Distriktskalender

2012

Äldre kalendrar:
2008 2009 2010 2011

TÄVLINGAR
Alla Västsvenska inbjudningstävlingar inklusive KM som föreningarna vill få sanktionerade hos SSF skall först godkännas av VSSF via "Ansökan och beslutsprocessen". Gällande publicering av era tävlingar i kalendern så länkar vi enbart till respektive hemsida.

UTBILDNINGAR
VSSF eftersöker personer som kan tänka sig ingå i våra utbildningsprogram. Det vi eftersöker är speciellt föreläsare inom SSFs simlinje, detta för att bredda kurserna. Kontakta gärna Magnus.
Gällande all utbildning så mottar vi gärna länkar (ej filer) till inbjudningar, detta gäller såväl simutbildningar, tränarutbilningar, funktionärsutbildningar m.m. som är relevanta till simidrotten.
Vi vill också göra er uppmärksamma på att all utbildning, förutom SISU utbildningar, skall redovisas till VSSF. Detta gör ni på blanketterna nedan i samband med att kursen är slut. Sista redovisningsdag är dock senast den 20 januari påföljande år!
Utbildningsrapport för 2008 - Red. senast den 20 jan. 2009
Utbildningsrapport för 2009 - Red. senast den 20 jan. 2010
Utbildningsrapport för 2010 - Red. senast den 20 jan. 2011

Inbjudan SLK/TI samt U 9-13 år för 2010

DISTRIKTKALENDERN
1) Ansökan och beslutsprocess (Distriktskalendern)
2) Tävlingsansökan 2013 (Förbundstävlingar)
3) Medarrangörsregler 2011 och framåt (Förbundstävlingar)

Januari

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
31-1            
7-8 JDM [25m] Uddevalla Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
13 Workshop Simning Göteborg Inbjudan      
13-15 Team Future helg [25m] Lysekil / Varberg Yngre
Mellan 
Kallelse
Kallelse 
   
15 Daloc Cup [25m] Töreboda Inbjudan
GR-Fil
Startlista  Resultat   
21 David Lega Talang Cup [25m] Mölndal Inbjudan  Startlista  Resultat   
21-22 Utvecklingshelg          
26-29 JSM [25m] Upplands Väsby Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 

Februari

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
4-5 Masters DM [25m] Borås Inbjudan  Startlista  Resultat   
4-5 Sandaredssimmet [25m] Sandared Inbjudan  Startlista  Resultat   
4-5 GP 2 [50m] Uppsala Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
11-12 UGP 1 [25m] Varberg Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
26 KM 1 [25m] Mölndal     Resultat   

Mars

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
3 US-Cup [25m] Uddevalla Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
4 Trandoppet/Arkivator Cup [25m] Falköping Inbjudan  Startlista  Resultat   
10 Magplasket [25m] Lysekil Inbjudan  Startlista  Resultat
Res rätt 
 
16-18 Masters SM [25m] Kristianstad Inbjudan
Hemsida 
Startlista  Resultat  Livetiming 
17 Sjörövarsimmet [25m] Göteborg (SK S02) Inbjudan  Startlista  Resultat   
24-25 GP 3 [50m] Stockholm (Spårvägen) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
24-25 UGP 2 [25m] Borås Inbjudan  Startlista  Resultat   
31 KM Varberg     Resultat   
31 VSSF Utv.konf. Kl. 10 / Årsmöte Kl. 15 Göteborg        

April

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
1 KM 2 [25m] Mölndal     Resultat   
1 Kellogg´s Bästa Fyran - Kval [25m] Mölndal        
14-15 Falkenberg Race [50m] Falkenberg (VF Sim) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
15 Skövde Knatterace [25m] Skövde INSTÄLLD      
15 Kellogg´s Bästa Fyran - Final [25m] Skövde        
21-22 SSF Årsmöte Göteborg  Information       
21-22 Älgadoppet [25m] Vänersborg Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
21-22 GP 4 Final [50m] Stockholm (SPIF) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
22 Kellogg´s Bästa Fyran - Final [25m] Borås     Resultat   
28-30 Ullbergstrofén [25 & 50m] Göteborg (G-Sim) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 

Maj

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
5-6 Vårsimiaden [25m] Kungsbacka Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
5-6 Vårsimiaden/Scandic Swania Race [25m] Trollhättan Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
5-6 Vårsimiaden 2012 - Totalt VSSF     Res tot  
12 VSSF Kalenderkonferens Göteborg Inbjudan       
12 VSSF Funktionärskonferens Göteborg Inbjudan       
13 Bamseskuttet [25m] Uddevalla Inbjudan  Startlista  Resultat   
13 USM-Kval (Konstsim) [25m] Göteborg (SIK)        
13 KM 3 [25m] Mölndal        
18-20 Speedo Open [50m] Mölndal Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
21-27 EM [50m] Debrecen, HUN Hemsida       
24 Kellogg´s Bästa Fyran - Final [25m] Varberg        
25-27 Laxaleken [50m] Halmstad Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
26 Knatteracet [25m] Alingsås Inbjudan
Gr fil
Startlista  Resultat   

