Tävlingskalender

2008

Januari
Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat
5 – 6 Tävlingsfri helg Rekommendation från SSF      
11 – 13 JDM (25m) Uddevalla (Skäret) Inbjudan
Grenordning
Startlista Resultat
13 Daloc Cup (25m) Töreboda Inbjudan Startlista Resultat
19 – 20 Sandaredssimmet (25m) Sandared Inbjudan Startlista Resultat
20 Åmålsdoppet (25m) Åmål      
26 David Lega Talang Cup (25m) Mölndal Inbjudan Startlista Resultat
31 – 3 JSM (25m) Uddevalla Inbjudan
Grenordning
Startlista Resultat
Februari
Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat
8 – 10 Grand Prix 1 (50m) Jönköping Inbjudan Startlista Resultat
9 – 10 UGP 1 (25m) Kungälv Inbjudan Startlista Resultat
9 – 10 UGP 1 (25m) Varberg Inbjudan Startlista Resultat
16 USF Cupen (25m) Uddevalla (USF) Inbjudan   Resultat
23 – 24 Tävlingsfri helg Rekommendation från SSF      
Mars
Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat
1 Stenungsdoppet (25m) Stenungsund   Startlista  
7 – 9 Grand Prix 2 (50m) Uppsala Inbjudan Startlista Resultat
9 Sjörövarsimmet (25m) Göteborg (S02) Inbjudan Startlista Resultat
9 Arkivator Cup (25m) Falköping Inbjudan   Resultat
15 Magplasket (25m) Lysekil Inbjudan Startlista Resultat
15 - 16 Team Future        
29 Medley-Cup (25m) INSTÄLLD!!! Skene      
29 – 30 Västkustloppet (25m) Uddevalla (Skäret) Inbjudan Startlista Lördag
Söndag
April
Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat
5 – 6 Stadskampen (simhopp) Göteborg     Resultat
5 – 6 UGP 2 (25m) Borås Inbjudan
Grenfil
Startlista Resultat
5 – 6 UGP 2 (25m) Laholm Inbjudan Startlista Resultat
6 Masters DM (25m) Borås Inbjudan
Grenfil
Startlista Resultat
12 – 13 Tävlingsfri helg – Regionsläger Rekommendation från SSF      
12 – 13 Falkenberg Race (50m) Falkenberg Inbjudan Startlista Resultat
19 VårSimiaden – Distrikt (25m) Halmstad Inbjudan
Grenordning
Startlista Resultat
20 VårSimiaden – Distrikt (25m) Trollhättan Inbjudan
Grenordning
Startlista Resultat
Maj
Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat
2 – 4 Grand Prix FINAL (50m) Stockholm (Spårvägen) Inbjudan Startlista Resultat
2 – 4 Ullbergs Trofén (25m) Göteborg (G-sim) Inbjudan Startlista Resultat
10 – 11 Tävlingsfri helg Rekommendation från SSF      
11 Bamseskuttet (25m) Uddevalla Inbjudan Startlista Resultat
17 - 18 KbSS Open (masters) (25m) Kungsbacka      
18 Alingsås Knatterace (25m) Alingsås Inbjudan Startlista Resultat
24 – 25 VårSimiaden - Regions (25m) Varberg/VSSF Inbjudan
Grenordning
Startlista Resultat
30/5 -1/6 Laxaleken (50m) Halmstad Inbjudan Startlista Resultat
31/5 -1/6 SM Konstsim Göteborg     Partävlingen
Övriga grenar
Juni
Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat
6 - 8 Speedo Open (50m) Mölndal Inbjudan Startlista Resultat
13 – 15 Bockstensdoppet (50m) Varberg Inbjudan Startlista Resultat
14 – 15 Lane 4 Cup (50m) Mariestad Inbjudan    
21 Laxakvalet (50m) Halmstad     Resultat
27 – 29 DM/JDM – Västsvenska (50m) Mölndal Inbjudan
Grenordning
Startlista Resultat
Juli
Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat
5 – 6 NUSS Yngre (50m) Borås Inbjudan Startlista Resultat
10 – 13 SUM-SIM (50m) Varberg Inbjudan Startlista Resultat
16 – 20 SM/JSM (50m) Norrköping Inbjudan Startlista Resultat
Augusti
Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat
16 – 17 Sommarland Cup (50m) INSTÄLLD!!! Skara Inbjudan    
30 – 31 Tävlingsfri helg Rekommendation från SSF      
September
Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat
13 – 14 UGP 3 (25m) Kungsbacka Inbjudan Startlista Resultat
13 – 14 UGP 3 (25m) INSTÄLLD!!! Uddevalla      
20 – 21 Luna Cup (25m) Alingsås Inbjudan Startlista Pass 1
Pass 2
Pass 3
Pass 4
Pass 5
20 US Cupen (25m) Uddevalla Inbjudan Startlista Resultat
27 – 28 Trollsimmet (25m) Trollhättan Inbjudan Lördag
Startlista
Pass 1
Pass 2
Pass 3
Pass 4
27 – 28 Kulkappssprint (25m) Varberg Inbjudan Startlista Resultat
Oktober
Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat
4 – 5 UGP 4 (25m) Sandared Inbjudan
Grenordning
Startlista Resultat
4 – 5 UGP 4 (25m) Stenungsund Inbjudan   Resultat
11 Gullmarsborgs Cupen (25m) INSTÄLLD!!! Lysekil Inbjudan    
11 - 12 Team Future Helg (födda 94/95) Sandared (prel.)      
12 Nordenlilja Open (25m) Mölndal Inbjudan Startlista Resultat
18 – 19 Tävlingsfri helg Rekommendation från SSF      
19 Västerbybadet Race (25m) Götene Inbjudan Startlista Resultat
25 – 26 SUM-SIM Region 6 (25m) Göteborg Inbjudan Startlista Resultat
November
Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat
7 – 9 DM – Västsvenska (25m) Göteborg Inbjudan
Grenordning
Startlista Resultat
15 Kraftsimmet (25m) Laholm      
16 Dina Cup/Ållebergsdoppet (25m) Falköping Inbjudan Startlista  
22 – 23 HöstSimiaden (25m) Kungälv Inbjudan
Grenordning
Startlista Resultat
22 – 23 HöstSimiaden (25m) INSTÄLLD!!! Halmstad      
22 – 23 SUM-SIM Riks (25m) Stockholm (SK Neptun)     Resultat
27 – 30 SM (25m) Stockholm (Neptun)     Resultat
30 Valhalla Open (simhopp) Göteborg      
December
Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat
6 Juldoppet (25m) Strömstad      
6 – 7 Barracuda Race (25m) Göteborg (S02) Inbjudan Startlista Resultat
13 Alingsås Knatterace (25m) Alingsås Inbjudan
Grenordning