Distriktskalender

2013

Äldre kalendrar:
2008 2009 2010 2011 2012

Helgtyper

För att få en bättre och enhetligare distriktskalender för VSSF har ett antal helgtyper valts ut, dessa är följande:

Utvecklingshelger

Dessa helger skallutnyttjas till olika aktiviteter såsom läger, utbildning, återhämtning och ledigher på regions-, distrikts-, klubb- samt nationell nivå. Ca 10 helger/år kommer att läggas in i kalendern. Under dessa helger ges ingen tävlingssanktion och inga resultat från nationella tävlingar kommer att läsas in i OCTO

Inbjudningshelger

Rekommenderade helger för varfria inbjudningstävlingar. Vissa perioder är med fokuserade på följande helger, februari-mars (25/50m tävlingar), april-maj (50m tävlingar), september-oktober (25m tävlingar), november-december (25/50m tävlingar).
Ca 18 helger/år kommer att läggas in i kalendern.

Förbundshelger

På dessa helger ligger SSF:s samt VSSF:s tävlingar. Under en helg kan sanktion ges även till andra tävlingar, detta under förutsättning att tävlingen inte har samma målgrupp som aktuell förbundstävling.
Ca 13 helger/år kommeratt läggas in i kalendern.

Högtidshelger

Under jul-, nyårs-, tretton- och påskhelgen samt midsommar rekommenderas inga tävlingar.

JANUARI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
1 5-6 Trettonhelg          
  6 Sprintcupen Halmstad     Resultat  
2 11-13 Prel Simsättsläger SSF Se SSF  hemsida    
  11-13 Team Future helg Lysekil/Varberg/DK Se VSSF   hemsida    
  11-13 Konstsimstränare Bas Göteborg Se SSF   o VSSF hemsida  
  13 Tävlingsfunktionärs utb. Kungälv Anmälan      
3 19 David Lega Talang Cup Mölndal Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  20 Mariestadsdoppet Mariestad Inbjudan  Startlista  Resultat   
  21 & 28 Tävlingsfunktionärs utb. Alingsås Anmälan      
  22 & 29 Tävlingsfunktionärs utb. Lysekil Anmälan      
4 26-27 Masters-DM Borås Inställd       
  26-27 GP 1 Uppsala Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  26-27 UGP 1 Varberg Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 

FEBRUARI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
5 1-3 NUSS Äldre Borås Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  2-3 SA 1
Simlinjeassistentutb.
Varberg Anmälan       
6 5 & 12 Tävlingsfunktionärs utb.  Halmstad  Anmälan       
7 16-17 VSSF Sportlovshelg          
8 18 & 20 Tävlingsfunktionärs utb. Mölndal  Anmälan       
  23-24 VSSF Sportlovshelg          
  24 Trandoppet Falköping Inbjudan  Startlista  Resultat   
  24 KM 1 Mölndal     Resultat   

MARS

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
9 2 US-Cupen Uddevalla Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  2 Magplasket Lysekil Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  2-3 Sandaredsimmet Sandared Inställd       
  3 Distriktsfunktionärs utb. Trollhättan (VSSF/TSS) Anmälan      
  3 KM Varberg     Resultat   
10 9-10 UGP 2 Borås Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  9-10 UGP 2 Laholm Inställd       
  9-10 GP 2 Stockholm Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
11 17 VSSF Utv.konf. / Årsmöte Göteborg Anmälan       
12 Und veckan Kellogg´s B4 kval Göteborg (VSSF)        
  23 Sjörövarsimmet Göteborg (SK S02) Inbjudan  Startlista  Resultat   
  24 SOIS-Cup Skene Inbjudan  Startlista  Resultat   
13 30-31 Påskhelg          

APRIL

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
14 5-7 Älgadoppet Vänersborg Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  6-7 Falkenberg Race Falkenberg Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  7 KM 2 Mölndal     Resultat   
  7 Billinge Race Skövde (BSK) Inbjudan  Startlista  Resultat   
15 12-14 Simidrottsforum SSF Helsingborg Anmälan       
16 20-21 GP 3 Jönköping Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  20-21 Vårsimiaden Försök/Scandic Swania Race Trollhättan Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  20-21 Vårsimiaden Försök Varberg Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
17 26-28 Ullbergstrofén Göteborg Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  28 ElfsborgplaSKEt/B4 Final Borås        

MAJ

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
18 4 Vårsimiaden Final Kungsbacka Kallelse v.17  Startlista  Resultat  Livetiming 
19 10-12 Prel TU-läger Riks+Region SSF        
  12 VSSF Kalenderkonferens Göteborg Framflyttad       
  12 VSSF Funktionärskonferens Göteborg Framflyttad       
  11-12 SA 2
Simlinjeassistentutb.
Alingsås Anmälan       
20 17-19 Speedo Open Mölndal Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  19 Bamseskuttet Uddevalla Inbjudan  Startlista  Resultat   
21 24-26 Laxaleken Halmstad Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  26 KM 3 Mölndal     Resultat   
  25 Knatteracet Alingsås (ASLS) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 

