Tävlingskalender

2009

Kalender 2008 Kalender 2010

Januari

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
9 – 11 JDM – Västsvenska (25m) Uddevalla Inbjudan
Grenordning
Startlista Resultat Livetiming
17 – 18 Sandardssimmet (25m) Sandared Inbjudan Startlista Resultat  
18 Daloc Cup (25m) Töreboda Inbjudan Startlista Resultat  
18 Åmålsdoppet (25m) Åmål Inbjudan   Resultat   
24 David Lega Talang Cup (25m) Mölndal Inbjudan Startlista Resultat   
25 Masters DM (25m) Borås Inbjudan Startlista  Resultat  
29 – 1/2 JSM (25m) Södertälje Inbjudan Startlista Resultat  Livetiming
30 – 1/2 SM Simhopp Göteborg Inbjudan Startlista  Resultat   

Februari

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
6 – 8 Grand Prix 1 (50m) Malmö (MKK) Inbjudan Startlista    Livetiming 
7 – 8 UGP 1 (25m) Varberg Inbjudan Startlista  Resultat   
7 – 8 UGP 1 (25m) Kungälv Inbjudan Startlista  UGP
3 Kunga
 
14 US Cupen (25m) Uddevalla Inbjudan  Startlista  Resultat   
22 KM (25m) Mölndal     Resultat   
28 Magplasket (25m) Lysekil Inbjudan Startlista Resultat   

Mars

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
1 KM (25m) Borås     Resultat   
7 Stenungsdoppet (25m) Stenungsund Inbjudan    Resultat   
8 Arkivator Cup (25m) Falköping Inbjudan Startlista  Resultat   
14 – 15 Team Future FLYTTAD till 5-6/9          
20 – 22 Grand Prix 2 (50m) Stockholm (Spårvägen) Inbjudan  Startlista  Resultat Livetiming 
21 – 22 UGP 2 (25m) Borås Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
21 – 22 UGP 2 (25m) Laholm Inbjudan  Startlista  Resultat   
29 Sjörövarsimmet (25m) Göteborg (S02) Inbjudan Startlista  Resultat   

April

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
4 – 5 Falkenberg Speedo Race (50m) Falkenberg Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
5 Västkustdoppet (25m) Uddevalla Inbjudan  Startlista  Resultat   
18 – 19 Toyota Göteborg Cup (25m) Kungsbacka Inbjudan  Startlista  Resultat   
19 KM (25m) Mölndal     Resultat   
19 KM (25m) Borås     Resultat   
24 – 26 Grand Prix 3 Final (50m) Uppsala  Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
25 – 26 TYR-Cup (25m) Halmstad Inbjudan  Startlista  Resultat   

Maj

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
1 – 3 Ullbergs Trofén (25m) Göteborg (G-sim) Inbjudan
Grenordning
Startlista  Resultat  Livetiming 
16 - 17 VårSimiaden region/Fallracet (25m) Trollhättan Inbjudan Startlista
PM
Res Lör
Res Sön 
 
16 - 17 VårSimiaden region/Kulknappen (25m) Varberg Inbjudan Startlista
PM 
Resultat   
17 KM (25m) Mölndal     Resultat   
22 – 24 Speedo Open (50m) Mölndal Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
29 – 31 Öppna SM i konstsim FLYTTAD till Jönköping 13-14/6 Mölndal (SIK) Inbjudan       
30 – 31 Laxaleken (50m) Halmstad Inbjudan  Startlista  Resultat   
31 Alingsås Knatterace (25m) Alingsås Inbjudan  Startlista  Resultat   

Juni

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
13 – 14 DM/JDM – Västsvenska (50m) Lundby, Gbg (VSSF)

Inbjudan
Kvaltider 

Startlista  Res DM
Res JDM 
Livetiming 
13 – 14 Lane 4 cup (50m) Mariestad Inbjudan  Startlista  Resultat   
26 – 28 UGP 3/Bockstensdoppet (50m) Varberg Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
30 Laxakvalet (50m) Halmstad        

