Resultat Totalt Junior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 2009    Utskriftsdatum  14 juni 2009   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  18:49   
  Arrangör  Västsvenska Simförbundet         
 
 
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Erik Andersson (1984) 50.20 2004-04-03 
Distriktrekord Juniorer: Erik Andersson (1984) 51.20 2003-06-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
David Larsson  1989  Uddevalla Sim    25.18        53.21   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    27.25        55.35   
Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.05        55.49   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    26.60        55.50   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    26.43        55.56   
Emil Palmqvist  1990  Uddevalla Sim    27.05        55.71   
Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap    57.21        57.21   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    27.92        57.24   
Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.90        57.61   
10  Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    27.72        58.07   
11  Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.05        58.10   
12  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    28.62        58.87   
13  Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.41        58.91   
14  Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    28.35        59.11   
15  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.55        59.60   
16  Axel Gårdström  1991  Varberg-Falkenberg Sim    29.06        59.63   
17  Martin Janson  1994  Simklubben S 02    29.07        59.64   
18  Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.68        1:00.06   
19  Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap    29.25        1:01.61   
20  Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02    30.04        1:01.97   
21  Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap    29.72        1:02.28   
22  Andreas Jalmestam  1990  Varberg-Falkenberg Sim    31.75        1:07.46   
23  Erik Ivarsson  1992  Varberg-Falkenberg Sim    31.69        1:08.06   
Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg            DNS   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Josefin Lillhage (1980) 2:01.46 1997-08-20 
Distriktrekord Juniorer: Josefin Lillhage (1980) 2:01.46 1997-08-20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    31.51  1:04.84  1:38.26    2:10.29   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    30.42  1:02.86  1:37.29    2:11.20   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    30.07  1:03.22  1:38.35    2:12.71   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    31.35  1:05.10  1:39.67    2:14.63   
Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    32.12  1:05.62  1:40.53    2:14.95   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    30.96  1:04.55  1:39.87    2:15.40   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    32.25  1:07.07  1:43.21    2:18.73   
Emma Waite  1992  Göteborg Sim    32.00  1:07.18  1:43.91    2:19.40   
Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    32.18  1:06.92  1:43.56    2:19.56   
10  Caroline Johansson  1992  Skövde Simsällskap    32.56  1:09.12  1:45.25    2:20.62   
11  Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02    32.35  1:07.80  1:44.28    2:20.90   
12  Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    32.03  1:07.87  1:46.24    2:20.91   
13  Agnes Idoffsson  1994  Simsällskapet Stimmet    31.93  1:44.78      2:21.00   
14  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.11  1:07.68  1:44.61    2:21.04   
15  Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    32.35  1:07.78  1:45.24    2:21.22   
16  Amanda Zetterström  1994  Simklubben S 02    33.78  1:10.00  1:46.63    2:21.45   
17  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.21  1:08.36  1:45.86    2:21.53   
18  Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    31.72  1:07.37  1:44.29    2:21.78   
19  Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.90  1:09.23  1:47.16    2:24.80   
20  Josefina Holmén  1992  Uddevalla Sim    32.86  1:08.63  1:47.24    2:24.94   
21  Lovisa Linderholm  1994  Simklubben Elfsborg    32.22  1:49.16      2:26.00   
22  Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg    33.01  1:09.36  1:47.94    2:26.45   
                     
 
Gren 3, 50m Bröstsim Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Isak Ladeborn (1988) 29.40 2008-02-09 
Distriktrekord Juniorer: Isak Ladeborn (1988) 29.40 2008-02-09 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.84   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS            31.85   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            32.03   
Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg            32.56   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap            33.20   
Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap            33.68   
Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS            33.73   
Alexander Söderman  1993  Göteborg Sim            33.88   
Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg            34.30   
10  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap            34.89   
11  Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.01   
12  Henric Amhliden  1993  Simklubben Laxen            37.06   
13  Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap            37.45   
