Distriktskalender

2014

Äldre kalendrar:
2008 2009 2010 2011 2012 2013

Helgtyper

För att få en bättre och enhetligare distriktskalender för VSSF har ett antal helgtyper valts ut, dessa är följande:

Utvecklingshelger

Dessa helger skallutnyttjas till olika aktiviteter såsom läger, utbildning, återhämtning och ledigher på regions-, distrikts-, klubb- samt nationell nivå. Ca 10 helger/år kommer att läggas in i kalendern. Under dessa helger ges ingen tävlingssanktion och inga resultat från nationella tävlingar kommer att läsas in i OCTO

Inbjudningshelger

Rekommenderade helger för varfria inbjudningstävlingar. Vissa perioder är med fokuserade på följande helger, februari-mars (25/50m tävlingar), april-maj (50m tävlingar), september-oktober (25m tävlingar), november-december (25/50m tävlingar).
Ca 18 helger/år kommer att läggas in i kalendern.

Förbundshelger

På dessa helger ligger SSF:s samt VSSF:s tävlingar. Under en helg kan sanktion ges även till andra tävlingar, detta under förutsättning att tävlingen inte har samma målgrupp som aktuell förbundstävling.
Ca 13 helger/år kommeratt läggas in i kalendern.

Högtidshelger

Under jul-, nyårs-, tretton- och påskhelgen samt midsommar rekommenderas inga tävlingar.

JANUARI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
1   Trettonhelg          
2 10-12/1 SSF Simsättsläger          
3 13/1 Sprintcupen [25m] Halmstad     Resultat  
  18/1 KM 1 [25m] Sandared     Resultat ?  
  18/1 David Lega Cup [25m] Mölndal Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  18-19/1 Masters DM [25m] Borås Inställd      
  18-19/1 SI 2-8 & 7-13 Del 3/3 Varberg Separat PM      
  19/1 Mariestadsdoppet/Daloc Cup [25m] Mariestad Inbjudan Startlista Resultat  
4 25-26/1 GP 1 [50m] Uppsala Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  25-26/1 UGP 1 - KoiKitchen Cup [25m] Varberg Inbjudan Startlista Resultat Livetiming

FEBRUARI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
5 30/1 KM 1 [25m] Vara     Resultat  
  1/2 Skövdedoppet [25m] Skövde (SSS) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
6 8-9/2 SA Gul Skövde Inbjudan      
  8-9/2 SI 12-17 Del 1/3 Göteborg, VSSF Inbjudan      
7              
8 23/2 KM 1 [25m] Mölndal     Resultat  

MARS

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
9 27/2 KM 2 [25m] Vara     Resultat  
  1/3 Magplasket [25m] Lysekil Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  1-2/3 Sandaredssimmet [25m] Sandared Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
10 8-9/3 GP 2 [50m] Stockholm (Neptun) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  8-9/3 UGP 2 [25m] Kungsbacka Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  8-9/3 UGP 2 [25m] Skövde (SSS) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
11 14-16/3 Team Future Yngre Lysekil Kallelse
Uttagna
     
  14-16/3 Team Future Mellan Borås Kallelse
Uttagna
     
  14-16/3 Team Future Äldre Hjörring, DK Kallelse
Uttagna
     
  15-16/3 SA Blå Borås Inbjudan
Anm länk
     
12 22/3 US-Cupen [25m] Uddevalla Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  23/3 Trandoppet [25m] Falköping Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
13 26-30/3 Team West - Danish Open (50m) Bellahöj, Danmark Kallelse och uttagna Startlista Resultat Livetiming
  27/3 KM 3 [25m] Vara     Resultat  
  29/3 VSSF Utv.konf. / Årsmöte Göteborg Inbjudan      
  29-30/3 SI 12-17 Del 2/3 Växjö, Östsvenska Separat PM      

APRIL

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
14 5/4 Distriktsfunktionärsutb. Borås Inbjudan
Anm länk
     
