  1:16.10  1:58.77    2:42.62   
                     
 
Gren 16, 200m Bröstsim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:12.91 2008-11-29 
Distriktrekord Juniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:12.91 2008-11-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    32.46  1:08.76  1:45.96    2:22.99   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    34.01  1:12.68  1:49.09    2:23.46   
Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS    34.04  1:14.03  1:53.49    2:31.70   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS    34.59  1:12.87  1:51.91    2:31.79  Deltar ej i final 
Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.81  1:13.07  1:52.68    2:32.64   
Filip Ladeborn  1992  Varberg-Falkenberg Sim    34.97  1:13.87  1:53.82    2:34.65   
Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg    34.92  1:14.29  1:55.45    2:36.90   
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    36.42  1:17.97  1:59.78    2:42.29   
Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    35.91  1:17.35  2:00.02    2:43.00   
10  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    36.47  1:17.57  2:00.19    2:43.01   
11  Rasmus Platenik  1993  Simklubben 1970    36.14  1:17.42  2:00.56    2:43.91   
12  Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    37.47  1:19.09  2:01.64    2:44.29   
13  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    38.00  1:20.54  2:03.12    2:45.00   
14  Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap    38.03  1:19.94  2:02.94    2:46.61   
15  Henric Amhliden  1993  Simklubben Laxen    36.72  1:19.88  2:04.07    2:47.56   
16  Erik Rothman  1992  Simklubben Laxen    37.99  1:19.99  2:03.55    2:48.31   
17  Christoffer Risebrandt  1990  Trollhättans Simsällskap    37.71  1:21.41  2:07.60    2:54.48   
                     
 
Gren 17, 800m Frisim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Malin Nilsson (1973) 8:30.72 1995-02-14 
Distriktrekord Juniorer: Ann Linder (1966) 8:38.54 1982-12-18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    1:08.53  2:20.25  3:29.69  4:40.79  9:20.60   
          5:50.64  7:00.87  8:10.75       
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    1:08.06  2:19.54  3:29.96  4:40.94  9:22.90   
          5:51.04  7:01.83  8:13.14       
Frida Olander  1992  Göteborg Sim    1:07.52  2:17.44  3:28.11  4:39.24  9:23.82   
          5:50.29  7:01.57  8:13.28       
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:08.82  2:20.23  3:30.84  4:41.94  9:28.66   
          5:52.69  7:04.87  8:17.09       
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:08.71  2:20.73  3:32.00  4:45.07  9:31.56   
          5:56.98  7:09.59  8:21.25       
Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim    1:07.98  2:19.94  3:31.47  4:43.95  9:34.07   
          5:56.65  7:09.79  8:22.30       
Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    1:08.48  2:19.99  3:32.88  4:46.29  9:34.91   
          5:58.21  7:10.73  8:22.94       
Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    1:06.89  2:17.60  3:29.78  4:42.36  9:35.11   
          5:55.62  7:08.48  8:21.97       
Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim    1:10.28  2:23.59  3:37.12  4:50.78  9:44.38   
          6:04.43  7:18.86  8:32.78       
10  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    1:10.24  2:24.43  3:38.59  4:52.80  9:49.73   
          6:07.52  7:22.25  8:36.89       
11  Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02    1:10.21  2:25.31  3:39.66  4:54.70  9:50.50   
          6:09.20  7:24.02  8:38.74       
12  Emelie Larsson  1994  Uddevalla Sim    1:11.96  2:28.14  3:43.70  4:58.87  9:57.03   
          6:13.35  7:28.60  8:44.02       
13  Märta Johansson  1994  Uddevalla Sim    1:10.97  2:26.14  3:42.75  5:00.00  10:10.25   
          6:17.47  7:35.63  8:53.79       
                     
 
Gren 18, 100m Medley Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Erik Andersson (1984) 55.72 2005-02-19 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Thorsell (1989) 57.40 2007-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    27.36        58.77   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    28.72        1:00.15   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS    28.67        1:00.16   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    29.29        1:02.64   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    30.10        1:03.41   
Axel Gårdström  1991  Varberg-Falkenberg Sim    29.24        1:03.71   
Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg    29.75        1:03.96   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    29.81        1:04.50   
                     
 
Gren 18, 100m Medley Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Erik Andersson (1984) 55.72 2005-02-19 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Thorsell (1989) 57.40 2007-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    29.33        1:01.32   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    28.97        1:01.36   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    28.78        1:02.53   
Axel Gårdström  1991  Varberg-Falkenberg Sim    29.09        1:03.73   
Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg    30.68        1:03.80   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    29.75        1:04.22   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS    30.41        1:04.28   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    29.32        1:05.43   
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.98        1:06.27   
10  Filip Ladeborn  1992  Varberg-Falkenberg Sim    31.55        1:06.30   
11  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.96        1:07.18   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Johanna Larsson (1972) 2:12.80 1988-02-07 
Distriktrekord Juniorer: Johanna Larsson (1972) 2:12.80 1988-02-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Olivia Frank  1992  Uddevalla Sim    33.09  1:07.94  1:42.92    2:17.68   
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    33.16  1:08.64  1:44.75    2:19.39   
Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    33.66  1:09.51  1:46.33    2:22.37   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim    34.59  1:10.99  1:47.71    2:23.61   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    34.24  1:11.34  1:49.12    2:26.83   
Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02    34.78  1:12.33  1:50.14    2:27.77   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    36.22  1:15.02  1:53.23    2:32.02   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    36.50  1:15.54  1:55.31    2:34.82   
                     
 
Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Johanna Larsson (1972) 2:12.80 1988-02-07 
Distriktrekord Juniorer: Johanna Larsson (1972) 2:12.80 1988-02-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    33.66  1:10.33  1:46.90    2:22.86   
Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    34.14  1:10.94  1:47.66    2:23.55   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim    34.77  1:11.12  1:47.62    2:23.63   
Olivia Frank  1992  Uddevalla Sim    33.94  1:10.03  1:47.03    2:24.43   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    34.17  1:10.84  1:48.84    2:25.68  Deltar ej i final 
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    34.93  1:12.06  1:49.61    2:26.76   
Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02    35.21  1:12.53  1:51.02    2:27.38   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    35.91  1:13.93  1:52.20    2:29.67   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    36.29  1:14.10  1:53.23    2:31.97  Deltar ej i final 
10  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    36.67  1:15.49  1:53.95    2:32.88   
11  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    36.53  1:16.15  1:56.20    2:34.03   
12  Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    35.92  1:15.24  1:55.58    2:35.83   
13  Emma Waite  1992  Göteborg Sim    36.66  1:15.72  1:56.09    2:36.45   
14  Daniella Rosengren  1992  Simklubben Elfsborg    35.32  1:14.35  1:55.12    2:36.57   
15  Linda Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.41  1:17.19  1:58.09    2:37.72   
16  Lovisa Winlöf  1992  Falköpings Simsällskap    36.49  1:16.54  1:57.64    2:39.42   
17  Nelly Henriksson  1995  Simklubben Laxen    38.17  1:19.42  2:00.90    2:40.16   
18  Emelie Larsson  1994  Uddevalla Sim    38.65  1:20.59  2:02.26    2:40.87   
19  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.36  1:18.09  2:00.46    2:41.41   
20  Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap    35.51  1:16.16  1:59.51    2:42.62   
Emelie Stenhammar  1993  Simklubben Götene            DSQ   
                     