14  Christoffer Risebrandt  1990  Trollhättans Simsällskap            38.13   
15  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap            38.33   
Niklas Jonsson  1991  S77 Stenungsund            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Joline Höstman (1988) 1:07.79 2008-06-06 
Distriktrekord Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:07.79 2008-06-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim    34.40        1:13.47   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    36.59        1:16.39   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.21        1:16.62   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    36.31        1:17.05   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.91        1:17.08   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    37.38        1:19.48   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.55        1:19.50   
Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    37.34        1:19.60   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    37.73        1:19.91   
10  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.38        1:20.10   
11  Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen    36.18        1:20.52   
12  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    38.64        1:21.70   
13  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim    38.06        1:22.09   
14  Beatrice Palmgren  1991  Kungsbacka Simsällskap    38.64        1:22.93   
15  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992  Simklubben Elfsborg    39.58        1:23.28   
16  Ninni Olsson  1992  Varberg-Falkenberg Sim    38.43        1:23.38   
17  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.01        1:23.65   
18  Tina Johansson  1989  Simklubben 1970    38.34        1:24.07   
19  Filippa Hammerin  1992  Simklubben S 02    40.38        1:24.72   
20  Louise Eklind  1992  Mariestads Simsällskap    38.96        1:24.79   
21  Klara Wakéus  1995  Kungsbacka Simsällskap    40.08        1:25.19   
22  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    40.54        1:25.41   
23  Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg    40.70        1:25.53   
24  Elin Palmqvist  1995  Varberg-Falkenberg Sim    41.39        1:26.14   
25  Caroline Andrén  1993  Kungsbacka Simsällskap    40.65        1:26.32   
26  Ida Almbratt  1994  Kungälvs Simsällskap    40.99        1:26.71   
27  Anna Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.63        1:27.12   
28  Erica Andersson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    40.10        1:27.74   
29  Olivia Bång  1994  Simklubben Laxen    39.88        1:28.47   
Anna Ljung  1994  Kungälvs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Anders Peterson (1965) 4:27.95 1984-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Andreas Gustavsson (1978) 4:36.08 1996-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    1:03.60  2:23.12  3:46.85    4:51.56   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    1:05.83  2:18.90  3:47.01    4:51.64   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:13.06  2:32.14  3:58.35    5:10.45   
Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:05.64  2:30.90  4:00.34    5:12.10   
Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS    1:13.24  2:39.90  4:04.96    5:14.50   
Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    1:03.74  2:27.74  4:03.29    5:15.91   
Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    1:10.54  2:37.00  4:08.25    5:17.12   
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:10.93  2:36.93  4:11.77    5:24.95   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    1:06.33  2:36.58  4:17.53    5:25.92   
10  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:13.21  2:38.84  4:12.94    5:26.10   
                     
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Therese Lundin (1970) 1:01.24 1991-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 1:02.19 2005-07-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim    29.85        1:04.14   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    30.11        1:04.65   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    29.26        1:06.12   
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    30.30        1:06.12   
Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    30.94        1:06.60   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.65        1:06.61   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    32.83        1:09.23   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    32.51        1:09.39   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.74        1:09.41   
10  Emma Stokland  1990  Kungsbacka Simsällskap    32.32        1:09.92   
11  Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap    31.22        1:09.97   
12  Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    33.37        1:11.60   
13  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    33.79        1:11.66   
14  Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg    33.94        1:12.03   
15  Hanna Gustavsson  1994  Simklubben Elfsborg    33.08        1:12.66   
16  Linda Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.07        1:12.75   
17  Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    34.49        1:12.78   
18  Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    34.31        1:12.96   
19  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.59        1:12.98   