  6/4 SOIS Medley Cup [25m] Skene Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  6/4 Billingeracet [25m] Skövde (BSK) Inbjudan Startlista Resultat  
  6/4 KM [25m] Borås     Resultat?  
15 12/4 Sjörövarsimmet [25m] Göteborg (SK S02) Inbjudan Startlista Resultat  
  12-13/4 Falkenberg Race [50m] Falkenberg Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  13/4 KM 2 [25m] Mölndal     Resultat  
16   Påsk          
17 24/4 KM 4 [25m] Vara     Resultat?  
  26-27/4 GP 3 [50m] Jönköping Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  26-27/4 Vårsimiaden Försök [25m] Trollhättan Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  26-27/4 Vårsimiaden Försök [25m] Varberg Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  26-27/4 SSF Årsmöte Sundsvall        

MAJ

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
18 2-4/5 Ullbergstrofén [50m] Göteborg (G-Sim) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  3/5 Älgadoppet [25m] Vänersborg Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
19 10-11/5 Vårsimiaden Final (4 pass) [25m] Kungsbacka Kallelse v.18 Startlista Resultat Livetiming
20 16-18/5 SSF TU-läger Riks/Reg          
  17-18/5 SI 12-17 Del 3/3 Malmö, Skåne Separat PM      
  18/5 VSSF Kalenderkonferens Göteborg Inbjudan
Anm.länk
Scandic Opalen Kl. 10-14.00  
  18/5 VSSF Funktionärskonferens Göteborg Inbjudan
Anm. länk
Scandic Opalen Kl. 10-14.00  
21 23-25/5 Laxaleken [50m] Halmstad Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  23-25/5 Speedo Open [50m] Mölndal Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  24/5 Wicote Knatterace [25m] Alingsås (ASLS) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  25/5 Bamseskuttet [25m] Uddevalla Inbjudan Startlista Resultat  

JUNI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
22 29/5 KM 5 [25m] Vara     Resultat?  
  31/5-1/6 UGP 3 [50m] Trollhättan (TSS/SKV) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
23 7-8/6 DM/JDM [50m] Borås Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  7-8/6 Lane 4 Cup [50m] Mariestad Inbjudan Startlista Resultat  
  7-8/6 SA Gul Mölndal Inbjudan
Anm länk
Åby Travbana
Mölndal
Kl. 09-17.00  
24 14-15/6 SA Blå Mölndal Inbjudan
Anm länk
Åby Travbana
Mölndal
Kl. 09-17.00  
25 20-23/6 Midsommar          
26 25-29/6 Sum-Sim [50m] Malmö Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  27-29/6 Bockstensdoppet [50m] Varberg Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  29/6 Halmstad Swim (OWS) Halmstad Hemsida      

JULI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
27 1/7 USM 2,5 km (OWS) Borås Inbjudan Startlista Resultat  
  1/7 SM/JSM 5 km (OWS) Borås Inbjudan Startlista Resultat  
  1/7 Masters-SM 2,5 km (OWS) Borås Inbjudan Startlista Resultat  
  2-6/7 SM/JSM [50m] Borås Hemsida
Inbjudan
Startlista Resultat Livetiming
28              
29              
30 25/7 Tylösand Aquathlon & Swim (OWS) Halmstad Hemsida      
  27/7-10/8 Masters-VM Montreal, Can     Resultat  

AUGUSTI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
31 2/8 Göta Kanalsimmet (OWS) Sjötorp Hemsida      
32              
33 13-24/8 EM Berlin, Ger Hemsida Startlista    
  16/8 Klassikersimmet (OWS) Borås Hemsida      
  17/8 Göteborg Simmet (OWS) Göteborg Hemsida      
34              
35 28/8 KM 6 [25m] Vara     Resultat  
  30/8 VSSF Simting Varberg Inbjudan
Anm länk
Varbergs
Stadshotell
Kl. 09-17.30  
  30/8 Distriktsfunktionärsutb. Varberg INSTÄLLD Varbergs
Stadshotell
Kl. 09-16.00  
  30-31/8 SI 2-8 år, Del 1/3 Varberg
Framflyttad start
till 1-2 nov
Inbjudan
Anm länk
Varberg Kl. 09-17.00  
  30-31/8 SI 7-13 år, Del 1/3