Juni

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
9-10 Lane 4 Cup [50m] Mariestad Inbjudan  Startlista  Resultat   
9-10 DM/JDM [50m] Borås Inbjudan  Start Sen
Start Jun
Res Sen
Res Jun 
Livetiming 
16-17 UGP 3 [50m] Göteborg
(G-Sim/SK S02)
Inbjudan Startlista  Resultat Livetiming 
27-1 SM/JSM [50m] Norrköping Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
29 Jan Ladeborns Minne [50m] Varberg Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
29-1 Bockstensdoppet [50m] Varberg Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 

Juli

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
4-8 EJM [50m] Antwerpen, BEL Mäst.sida    Mäst.sida   
6-8 Vansbrosimningen (OW)
SM/JSM/Sum-Sim/Masters
Vansbro Hemsida   Resultat  
7-8 NUM [50m] ?, DEN     Resultat  Livetiming 
19-22 Sum-Sim [50m] Borås Hemsida
Inbjudan
Startlista  Resultat  Livetiming 
29-5 OS [50m] London, GBR        

Augusti

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
18 Göteborg Simmet [OWS] Göteborg (G-Sim) Inbjudan       
18 TSS Upptakten [25m] Trollhättan ????       
25-26 VSSF Simting Borås Inbjudan       

September

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
8 US-Cup [25m] Uddevalla INSTÄLLD       
7-9 SEFA International [25m] Alingsås Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
7-9 SLK, TI Utb. Borås Inbjudan       
14-16 Team Future läger Lysekil  Inbj. Yngre       
14-16 Team Future läger Falkenberg Inbj. Mellan      
16 Sandaredssprinten [25m] Sandared Inbjudan  Startlista  Resultat   
21-23 Konstsimstr. Bas utb. Göteborg Inbjudan      
22 Simlärarutbildning Del 1/2 Göteborg Framflyttad      
23 KM 4 [25m] Mölndal   Startlista Resultat   
29-30 Trollsimmet [25m] Trollhättan Inbjudan Startlista Resultat  Livetiming 

Oktober

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
5-6 Masters SM & NM [50m] Borås Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
6 ÅSS Race [25m] Ulricehamn Inbjudan  Startlista  Resultat   
6-7 Kungsbacka TYR Open [25m] Kungsbacka Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
7 Västkustloppet [25m] Uddevalla INSTÄLLD       
13-14 World Cup [25m] Stockholm Inbjudan  Startlista  Resultat   
13-14 RM (Konstsim) [25m] Göteborg (SIK) Inbjudan       
13-14 UGP 4 [25m] Sandared Inbjudan  Startlista  Resultat   
13-14 UGP 4 [25m] Mölndal Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
16 Distans KM (25m) Uddevalla        
20-21 U 9-13 års utbildning Göteborg  Inbjudan       
20-21 Västerbybadet Race [25m] Götene Inbjudan  Start Lör
Start Sön
Res Lör
Res Sön 
 
21 Åmålsdoppet [25m] Åmål INSTÄLLD       
28 Ållebergsdoppet/Dina Cup [25m] Falköping Inbjudan  Startlista  Resultat   

November

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
3-4 DM [25m] Varberg Inbjudan Startlista  Resultat  Livetiming 
10-11 Sum-Sim Region [25m] Göteborg (VSSF) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
17-18 Simlärarutbildning Del 1/2 Göteborg  Inbjudan       
18 KM 5 [25m] Mölndal     Resultat   
22-25 SM [25m] Helsingborg Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
24-25 Höstsimiaden [25m] Borås Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 

December

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
1 Simlärarutbildning Del 2/2 Göteborg Inbjudan      
1-2 Barracuda Race [25m] Göteborg (SK S02) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
2 Jubileumscupen [25m] Vara Inbjudan  Startlista  Resultat   
8-9 Sum-Sim Riks [25m] Göteborg (VSSF) Hemsida  Startlista  Resultat  Livetiming 
12-16 VM [25m] Istanbul, TUR Hemsida       
14-16 NJM [25m] ?, FIN Hemsida       
16 KM [25m] Uddevalla        
16 KM / Juldoppet [25m] Göteborg (G-Sim)        
16 KM 6 [25m] Mölndal