 
Gren 20, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: David Nordenlilja (1981) 24.22 2003-12-15 
Distriktrekord Juniorer: Erik Andersson (1984) 24.39 2003-03-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
David Larsson  1989  Uddevalla Sim            24.94   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim            25.71   
Axel Aversund  1991  Alingsås SLS            26.68   
Anton Kjellqvist  1991  Skövde Simsällskap            26.91   
Niklas Löfgren  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.69   
Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg            27.71   
Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.78   
Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.81   
                     
 
Gren 20, 50m Fjärilsim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: David Nordenlilja (1981) 24.22 2003-12-15 
Distriktrekord Juniorer: Erik Andersson (1984) 24.39 2003-03-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim            26.09   
David Larsson  1989  Uddevalla Sim            26.48   
Anton Kjellqvist  1991  Skövde Simsällskap            27.21   
Axel Aversund  1991  Alingsås SLS            27.33   
Niklas Löfgren  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.40   
Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.74   
Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg            27.91   
Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.92   
Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg            27.94   
10  Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap            28.15   
11  Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap            28.71   
12  Johan Dahlin  1990  Simklubben Götene            28.79   
13  Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg            29.45   
14  Lucas Swartz-Frankenfelt  1990  Göteborg Sim            29.66   
15  Andreas Andersson  1992  Simklubben Laxen            30.15   
Christoffer Bengtsson  1989  Kungälvs Simsällskap            DNS   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 21, 4X50m Medley Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Göteborg Sim (1900) 1:50.90 2008-11-29 
Distriktrekord Juniorer: Göteborg Sim (1900) 1:56.77 2006-02-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Uddevalla Sim Lag1  1989  Uddevalla Sim            2:01.14   
  Olivia Frank  1992      31.98        31.98   
  Sandra Olofsson  1990      32.92        1:04.90   
  Frida Andersson  1991      28.55        1:33.45   
  Josefina Holmén  1992      27.69        2:01.14   
                     
Skövde SS D Lag 1  1992  Skövde Simsällskap            2:02.77   
  Caroline Adolfsson  1993      31.51        31.51   
  Erika Carlén  1994      34.88        1:06.39   
  Céline Bertrand  1995      28.76        1:35.15   
  Caroline Johansson  1992      27.62        2:02.77   
                     
SK Laxen Damer  1992  Simklubben Laxen            2:03.11   
  Nelly Henriksson  1995      33.48        33.48   
  Anna Kubicka  1989      32.71        1:06.19   
  Malin Ekstrand  1991      28.87        1:35.06   
  Ida Pettersson  1993      28.05        2:03.11   
                     
Göteborg Lag1  1990  Göteborg Sim            2:03.87   
  Caroline Bornius  1992      33.23        33.23   
  Andrea Bengtsson  1991      34.27        1:07.50   
  Isabelle Höstman  1990      28.86        1:36.36   
  Kristina Lundberg  1991      27.51        2:03.87   
                     
Göteborg Lag2  1989  Göteborg Sim            2:04.90   
  Linnéa Bielicz  1994      32.08        32.08   
  Malvina Reinhold  1992      34.21        1:06.29   
  Linn Nordberg  1991      30.67        1:36.96   
  Amanda Rutqvist  1991      27.94        2:04.90   
                     
Mass Dam J Lag 1  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:05.77   
  Miranda Bånnsgård  1992      31.94        31.94   
  Elise Löfgren  1991      34.48        1:06.42   
  Linda Persson  1992      31.60        1:38.02   
  Anna Rosén  1994      27.75        2:05.77   
                     
SK Elfsborg Lag 1 Flick  2008  Simklubben Elfsborg            2:06.28   
  Louise Nyhlén  1993      32.65        32.65   
  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992      34.69        1:07.34   
  Hanna Gustavsson  1994      31.06        1:38.40   
  Josefine Heintz  1994      27.88        2:06.28   
                     
S02 Lag 1  1992  Simklubben S 02            2:08.81   
  Anna Sirenius Lundberg  1994      32.59        32.59   
  Jessica Moberg  1993      36.50        1:09.09   
  Therese Josefsson  1993      31.84        1:40.93   
  Ebba Hellström  1992      27.88        2:08.81   
                     
Göteborg Sim  1994  Göteborg Sim            2:10.19   
  Frida Olander  1992      35.40        35.40   
  Erla Andersson  1990      35.00        1:10.40   
  Ulrika von Otter  1993      31.63        1:42.03   
  Emma Stokland  1990      28.16        2:10.19   
                     
10  Mass Dam J Lag 2  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:10.59   
  Emelie Zachrisson  1992      34.97        34.97   
  Malin Westman  1995      34.83        1:09.80   
  Sofia Lindholm  1993      31.33        1:41.13   
  Emma Westman  1993      29.46        2:10.59   
                     
11  S02 Lag 2  1992  Simklubben S 02            2:12.64   
  Klara Simonsson  1995      33.28        33.28   
  Filippa Hammerin  1992      37.41        1:10.69   
  Louise Larsson  1992      32.70        1:43.39   
  Amanda Zetterström  1994      29.25        2:12.64   
                     
12  Varberg Damer  1989  Varberg-Falkenberg Sim            2:13.32   
  Elin Palmqvist  1995      35.28        35.28   
  Isabelle Henriksson  1993      37.37        1:12.65   
  Ninni Olsson  1992      32.51        1:45.16   
  Karin Kvarfordt  1992      28.16        2:13.32   
                     
13  SK Elfsborg Lag 2 Flick  2008  Simklubben Elfsborg            2:14.16   
  Daniella Rosengren  1992      34.77        34.77   
  Natalie Mirsch  1991      37.94        1:12.71   
  Felicia Eriksson  1994      33.16        1:45.87   
  Lovisa Linderholm  1994      28.29        2:14.16   
                     
14  Uddevalla Sim Lag2  1989  Uddevalla Sim            2:16.77   
  Emelie Larsson  1994      34.86        34.86   
  Tove Koch  1991      37.84        1:12.70   
  Janina Fredriksson  1994      32.48        1:45.18   
  Märta Johansson  1994      31.59        2:16.77   
                     
                     
 
Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Uddevalla Sim (1900) 1:30.99 2008-11-28 
Distriktrekord Juniorer: Skäret Simsällskap (1900) 1:33.43 2007-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Uddevalla Sim Lag1  1989  Uddevalla Sim            1:36.76   
  Emil Palmqvist  1990      25.26        25.26   
  Jesper Svensson  1990      24.30        49.56   
  David Larsson  1989      23.36        1:12.92   
  Mattias Carlsson  1990      23.84        1:36.76   
                     
Skövde SS H Lag 1  1989  Skövde Simsällskap            1:38.78   
  Mattias Thorsell  1989      24.38        24.38   
  Gabriel Bertrand  1992      24.64        49.02   
  Anton Kjellqvist  1991      24.66        1:13.68   
  Martin Kastebo  1993      25.10        1:38.78   
                     