JUNI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
22 1-2 UGP 3 Göteborg (SK S02 / G Sim) Inbjudan  Startlista  Resultat Livetiming
  1-2 SA 1
Simlinjeassistentutb.
Mölndal Anmälan       
23 8-9 DM/JDM Borås Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  8-9 Lane 4 Cup Mariestad Inbjudan  Startlista     
  8-9 SA 2
Simlinjeassistentutb.
Mölndal Anmälan       
24 15-16            
25 22-23 Midsommar          
  23 Varberg Open Water (OWS) Varberg Hemsida      
26 26-30 Sum-Sim Riksfinal Landskrona Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  28-30 Bockstensdoppet Varberg Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 

JULI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
27 2 SM/JSM/URM (OWS) Halmstad SM/JSM
URM
     
  2-7 SM/JSM Halmstad Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  7 Masters-SM (OWS) Vansbro Hemsida      
  3-7 EJM Poznan        
  6-17 Universiaden Kazan        
28 14 Halmstad Open Water Swim (OWS)  Halmstad         
29 20-21 Open Water Tjörn (OWS)  Skärhamn         
  14-19 EYOF Utrecht        
30 27-28            
  28-4 VM Barcelona        

AUGUSTI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
31 3 Göta Kanalsimmet (OWS) Sjötorp  Hemsida       
32 10-11            
  Prel Aug JVM Casablanca        
33 17-18            
  18 Göteborgsimmet (OWS) Göteborg (G-Sim) Hemsida       
34 24-25            
35  28 Uddevalla Sprint Uddevalla     Resultat   
  28 KM aug Halmstad     Resultat  
35  31-1 VSSF Simting Vann, Brastad Inbjudan       
  31-1 SI 2-8 år del 1/3
Simlinjeinstuktörsutb.
Vann, Brastad Inbjudan 

Obs! Utb. är
samman-
hängande!

   
  31-1 SI 7-13 år del 1/3
Simlinjeinstuktörsutb.
Vann, Brastad Inbjudan  Obs! Utb. är
samman-
hängande!
   

SEPTEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
36 6-8 SEFA International Alingsås Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  6-8 Uddevalla Swim Open Uddevalla Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
37 13-15 TU-läger Riks+Region   Se SSFs  simsida  på  hemsidan 
  13-15 Team Future helg Lysekil
Göteborg
Falkenberg
Se VSSFs startsida  hemsidan 
  14-15 SA 1
Simlinjeassistentutb.
Alingsås Inbjudan       
38 21-22 Sandaredssprinten Sandared Inbjudan Startlista  Resultat  
  22 KM 4 Mölndal     Resultat   
  22 Söndagsrace Halmstad     Resultat  
39 28-29 Tyr´s Trollsim Trollhättan Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 

OKTOBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
40 5-6 Kungsbacka Tyr Open Kungsbacka Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  6 ÅSS Race Ulricehamn Inbjudan  Startlista  Resultat   
41 12-13 UGP 4 Mölndal Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  12-13 UGP 4 Borås (SK70) Inbjudan  Startlista  Resultat   
42 19-20 Västerbybadet Race Götene Inbjudan  Startlista  Resultat   
43 26-27 DM/JDM Göteborg (VSSF) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  27 Ållebergsdoppet Falköping Inbjudan  Startlista  Resultat   

NOVEMBER

44 2-3 SI 2-8 år del 2/3
Simlinjeinstuktörsutb.
Göteborg  Se del 1       
  2-3 SI 7-13 år del 2/3
Simlinjeinstuktörsutb.
Göteborg  Se del 1       
45 4 Sprintcupen Halmstad     Resultat   
45 9-10 Sum-Sim Region Göteborg (VSSF) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
46 16-17 SA Blå (fd SA 2)
Simlinjeassistentutb.
Varberg Inbjudan       
47 20-24 SM/JSM Göteborg (VSSF) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
  23-24 Höstsimiaden Alingsås (ASLS) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
48 30-1 Barracuda Race Göteborg (SK S02) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 

DECEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  1 Jubileumscupen Vara Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
49 6-8 Sum-Sim Riks Stockholm Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
50 11-15 EM ?        
  13-15 NJM Färöarna        
  15 Luciaden Kungsbacka     Resultat   
  15 Juldoppet Göteborg (G-Sim)     Resultat   
  15 KM 6 Mölndal     Resultat   
  15 KM Dec Halmstad     Resultat  
  15 KM Falkenberg     Resultat  
51 21-22            
52 28-29 Julvecka