Varberg
Framflyttad start
till 1-2 nov

Inbjudan
Anm länk
Varberg Kl. 09-17.00  

SEPTEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
36 5-7/9 US Open [25m] Uddevalla Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  5-7/9 SERNEKE International [25m] Alingsås (ASLS) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
37 12-14/9 Team Future Yngre helg Lysekil Kallelse
Uttagna
     
  12-14/9 Team Future Mellan helg Falkenberg Kallelse
Uttagna
     
  12-14/9 Team Future Äldre helg Göteborg Kallelse
Uttagna
     
  12-14/9 Team West läger helg? ?        
  12-14/9 SSF TU-läger Riks/Reg Borås
Jönköping
Kallelse
Kallelse
     
  13-14/9 SA Gul Varberg Inbjudan
Anm länk
Varberg Kl. 09-17.00  
38 20-21/9 Sandaredsprinten [25m] Borås (SK 70) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  21/9 KM 4 [25m] Mölndal     Resultat  
  21/9 Sprintcupen (25m) Halmstad     Resultat  
39 25/9 KM 7 [25m] Vara     Resultat  
  27-28/9 Tyr´s Trollsimm [25m] Trollhättan Inbjudan Startlista Resultat Livetiming

OKTOBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
40 4/10 Åsundens Race [25m] Ulricehamn Inbjudan Startlista Resultat  
  4-5/10 Kungsbacka Tyr Open [25m] Kungsbacka Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
41 11-12/10 UGP 4 [25m] Mölndal Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  11-12/10 UGP 4 [25m] Borås (SK 70) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
42 18/10 Distriktsfunktionärsutb. Trollhättan Inbjudan
Anm länk
Trollhättan Kl. 09-16.00  
  18-19/10 Västerbybadet Race [25m] Götene Inbjudan Startlista Res Lör
Res Sön
 
  19/10 RM Konstsim Göteborg (SIK) Inbjudan      
43 25-26/10 DM/JDM [25m] Göteborg (VSSF) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  26/10 Ållebergsdoppet [25m] Falköping Inbjudan Startlista Resultat Livetiming

NOVEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
44 30/10 KM 8 [25m] Vara     Resultat  
  1-2/11 SI 2-8 år, Del 1/3 Göteborg Anm länk
Inbjudan
Göteborg Kl. 09-17.00  
  1-2/11 SI 7-13 år, Del 1/3 Göteborg Anm länk
Inbjudan
Göteborg Kl. 09-17.00  
45 8-9/11 Sum-Sim Region [25m] Göteborg (VSSF) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
46 15-16/11 SA Blå Trollhättan Inbjudan
Anm länk
Trollhättan Kl. 09-17.00  
47 19-23/11 SM/JSM [25m] Sthlm (Neptun/Väsby) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  22-23/11 Höstsimiaden [25m] Alingsås (ASLS) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  22-23/11 Höstsimiaden [25m] Skövde (SSS) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
48 27/11 KM 9 [25m] Vara     Resultat?  
  29/11 KM 2 [25m] Sandared     Resultat?  
  28-29/11 Öppna Masters SM (50m) Falkenberg Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  29-30/11 Barracuda Race [25m] Göteborg (SK S02) Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  30/11 KM 5 [25m] Mölndal     Resultat  
    KM [25m] Borås     Resultat?  

DECEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
49 5-7/12 Sum-Sim Riks [25m] Helsingborg Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
  7/12 Jubileumscupen [25m] Vara Inbjudan Startlista Resultat  
50 13-14/12 SI 2-8 år, Del 2/3 Varberg Sep kallelse Varberg Kl. 09-17.00  
  13-14/12 SI 7-13 år, Del 2/3 Varberg Sep kallelse Varberg Kl. 09-17.00  
  14/12 KM Halmstad     Resultat  
  14/12 MASS Juldoppet [25m] Mölndal     Resultat  
  14/12 KM 2014 (25m) Uddevalla     Resultat  
  14/12 KM (25m) Borås (SKE)     Resultat?  
  14/12 Klubbmästerskap 2014 (50m) Falkenberg     Resultat  
51 18/12 KM 10 [25m] Vara     Resultat  
52   Julvecka