Juli

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
1 – 5 SM/JSM (50m) Linköping Inbjudan  Startlista  Res Sr
Res Jr 
Livetiming 
8 - 12 EJM (50m) Prag, CZE Hemsida  Startlista  Resultat   
10 Open Water SM/JSM (5km)
Open Water SUM-SIM RM (1,5 km)
Open Water Masters RM (3 km)
Vansbro Inbj 5 km
Inbj 1,5 km 
Inbj 3 km
St 5 km
St 1,5 km 
St 3 km
SM
JSM
SUM
Masters
 
16 – 19 SUM-SIM (50m) Malmö Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
18 – 25 Ungdoms-OS (50m) Tammerfors, FIN Hemsida      Livetiming 
18/7 – 2/8 VM (50m) Rom, ITA Hemsida      Livetiming 

Augusti

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
14 - 16 Masters FÖR-VM/Göteborg Simfestival
(RM 50m bassäng + OW 1,5 km)
Göteborg Inbjudan  Startlista RM
Startlista OW 
Resultat RM
Resultat OW 
Livetiming RM 
29 - 30 Simtinget Skövde        
30 KM (50m) Halmstad        

September

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
12 – 13 Kulknappsprinten (25m) INSTÄLLD!!! Varberg        
12 – 13 Luna Cup (25m) Alingsås Inbjudan Startlista  Resultat   
13 Bamseskuttet (25m) FLYTTAD till 9/5 - INSTÄLLD!!! Uddevalla        
19 - 20 Team Future FLYTTAD till 2-3/1 -10          
26 Gullmarsborgscupen (25m) INSTÄLLD!!! Lysekil        
26 – 27 Trollsimmet (25m) Trollhättan Inbjudan Startlista  Resultat  
27 KM (25m) Mölndal     Resultat   
27 KM (25m) Borås     Resultat   

Oktober

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
10 – 11 UGP 4 (25m) Mölndal Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
10 – 11 UGP 4 (25m) Sandared Inbjudan  Startlista  Resultat   
10 – 11 UGP 4 (25m) Stenungsund Inbjudan  Startlista  Resultat   
24 US Cupen (25m) Uddevalla Inbjudan  Startlista  Resultat   
24-25 Västerbybadet Race (25m) Götene Inbjudan  Start Lör
Start Sön 

Res Lör
Res Sön 

 
30 – 1/11 DM – Västsvenska (25m) Varberg Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 

November

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
8 Dina Cup /Ållebergsdoppet (25m) Falköping Inbjudan  Startlista  Resultat   
8 KM (25m) Mölndal        
8 KM (25m) Borås   Startlista  Resultat   
14 – 15 SUM-SIM, region 6 (25m) Göteborg (VSSF) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
26 – 29 SM (25m) Göteborg (G-sim) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
29 Alingsås Knatterace (25m) Alingsås Inbjudan  Startlista  Resultat   

December

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
5 – 6 HöstSimiaden (25m) Kungälv Inbjudan  Startlista  Res Lör
Res Sön 
 
5 – 6 HöstSimiaden (25m) Halmstad Inbjudan  Startlista  Resultat   
5 – 6 NJM (25m)     Startlista  Resultat   
7 KM (25m) Mölndal        
10 – 13 Kortbane-EM (25m) Istanbul, TUR   Hemsida  Hemsida   
12 – 13 SUM-SIM Riks (25m) Västerås   Startlista  Resultat  Livetiming 
12 – 13 Barracuda Race Göteborg (S02) Inbjudan  Startlista  Resultat   
12 Juldoppet (25m) Strömstad        
13 Jubileumscupen Vara Inbjudan Startlista Resultat  
19 Luciaden (25m) Kungsbacka        
20 KM (25m) Uddevalla