Varberg Herrar  1989  Varberg-Falkenberg Sim            1:40.81   
  Pontus Palmqvist  1991      24.09        24.09   
  Filip Ladeborn  1992      26.48        50.57   
  Jesper Mattsson  1991      25.37        1:15.94   
  Axel Gårdström  1991      24.87        1:40.81   
                     
SK Elfsborg Lag 1 Pojk  2008  Simklubben Elfsborg            1:40.86   
  Melker Selin  1993      25.37        25.37   
  Tamas Katzer  1992      25.19        50.56   
  Andreas Englund  1992      25.93        1:16.49   
  Nicklas Åkerlund  1989      24.37        1:40.86   
                     
Göteborg Lag1  1990  Göteborg Sim            1:41.29   
  Anton Lagerqvist  1991      26.04        26.04   
  Anders Harnebrandt  1990      24.27        50.31   
  Victor Paulsson  1990      25.28        1:15.59   
  Lucas Swartz-Frankenfelt  1990      25.70        1:41.29   
                     
Mass Herr J Lag 1  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:42.91   
  Johannes Lampela  1992      26.17        26.17   
  Karl Rundstedt  1990      25.76        51.93   
  Carl Leander  1990      25.09        1:17.02   
  Hugo Ingelhammar  1991      25.89        1:42.91   
                     
Trollhättans Simsällskap  1989  Trollhättans Simsällskap            1:44.21   
  Martin Persson  1992      25.00        25.00   
  Gustav Eriksson  1994      25.33        50.33   
  Simon Nilsson  1993      26.64        1:16.97   
  Björn Marberg  1993      27.24        1:44.21   
                     
Mass Herr J Lag 2  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:44.49   
  Christoffer Carlsen  1992      26.26        26.26   
  Patric Kartberg  1992      26.48        52.74   
  Johan Melin  1991      25.89        1:18.63   
  Petter Lindahl  1990      25.86        1:44.49   
                     
SK Elfsborg Lag 2 Pojk  2008  Simklubben Elfsborg            1:45.52   
  Adam Linderholm  1992      25.92        25.92   
  Martin Ohlsson  1994      26.71        52.63   
  Adam Paulsson  1995      26.92        1:19.55   
  Jacob Larsson  1992      25.97        1:45.52   
                     
10  Mass Herr J Lag 3  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:45.83   
  Malcolm Granberg  1992      26.36        26.36   
  Daniel Blomberg  1993      26.41        52.77   
  Fritiof Ingelhammar  1993      26.77        1:19.54   
  Viktor Näsman  1992      26.29        1:45.83   
                     
11  Uddevalla Sim Lag2  1989  Uddevalla Sim            1:46.64   
  Jacob Fredriksson  1992      26.00        26.00   
  Fredrich Risebrandt  1992      25.37        51.37   
  Robin Eskilsson  1993      27.49        1:18.86   
  Johan Andersson  1995      27.78        1:46.64   
                     
12  S02  1994  Simklubben S 02            1:47.44   
  Robert O´gorman  1995      26.80        26.80   
  Filip Holmqvist  1994      26.96        53.76   
  Martin Janson  1994      25.65        1:19.41   
  Nils Montalva  1993      28.03        1:47.44   
                     
Kungälv Herr  1992  Kungälvs Simsällskap            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
Asls  1989  Alingsås SLS            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
                     
 
Gren 23, 4X100m Frisim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Göteborg Sim (1900) 3:46.37 2008-11-27 
Distriktrekord Juniorer: Simavdelningen 1902 (1900) 3:52.80 1996-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Skövde SS D Lag 1  1992  Skövde Simsällskap            3:58.03   
  Erika Carlén  1994      28.91  1:00.14      1:00.14   
  Céline Bertrand  1995      28.20  58.99      1:59.13   
  Caroline Johansson  1992      28.97  1:00.72      2:59.85   
  Caroline Adolfsson  1993      27.38  58.18      3:58.03   
                     
Uddevalla Sim Lag1  1989  Uddevalla Sim            4:03.18   
  Frida Andersson  1991      28.87  1:00.24      1:00.24   
  Josefina Holmén  1992      28.98  1:01.68      2:01.92   
  Olivia Frank  1992      28.76  1:00.22      3:02.14   
  Sandra Olofsson  1990      29.28  1:01.04      4:03.18   
                     
Göteborg Lag1  1990  Göteborg Sim            4:03.73   
  Linnéa Bielicz  1994      29.82  1:02.47      1:02.47   
  Isabelle Höstman  1990      27.54  58.73      2:01.20   
  Caroline Bornius  1992      29.79  1:02.47      3:03.67   
  Linn Nordberg  1991      28.50  1:00.06      4:03.73   
                     
Göteborg Lag2  1989  Göteborg Sim            4:06.75   
  Emma Stokland  1990      29.61  1:02.05      1:02.05   
  Andrea Bengtsson  1991      29.61  1:01.88      2:03.93   
  Amanda Rutqvist  1991      30.10  1:02.74      3:06.67   
  Kristina Lundberg  1991      28.61  1:00.08      4:06.75   
                     
Mass Dam J Lag 1  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:08.66   
  Sofia Lindholm  1993      30.44  1:02.27      1:02.27   
  Anna Rosén  1994      29.80  1:02.43      2:04.70   
  Elise Löfgren  1991      30.56  1:03.61      3:08.31   
  Miranda Bånnsgård  1992      28.30  1:00.35      4:08.66   
                     
SK Elfsborg Lag 1 Flick  2008  Simklubben Elfsborg            4:10.66   
  Felicia Eriksson  1994      30.50  1:02.45      1:02.45   
  Josefine Heintz  1994      28.79  1:02.15      2:04.60   
  Lovisa Linderholm  1994      29.64  1:02.78      3:07.38   
  Hanna Gustavsson  1994      29.48  1:03.28      4:10.66   
                     
S02 Lag 1  1992  Simklubben S 02            4:10.81   
  Ebba Hellström  1992      30.10  1:01.76      1:01.76   
  Therese Josefsson  1993      28.84  59.70      2:01.46   
  Tilde Lundmark  1995      30.33  1:05.05      3:06.51   
  Amanda Zetterström  1994      30.38  1:04.30      4:10.81   
                     
Mass Dam J Lag 2  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:13.15   
  Amanda Svensson  1993      30.51  1:03.85      1:03.85   
  Emma Westman  1993      30.05  1:03.26      2:07.11   
  Emelie Zachrisson  1992      30.40  1:03.76      3:10.87   
  Malin Westman  1995      30.01  1:02.28      4:13.15   
                     
SK Laxen Damer  1992  Simklubben Laxen            4:13.35   
  Ida Pettersson  1993      30.12  1:02.23      1:02.23   
  Malin Ekstrand  1991      28.42  59.27      2:01.50   
  Nelly Henriksson  1995      31.01  1:05.93      3:07.43   
  Petra Borup  1993      31.34  1:05.92      4:13.35   
                     
10  Göteborg Sim  1994  Göteborg Sim            4:16.50   
  Malvina Reinhold  1992      30.42  1:03.36      1:03.36   
  Alicia Lundqvist  1992      30.83  1:05.00      2:08.36   
  Frida Olander  1992      30.58  1:04.02      3:12.38   
  Emma Waite  1992      30.28  1:04.12      4:16.50   
                     
11  Varberg Damer  1989  Varberg-Falkenberg Sim            4:18.35   
  Karin Kvarfordt  1992      30.59  1:03.55      1:03.55   
  Ninni Olsson  1992      31.04  1:06.33      2:09.88   
  Isabelle Henriksson  1993      30.83  1:05.27      3:15.15   
  Elin Palmqvist  1995      30.20  1:03.20      4:18.35   
                     
12  S02 Lag 2  1992  Simklubben S 02            4:21.32   
  Louise Larsson  1992      32.27  1:08.46      1:08.46   
  Filippa Hammerin  1992      30.55  1:03.70      2:12.16   
  Sandra Olsson  1992      30.87  1:04.54      3:16.70   
  Klara Simonsson  1995      30.42  1:04.62      4:21.32   
                     
13  Uddevalla Sim Lag2  1989  Uddevalla Sim            4:22.58   
  Tove Koch  1991      30.66  1:03.62      1:03.62   
  Emelie Larsson  1994      32.58  1:07.95      2:11.57   
  Janina Fredriksson  1994      30.99  1:04.88      3:16.45   
  Märta Johansson  1994      31.50  1:06.13      4:22.58   
                     
14  SK Elfsborg Lag 2 Flick  2008  Simklubben Elfsborg            4:27.58   
  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992      31.66  1:06.08      1:06.08   
  Louise Nyhlén  1993      31.32  1:06.07      2:12.15   
  Daniella Rosengren  1992      32.11  1:08.91      3:21.06   
  Natalie Mirsch  1991      31.56  1:06.52      4:27.58   
                     
                     
 
Gren 24, 4X100m Medley Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Uddevalla Sim (1900) 3:43.27 2008-11-29 
Distriktrekord Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 3:43.27 2008-11-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Uddevalla Sim Lag1  1989  Uddevalla Sim            3:50.20   
  Mattias Carlsson  1990      27.57  56.14      56.14   
  Fredrich Risebrandt  1992      30.71  1:05.83      2:01.97   
  David Larsson  1989      25.30  55.14      2:57.11   
  Jesper Svensson  1990      25.29  53.09      3:50.20   
                     
Varberg Herrar  1989  Varberg-Falkenberg Sim            4:06.42   
  Axel Gårdström  1991      30.58  1:04.55      1:04.55   
  Filip Ladeborn  1992      32.19  1:09.52      2:14.07   
  Pontus Palmqvist  1991      26.27  56.32      3:10.39   
  Jesper Mattsson  1991      26.38  56.03      4:06.42   
                     
Mass Herr J Lag 1  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:07.60   
  Patric Kartberg  1992      30.74  1:04.20      1:04.20   
  Johan Melin  1991      31.43  1:08.97      2:13.17   
  Karl Rundstedt  1990      27.47  1:00.76      3:13.93   
  Carl Leander  1990      25.72  53.67      4:07.60   
                     
Uddevalla Sim Lag2  1989  Uddevalla Sim            4:09.20   
  Jacob Fredriksson  1992      29.25  59.78      59.78   
  Johan Andersson  1995      33.69  1:13.07      2:12.85   
  Robin Eskilsson  1993      29.03  1:02.89      3:15.74   
  Emil Palmqvist  1990      25.39  53.46      4:09.20   
                     
SK Elfsborg Lag 1 Pojk  2008  Simklubben Elfsborg            4:09.80   
  Andreas Englund  1992      30.73  1:04.95      1:04.95   
  Nicklas Åkerlund  1989      32.04  1:09.85      2:14.80   
  Jacob Larsson  1992      28.20  1:00.84      3:15.64   
  Melker Selin  1993      25.39  54.16      4:09.80   
                     
Mass Herr J Lag 2  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:14.31   
  Christoffer Carlsen  1992      31.61  1:05.12      1:05.12   
  Petter Lindahl  1990      32.88  1:10.46      2:15.58   
  Hugo Ingelhammar  1991      27.78  1:01.48      3:17.06   
  Johannes Lampela  1992      27.15  57.25      4:14.31   
                     
SK Elfsborg Lag 2 Pojk  2008  Simklubben Elfsborg            4:23.03   
  Adam Paulsson  1995      33.06  1:09.12      1:09.12   
  Fredrik Olsson  1994      32.88  1:12.33      2:21.45   
  Tamas Katzer  1992      29.30  1:05.02      3:26.47   
  Adam Linderholm  1992      26.65  56.56      4:23.03   
                     
Trollhättans Simsällskap  1989  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
  Martin Persson  1992      30.73  1:03.28      1:03.28   
  Simon Nilsson  1993      34.12        2:16.03   
  Jesper Lund  1993              3:22.92   
                     
Skövde SS H Lag 1  1989  Skövde Simsällskap            DSQ   
  Philip Käll  1990      32.24  1:07.04      1:07.04   
  Gabriel Bertrand  1992      32.95        2:17.46   
  Mattias Thorsell  1989              3:18.17   
                     
Göteborg Lag1  1990  Göteborg Sim            DSQ   
  Anders Harnebrandt  1990      28.73  58.69      58.69   
  Anton Lagerqvist  1991      31.14        2:04.30   
  Victor Paulsson  1990              3:06.51   
                     
                     
 
Gren 25, 200m Frisim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Erik Andersson (1984) 1:45.76 2005-03-13 
Distriktrekord Juniorer: Robin Andréasson (1988) 1:47.08 2008-11-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    25.85  53.72  1:22.18    1:49.61   
David Larsson  1989  Uddevalla Sim    25.96  54.21  1:22.67    1:51.67   
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    26.90  55.91  1:25.83    1:54.41   
Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.30  56.02  1:25.68    1:55.06   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    27.34  56.87  1:26.43    1:55.09   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    27.40  56.53  1:26.47    1:56.89   
Emil Palmqvist  1990  Uddevalla Sim    27.79  57.49  1:27.63    1:58.00   
Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    27.98  58.02  1:29.28    2:00.33   
                     
 
Gren 25, 200m Frisim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Erik Andersson (1984) 1:45.76 2005-03-13 
Distriktrekord Juniorer: Robin Andréasson (1988) 1:47.08 2008-11-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
David Larsson  1989  Uddevalla Sim    1:56.63        1:56.63   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    1:56.83        1:56.83   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    1:56.85        1:56.85   
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    27.71  57.50  1:27.64    1:57.01   
Emil Palmqvist  1990  Uddevalla Sim    27.94  57.80  1:28.04    1:57.30   
Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.65  57.39  1:27.62    1:57.39   
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    1:57.40        1:57.40  Deltar ej i final 
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    1:57.99        1:57.99   
Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    1:59.24        1:59.24   
10  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    2:01.22        2:01.22   
11  Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    2:02.26        2:02.26   
12  Philip Käll  1990  Skövde Simsällskap    28.13  58.33  1:30.17    2:02.60   
13  Anton Kjellqvist  1991  Skövde Simsällskap    2:02.67        2:02.67   
14  Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    2:03.17        2:03.17   
15  Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    28.72  59.27  1:31.22    2:03.64   
16  Jesper Mattsson  1991  Varberg-Falkenberg Sim    30.46  1:01.52  1:33.43    2:04.85   
17  Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    2:06.17        2:06.17   
18  Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    2:07.06        2:07.06   
19  Johan Dahlin  1990  Simklubben Götene    28.68  1:00.34  1:33.67    2:07.52   
20  Martin Janson  1994  Simklubben S 02    2:08.71        2:08.71   
21  Andreas Andersson  1992  Simklubben Laxen    30.41  1:03.06  1:36.78    2:10.75   
22  Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02    2:14.16        2:14.16   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Claire Hedenskog (1980) 53.62 2008-11-08 
Distriktrekord Juniorer: Josefin Lillhage (1980) 55.37 1998-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    28.46        58.45   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    28.41        59.16   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    28.70        59.40   
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    28.99        59.42   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    29.52        1:00.44   
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap    28.90        1:00.52   
Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02    29.92        1:01.10   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.92        1:01.49   
                     
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Claire Hedenskog (1980) 53.62 2008-11-08 
Distriktrekord Juniorer: Josefin Lillhage (1980) 55.37 1998-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    28.06        58.40   
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap    28.67        59.70   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    28.90        1:00.21   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    29.56        1:00.62   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    28.60        1:00.71   
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    29.66        1:00.89   
Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02    29.72        1:01.31   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.88        1:01.34   
Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    30.07        1:02.13   
10  Caroline Johansson  1992  Skövde Simsällskap    29.78        1:02.22   
11  Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    30.37        1:02.46   
12  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.09        1:02.48   
13  Josefina Holmén  1992  Uddevalla Sim    30.19        1:02.82   
14  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    30.11        1:02.83   
15  Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    30.23        1:02.84   
16  Erika Sköldberg  1996  Alingsås SLS    30.22        1:03.20   
17  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    30.32        1:03.26   
18  Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    30.38        1:03.37   
19  Beatrice Palmgren  1991  Kungsbacka Simsällskap    30.84        1:03.54   
20  Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg    30.28        1:03.63   
21  Karin Kvarfordt  1992  Varberg-Falkenberg Sim    30.68        1:03.86   
22  Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    30.49        1:03.88   
23  Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    30.97        1:03.91   
24  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.34        1:04.04   
25  Emma Waite  1992  Göteborg Sim    30.73        1:04.24   
26  Emma Stokland  1990  Göteborg Sim    30.73        1:04.97   
27  Frida Olander  1992  Göteborg Sim    31.46        1:05.14   
Klara Wakéus  1995  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 27, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Glenn Christiansen (1957) 1:01.60 1981-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Isak Ladeborn (1988) 1:02.06 2008-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    30.83        1:04.28   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS    31.60        1:05.55   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    31.89        1:07.15   
Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.27        1:08.47   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    32.52        1:08.62   
Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS    32.72        1:09.25   
Filip Ladeborn  1992  Varberg-Falkenberg Sim    33.15        1:10.39   
Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg    32.78        1:10.56   
                     
 
Gren 27, 100m Bröstsim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Glenn Christiansen (1957) 1:01.60 1981-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Isak Ladeborn (1988) 1:02.06 2008-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    32.93        1:08.14   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS    32.58        1:08.74   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    32.61        1:09.09   
Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS    32.71        1:09.54   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    32.91        1:09.66   
Filip Ladeborn  1992  Varberg-Falkenberg Sim    33.08        1:10.10   
Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.12        1:10.10   
Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg    34.27        1:11.00   
Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg    34.69        1:13.20   
10  Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    34.61        1:13.60   
11  Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim    35.01        1:15.19   
12  Henric Amhliden  1993  Simklubben Laxen    35.76        1:16.18   
13  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    36.68        1:17.50   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            DNS   
                     
 
Gren 28, 50m Bröstsim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Joline Höstman (1988) 31.01 2008-12-11 
Distriktrekord Juniorer: Joline Höstman (1988) 31.01 2008-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim            33.56   
Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen            33.99   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.75   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.79   
Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim            34.98   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim            35.07   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap            35.68   
Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.95   
                     
 
Gren 28, 50m Bröstsim Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Joline Höstman (1988) 31.01 2008-12-11 
Distriktrekord Juniorer: Joline Höstman (1988) 31.01 2008-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen            34.56   
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim            34.88   
Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim            35.21   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim            35.28   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.33   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap            35.85   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.85   
Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.94   
Mathilda Engfors-Nyqvist  1992  Simklubben Elfsborg            35.95   
10  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.18   
11  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim            36.21   
12  Erla Andersson  1990  Göteborg Sim            36.30   
13  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.41   
14  Ninni Olsson  1992  Varberg-Falkenberg Sim            36.52   
15  Tina Johansson  1989  Simklubben 1970            36.66   
16  Beatrice Palmgren  1991  Kungsbacka Simsällskap            36.93   
17  Jessica Moberg  1993  Simklubben S 02            37.22   
18  Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg            37.53   
19  Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim            37.63   
20  Elin Svensson  1991  Simklubben Götene            37.76   
21  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02            37.88   
22  Filippa Hammerin  1992  Simklubben S 02            37.92   
23  Caroline Andrén  1993  Kungsbacka Simsällskap            37.93   
24  Olivia Bång  1994  Simklubben Laxen            38.24   
25  Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg            38.74   
26  Isabelle Henriksson  1993  Varberg-Falkenberg Sim            39.02   
27  Petra Borup  1993  Simklubben Laxen            39.42   
28  Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg            39.60   
Tove Koch  1991  Uddevalla Sim            DNS   
Klara Wakéus  1995  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 29, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Erik Andersson (1984) 52.88 2003-12-11 
Distriktrekord Juniorer: Erik Andersson (1984) 52.88 2003-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
David Larsson  1989  Uddevalla Sim    26.37        56.50   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    27.17        57.18   
Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.14        1:00.23   
Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    28.49        1:00.51   
Anton Kjellqvist  1991  Skövde Simsällskap    28.39        1:00.64   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    28.22        1:00.74   
Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.22        1:01.50   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.80        1:02.80   
                     
 
Gren 29, 100m Fjärilsim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Erik Andersson (1984) 52.88 2003-12-11 
Distriktrekord Juniorer: Erik Andersson (1984) 52.88 2003-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    28.22        59.46  Deltar ej i final 
David Larsson  1989  Uddevalla Sim    27.86        59.74   
Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    28.61        1:00.24   
Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.81        1:00.95   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    29.09        1:01.12   
Anton Kjellqvist  1991  Skövde Simsällskap    29.33        1:01.59   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.46        1:01.62   
Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.45        1:01.94   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    28.52        1:01.96   
10  Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    28.77        1:02.47   
11  Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.23        1:03.33   
12  Johan Dahlin  1990  Simklubben Götene    29.71        1:04.50   
13  Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg    29.63        1:04.71   
14  Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    29.88        1:05.68   
15  Niklas Löfgren  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.07        1:06.23   
16  Andreas Andersson  1992  Simklubben Laxen    32.43        1:07.93   
17  Andreas Jalmestam  1990  Varberg-Falkenberg Sim    31.55        1:09.06   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap            DNS   
Lucas Swartz-Frankenfelt  1990  Göteborg Sim            DNS   
                     
 
Gren 30, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Elin Harnebrandt (1988) 1:02.14 2007-04-29 
Distriktrekord Juniorer: Elin Harnebrandt (1988) 1:02.14 2007-04-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    31.85        1:05.03   
Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    32.72        1:06.36   
Olivia Frank  1992  Uddevalla Sim    32.33        1:06.71   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    32.81        1:07.42   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    32.89        1:08.21   
Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02    33.72        1:09.40   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    33.69        1:09.79   
Emelie Stenhammar  1993  Simklubben Götene    33.81        1:10.90   
                     
 
Gren 30, 100m Ryggsim Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Elin Harnebrandt (1988) 1:02.14 2007-04-29 
Distriktrekord Juniorer: Elin Harnebrandt (1988) 1:02.14 2007-04-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Olivia Frank  1992  Uddevalla Sim    32.04        1:05.97   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    32.44        1:06.78   
Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    32.45        1:06.79   
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    33.09        1:08.28   
Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02    33.81        1:09.28   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    34.18        1:09.48   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    34.69        1:10.54   
Emelie Stenhammar  1993  Simklubben Götene    34.35        1:10.64   
Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap    34.14        1:11.37   
10  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    34.86        1:11.49   
11  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    35.14        1:11.56   
12  Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    34.70        1:11.70   
13  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    34.76        1:11.75   
14  Nelly Henriksson  1995  Simklubben Laxen    35.49        1:12.28   
15  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.61        1:13.24   
16  Daniella Rosengren  1992  Simklubben Elfsborg    35.27        1:14.68   
17  Erika Sköldberg  1996  Alingsås SLS    36.99        1:15.66   
18  Frida Olander  1992  Göteborg Sim    36.96        1:16.29   
Emma Waite  1992  Göteborg Sim            DNS   
                     
 
Gren 31, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Oscar Vilsmyr (1982) 25.60 2008-11-27 
Distriktrekord Juniorer: Karl Sunrydh (1980) 25.72 1998-12-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim            27.02   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim            28.01   
Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim            28.18   
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.19   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.64   
Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg            30.04   
Axel Gårdström  1991  Varberg-Falkenberg Sim            30.18   
Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap            30.33   
                     
 
Gren 31, 50m Ryggsim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Oscar Vilsmyr (1982) 25.60 2008-11-27 
Distriktrekord Juniorer: Karl Sunrydh (1980) 25.72 1998-12-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim            28.36   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim            28.40   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim            29.07   
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.39   
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS            29.58  Deltar ej i final 
Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg            29.86   
Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap            30.04   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.11   
Axel Gårdström  1991  Varberg-Falkenberg Sim            30.13   
10  Sebastian Rosengren  1990  Simklubben 1970            30.33   
11  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.60   
12  Filip Holmqvist  1994  Simklubben S 02            30.85   
13  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap            31.21   
14  Christoffer Risebrandt  1990  Trollhättans Simsällskap            31.25   
14  Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg            31.25   
16  Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02            31.32   
17  Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap            31.51   
18  Rasmus Andersson  1993  Uddevalla Sim            31.75   
19  Erik Rothman  1992  Simklubben Laxen            33.04   
20  Erik Ivarsson  1992  Varberg-Falkenberg Sim            33.17   
Philip Käll  1990  Skövde Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 32, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Petra Granlund (1987) 2:10.22 2004-11-19 
Distriktrekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 2:10.22 2004-11-19 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    33.05  1:09.96  1:48.06    2:25.32   
Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    32.55  1:08.15  1:45.76    2:25.88   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.88  1:07.01  1:46.27    2:27.77   
Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    33.62  1:11.12  1:50.62    2:31.72   
Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    34.59  1:13.38  1:53.19    2:32.00   
Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    33.92  1:12.73  1:53.28    2:32.53   
Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim    34.31  1:13.26  1:53.90    2:35.54   
Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 32, 200m Fjärilsim Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Petra Granlund (1987) 2:10.22 2004-11-19 
Distriktrekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 2:10.22 2004-11-19 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    34.56  1:13.14  1:52.19    2:31.39   
Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    33.66  1:11.57  1:50.87    2:31.63   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.28  1:11.31  1:51.55    2:32.59   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    34.33  1:13.35  1:52.84    2:33.13   
Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    34.37  1:13.49  1:54.64    2:34.56   
Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim    34.75  1:14.25  1:54.39    2:34.58   
Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    35.34  1:14.37  1:54.64    2:35.81   
Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    35.35  1:15.38  1:55.90    2:36.15   
Emma Stokland  1990  Göteborg Sim    34.79  1:14.14  1:56.02    2:39.50   
10  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    35.68  1:17.06  1:59.25    2:41.54   
11  Karin Jarenfors  1993  Simklubben S 02    35.65  1:16.96  1:59.50    2:42.89   
12  Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg    35.58  1:16.31  1:59.01    2:43.62   
13  Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02    35.89  1:16.88  2:01.47    2:43.84   
14  Janina Fredriksson  1994  Uddevalla Sim    33.97  1:15.29  2:00.72    2:44.84   
15  Amanda Wallace  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.73  1:19.80  2:05.92    2:53.20   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            DNF   
Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02            DSQ   
                     
 
Gren 33, 200m Medley Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Anders Peterson (1965) 2:01.86 1986-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 2:04.05 2008-11-09 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    28.19  1:02.59  1:37.47    2:07.37   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    28.50  1:01.13  1:38.75    2:07.68   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    29.27  1:03.09  1:40.42    2:10.34   
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    28.91  1:00.85  1:39.80    2:10.41   
Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    29.44  1:03.40  1:41.58    2:12.39   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    30.14  1:04.88  1:43.35    2:15.75   
Axel Gårdström  1991  Varberg-Falkenberg Sim    30.01  1:04.83  1:44.86    2:17.18   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    29.67  1:05.08  1:45.96    2:17.89   
                     
 
Gren 33, 200m Medley Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Anders Peterson (1965) 2:01.86 1986-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 2:04.05 2008-11-09 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    29.57  1:04.13  1:41.42    2:11.99   
Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    29.41  1:02.52  1:41.17    2:13.25   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    29.64  1:06.02  1:41.80    2:13.72   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    28.96  1:04.01  1:43.38    2:14.33   
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    30.67  1:05.39  1:44.57    2:17.00   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    30.15  1:05.34  1:44.61    2:17.08   
Axel Gårdström  1991  Varberg-Falkenberg Sim    29.70  1:04.57  1:44.31    2:17.29   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    29.34  1:05.29  1:46.61    2:17.89   
Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.63  1:06.35  1:45.71    2:18.49   
10  Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.38  1:04.38  1:48.15    2:20.50   
11  Filip Ladeborn  1992  Varberg-Falkenberg Sim    31.79  1:09.01  1:49.78    2:23.13   
12  Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    32.95  1:09.99  1:51.06    2:24.03   
13  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    31.62  1:06.96  1:49.56    2:24.46   
14  Johan Dahlin  1990  Simklubben Götene    30.18  1:08.71  1:51.92    2:25.45   
15  Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    29.20  1:08.84  1:54.04    2:26.42   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            DNS   
Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 34, 400m Frisim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Malin Nilsson (1973) 4:06.74 1995-02-15 
Distriktrekord Juniorer: Josefin Lillhage (1980) 4:11.21 1998-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    1:04.22  2:12.15  3:20.22    4:28.29   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:05.83  2:15.48  3:23.65    4:30.67   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    1:04.29  2:13.20  3:22.87    4:33.27   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:05.94  2:15.47  3:26.14    4:37.38   
Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    1:06.78  2:17.47  3:28.69    4:41.02   
Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim    1:06.40  2:17.30  3:29.72    4:42.66   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    1:06.48  2:17.53  3:30.88    4:43.92   
Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    1:07.68  2:20.44  3:34.01    4:46.90   
                     
 
Gren 34, 400m Frisim Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Malin Nilsson (1973) 4:06.74 1995-02-15 
Distriktrekord Juniorer: Josefin Lillhage (1980) 4:11.21 1998-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    1:06.73  2:16.44  3:25.51    4:31.85  Deltar ej i final 
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    1:05.72  2:16.52  3:26.64    4:35.97   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:07.24  2:17.52  3:27.67    4:37.14   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:08.14  2:17.62  3:28.28    4:37.84   
Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim    1:07.00  2:17.71  3:29.12    4:40.44   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    1:05.53  2:16.56  3:29.27    4:40.91   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    1:08.74  2:20.63  3:31.49    4:42.02   
Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    1:08.53  2:20.40  3:33.31    4:44.03   
Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    1:08.75  2:21.01  3:33.12    4:44.59   
10  Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    1:07.36  2:19.95  3:33.28    4:45.62   
11  Frida Olander  1992  Göteborg Sim    1:09.28  2:22.16  3:35.15    4:48.50   
12  Erika Sköldberg  1996  Alingsås SLS    1:09.03  2:22.64  3:36.24    4:49.12   
13  Emma Waite  1992  Göteborg Sim    1:09.16  2:22.53  3:36.49    4:50.02   
14  Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim    1:47.48  3:01.26  4:14.88    4:51.13   
15  Emma Stokland  1990  Göteborg Sim    1:10.68  2:26.11  3:42.04    4:55.09   
16  Emelie Larsson  1994  Uddevalla Sim    1:11.64  2:27.49  3:42.92    4:55.21   
17  Märta Johansson  1994  Uddevalla Sim    1:09.53  2:24.59  3:41.46    4:57.41   
18  Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02    1:12.83  2:29.45  3:45.78    5:01.71   
19  Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    1:13.74  2:32.51  3:49.93    5:05.70   
                     
 
Gren 35, 50m Frisim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Mathias Hageneier (1980) 22.04 2008-11-29 
Distriktrekord Juniorer: Robin Andréasson (1988) 22.44 2008-11-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
David Larsson  1989  Uddevalla Sim            23.56   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap            24.22   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim            24.40   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS            24.83   
Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg            25.38   
Emil Palmqvist  1990  Uddevalla Sim            25.56   
Axel Aversund  1991  Alingsås SLS            25.65   
Lucas Swartz-Frankenfelt  1990  Göteborg Sim            26.45   
                     
 
Gren 35, 50m Frisim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Mathias Hageneier (1980) 22.04 2008-11-29 
Distriktrekord Juniorer: Robin Andréasson (1988) 22.44 2008-11-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
David Larsson  1989  Uddevalla Sim            24.32   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap            24.36   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim            24.45   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS            24.96   
Axel Aversund  1991  Alingsås SLS            25.12   
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap            25.40  Deltar ej i final 
Emil Palmqvist  1990  Uddevalla Sim            25.54   
Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg            25.61   
Lucas Swartz-Frankenfelt  1990  Göteborg Sim            25.69   
10  Anton Kjellqvist  1991  Skövde Simsällskap            25.75   
11  Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg            25.92   
12  Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap            26.01   
13  Adam Linderholm  1992  Simklubben Elfsborg            26.08   
14  Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.30   
15  Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.35   
16  Martin Janson  1994  Simklubben S 02            26.39   
17  Jesper Mattsson  1991  Varberg-Falkenberg Sim            27.26   
18  Andreas Jalmestam  1990  Varberg-Falkenberg Sim            28.09   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 36, 200m Bröstsim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-28 
Distriktrekord Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    37.14  1:17.66  1:57.48    2:36.57   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    37.41  1:17.94  1:58.51    2:38.41   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.14  1:17.15  1:58.26    2:38.71   
Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    38.21  1:18.84  2:00.51    2:41.82   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.28  1:19.13  2:01.61    2:43.74   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    37.84  1:19.81  2:02.97    2:43.99   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.75  1:20.31  2:04.42    2:47.92   
Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    38.55  1:21.90  2:06.60    2:51.37   
                     
 
Gren 36, 200m Bröstsim Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-28 
Distriktrekord Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    37.45  1:18.16  1:58.51    2:38.92   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.01  1:17.97  2:00.11    2:41.61   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.44  1:19.05  2:01.16    2:42.89   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    38.63  1:20.41  2:02.29    2:42.96   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    37.69  1:19.45  2:02.06    2:44.21   
Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    39.14  1:21.75  2:03.41    2:45.12   
Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    37.68  1:20.21  2:02.79    2:45.77   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.66  1:19.94  2:03.34    2:46.96   
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim    38.50  1:20.84  2:04.05    2:48.04   
10  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim    38.56  1:21.83  2:06.68    2:51.86   
11  Elin Palmqvist  1995  Varberg-Falkenberg Sim    39.67  1:23.34  2:07.64    2:51.97   
12  Tina Johansson  1989  Simklubben 1970    37.88  1:21.92  2:06.76    2:52.09   
13  Filippa Hammerin  1992  Simklubben S 02    39.70  1:23.54  2:07.97    2:52.21   
14  Beatrice Palmgren  1991  Kungsbacka Simsällskap    39.14  1:22.71  2:07.31    2:52.23   
15  Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg    38.84  1:23.00  2:07.58    2:52.49   
16  Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen    38.49  1:22.28  2:07.29    2:52.85   
17  Ninni Olsson  1992  Varberg-Falkenberg Sim    39.18  1:22.87  2:09.62    2:55.02   
18  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    40.61  1:25.97  2:11.83    2:57.08   
19  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.36  1:24.43  2:11.49    2:57.90   
20  Frida Olander  1992  Göteborg Sim    40.60  1:26.07  2:12.57    2:58.57   
21  Hanna Schariot  1993  Simklubben S 02    40.54  1:25.52  2:11.95    2:58.70   
22  Caroline Andrén  1993  Kungsbacka Simsällskap    40.12  1:24.52  2:11.11    2:58.75   
23  Jessica Moberg  1993  Simklubben S 02    40.56  1:26.81  2:14.40    3:02.06   
24  Olivia Bång  1994  Simklubben Laxen    40.78  1:29.09  2:18.61    3:06.86   
                     
 
Gren 37, 1500m Frisim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Tomas Eriksson (1968) 15:33.74 1992-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Gabriel Bertrand (1992) 16:02.98 2008-11-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    57.92  2:00.61  3:03.80  4:07.11  15:41.97  Distrikt Rekord - Junior 
          5:10.28  6:13.76  7:17.25  8:20.83     
          9:24.47  10:28.18  11:31.85  12:35.47     
          13:39.41  14:42.38         
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    1:00.43  2:05.53  3:10.82  4:15.40  16:24.60   
          5:20.47  6:26.70  7:33.56  8:40.32     
          9:47.09  10:54.05  12:01.21  13:07.05     
          14:13.09  15:19.51         
Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.92  2:10.40  3:18.64  4:26.69  17:05.69   
          5:34.40  6:42.99  7:52.19  9:01.94     
          10:12.28  11:21.60  12:31.13  13:40.40     
          14:49.67  15:58.90         
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    1:04.42  2:13.67  3:23.33  4:33.31  17:13.30   
          5:43.26  6:52.88  8:02.93  9:12.59     
          10:22.36  11:31.83  12:40.90  13:49.03     
          14:58.07  16:06.99         
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:04.37  2:12.19  3:20.85  4:29.88  17:18.72   
          5:38.95  6:48.64  7:58.92  9:08.97     
          10:19.09  11:28.92  12:39.42  13:50.04     
          14:59.71  16:09.66         
Robin Eskilsson  1993  Uddevalla Sim    1:05.04  2:13.50  3:22.49  4:32.50  17:20.08   
          5:42.45  6:52.35  8:02.83  9:13.27     
          10:23.38  11:33.65  12:43.08  13:52.78     
          15:02.62  16:12.96         
Philip Käll  1990  Skövde Simsällskap    1:04.25  2:12.46  3:22.88  4:33.54  17:30.61   
          5:45.02  6:56.61  8:06.70  9:18.85     
          10:30.23  11:42.14  12:53.80  14:04.36     
          15:15.05  16:24.08         
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.94  2:13.21  3:22.97  4:33.53  17:36.36   
          5:45.11  6:56.55  8:06.61  9:18.94     
          10:30.58  11:42.25  12:53.90  14:04.53     
          15:15.59  16:26.80         
Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.38  2:13.11  3:22.10  4:32.13  17:39.68   
          5:43.01  6:54.09  8:05.47  9:16.92     
          10:29.02  11:40.86  12:53.59  14:05.33     
          15:17.78  16:29.83         
10  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    1:06.57  2:18.13  3:30.11  4:42.25  17:44.49   
          5:54.36  7:05.52  8:17.40  9:29.45     
          10:42.28  11:54.65  13:06.44  14:17.16     
          15:26.20  16:37.34         
11  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    1:07.02  2:18.84  3:30.76  4:42.81  17:44.72   
          5:55.08  7:06.72  8:18.65  9:30.30     
          10:42.63  11:54.72  13:06.56  14:17.51     
          15:27.79  16:38.34         
12  Henric Amhliden  1993  Simklubben Laxen    1:05.85  2:17.76  3:30.50  4:43.14  17:56.85   
          5:55.81  7:08.33  8:21.25  9:33.74     
          10:45.99  11:58.86  13:11.47  14:23.84     
          15:35.92  16:47.91         
Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim            DNS   
                     
                     
                     
                     
 
Gren 38, 100m Medley Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 1:01.03 1997-01-26 
Distriktrekord Juniorer: Louise Karlsson (1974) 1:01.61 1991-12-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.37        1:06.12   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    29.90        1:06.51   
Olivia Frank  1992  Uddevalla Sim    31.16        1:08.73   
Elin Svensson  1991  Simklubben Götene    32.79        1:09.78   
Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    32.24        1:10.15   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    32.38        1:10.38   
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.23        1:10.56   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.50        1:11.08   
                     
 
Gren 38, 100m Medley Damer, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 1:01.03 1997-01-26 
Distriktrekord Juniorer: Louise Karlsson (1974) 1:01.61 1991-12-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    30.39        1:07.97   
Olivia Frank  1992  Uddevalla Sim    1:08.59        1:08.59   
Elin Svensson  1991  Simklubben Götene    32.60        1:09.70   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.80        1:10.33   
Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    32.81        1:10.89   
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.30        1:11.02   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.64        1:11.60   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    1:11.73        1:11.73   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    31.96        1:11.76   
10  Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap    31.89        1:12.37   
11  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.26        1:12.93   
12  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    1:13.09        1:13.09   
13  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.41        1:13.46   
14  Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    35.09        1:13.49   
15  Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    32.54        1:14.04   
16  Ninni Olsson  1992  Varberg-Falkenberg Sim    1:14.75        1:14.75   
17  Nelly Henriksson  1995  Simklubben Laxen    1:16.43        1:16.43   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim            DNS   
                     
 
Gren 39, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:57.65 2008-11-28 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:57.65 2008-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    29.86  1:01.47  1:34.15    2:04.26   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    30.21  1:01.83  1:33.85    2:05.14   
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    30.78  1:02.99  1:35.19    2:07.64   
Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim    30.88  1:03.36  1:36.54    2:09.66   
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.40  1:04.29  1:38.35    2:13.11   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    31.58  1:05.76  1:41.01    2:15.49   
Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    32.42  1:06.78  1:41.23    2:15.93   
Sebastian Rosengren  1990  Simklubben 1970    31.93  1:06.65  1:42.17    2:17.76   
                     
 
Gren 39, 200m Ryggsim Herrar, Försök 
Distriktrekord Seniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:57.65 2008-11-28 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:57.65 2008-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    30.79  1:03.60  1:37.22    2:08.32   
Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim    30.31  1:03.35  1:36.71    2:09.45   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    31.09  1:03.59  1:37.17    2:12.05   
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    32.17  1:05.81  1:39.77    2:14.77   
Sebastian Rosengren  1990  Simklubben 1970    31.88  1:05.73  1:40.77    2:15.67   
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.47  1:06.49  1:41.31    2:15.81   
Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    32.18  1:06.18  1:41.54    2:16.07   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    32.11  1:06.44  1:41.64    2:16.39   
Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.37  1:07.35  1:42.69    2:16.75   
10  Emil Palmqvist  1990  Uddevalla Sim    32.15  1:06.23  1:41.82    2:16.90   
11  Filip Holmqvist  1994  Simklubben S 02    33.84  1:09.62  1:45.65    2:20.63   
12  Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap    33.22  1:09.07  1:45.27    2:20.75   
13  Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    32.75  1:08.06  1:44.64    2:20.79   
14  Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    32.16  1:07.13  1:44.25    2:21.01   
15  Axel Gårdström  1991  Varberg-Falkenberg Sim    33.22  1:08.66  1:44.87    2:21.22   
16  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.09  1:11.48  1:47.32    2:21.90   
17  Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    32.74  1:08.58  1:46.12    2:22.86   
18  Rasmus Andersson  1993  Uddevalla Sim    32.72  1:09.04  1:48.22    2:26.55   
19  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    34.89  1:12.61  1:50.32    2:27.28   
20  Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap    36.03  1:15.74  1:54.90    2:31.74   
21  Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    34.01  1:12.35  1:53.75    2:32.61   
22  Erik Rothman  1992  Simklubben Laxen    35.33  1:13.80  1:53.48    2:32.76   
23  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.45  1:11.08  1:52.95    2:33.01   
24  Erik Ivarsson  1992  Varberg-Falkenberg Sim    35.82  1:14.33  1:55.19    2:37.31   
Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 40, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 27.21 1997-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Louise Karlsson (1974) 27.40 1991-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            28.72   
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen            28.83   
Céline Bertrand