20  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.57        1:13.25   
21  Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    33.93        1:14.18   
22  Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    33.75        1:14.36   
23  Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02    34.55        1:15.49   
24  Anna Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.61        1:15.53   
25  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    35.70        1:16.97   
26  Cecilia Johnsson  1990  Simklubben S 02    35.96        1:17.54   
27  Ida Laurén  1994  Varberg-Falkenberg Sim    36.25        1:18.62   
28  Emelie Quander  1995  Simklubben Laxen    35.69        1:20.22   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Mattias Carlsson (1990) 57.75 2008-07-30 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 57.75 2008-07-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim    30.10        1:01.84   
Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap    32.90        1:07.65   
Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.94        1:08.30   
Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.27        1:09.08   
Filip Holmqvist  1994  Simklubben S 02    33.56        1:09.38   
Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    32.83        1:09.41   
Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    33.33        1:09.66   
Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.85        1:11.26   
Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    34.54        1:11.33   
10  Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    33.76        1:11.59   
11  Axel Gårdström  1991  Varberg-Falkenberg Sim    34.77        1:11.81   
12  Christoffer Risebrandt  1990  Trollhättans Simsällskap    35.02        1:13.06   
13  Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    34.85        1:13.53   
14  Erik Ivarsson  1992  Varberg-Falkenberg Sim    35.29        1:14.05   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim            DNS   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 8, 50m Ryggsim Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Elin Harnebrandt (1988) 30.15 2004-04-03 
Distriktrekord Juniorer: Elin Harnebrandt (1988) 30.15 2004-04-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim            32.45   
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap            32.53   
Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02            32.99   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim            33.67   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS            33.77   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap            33.81   
Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap            33.82   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim            34.14   
Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02            34.36   
10  Nelly Henriksson  1995  Simklubben Laxen            34.53   
11  Isabel Svensson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.59   
12  Caroline Johansson  1992  Skövde Simsällskap            34.93   
13  Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.96   
14  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02            35.07   
15  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.44   
16  Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg            35.64   
17  Caroline Heintz  1992  Simklubben Elfsborg            35.72   
18  Josefin Axberg  1993  Kungälvs Simsällskap            35.80   
19  Agnes Idoffsson  1994  Simsällskapet Stimmet            36.56   
20  Victoria Karlsson  1994  Varberg-Falkenberg Sim            36.59   
                     
 
Gren 9, 1500m Frisim Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Tomas Eriksson (1968) 16:03.74 1992-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Anders Lyrbring (1978) 16:22.82 1995-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:05.06  2:14.91  3:26.90  4:40.21  18:05.06   
          5:52.61  7:05.35  8:17.70  9:31.05     
          10:43.87  11:56.94  13:10.88  14:25.01     
          15:39.20  16:53.66         
Oscar Swartz-Frankenfelt  1994  Göteborg Sim    1:09.45  2:24.01  3:37.84  4:51.01  18:18.47   
          6:04.49  7:17.73  8:31.73  9:45.12     
          10:58.34  12:11.99  13:25.84  14:39.82     
          15:53.73  17:07.30         
Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:08.60  2:21.97  3:35.25  4:49.19  18:26.18   
          6:03.46  7:16.53  8:30.32  9:44.39     
          10:58.53  12:13.00  13:27.36  14:42.08     
          15:57.60  17:12.49         
John Olsson  1995  Simklubben Laxen    1:08.48  2:22.26  3:35.77  4:49.20  18:27.18   
          6:03.26  7:16.90  8:31.15  9:45.98     
          11:01.10  12:15.99  13:30.78  14:45.45     
          16:00.40  17:14.97         
Henric Amhliden  1993  Simklubben Laxen    1:07.40  2:20.91  3:35.01  4:48.85  18:32.21   
          6:03.73  7:17.82  8:33.03  9:48.21     
          11:04.83  12:20.23  13:34.58  14:49.91     
          16:05.80  17:20.32         
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:05.35  2:17.85  3:32.64  4:47.84  18:53.56   
          6:03.72  7:18.87  8:35.12  9:52.00     
          11:08.46  12:26.29  13:42.59  15:02.32     
          16:19.96  17:38.88         
Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap    1:10.66  2:27.60  3:44.66  5:00.76  18:58.94   
          6:17.87  7:33.18  8:51.46  10:08.31     
          11:24.82  12:43.41  14:00.09  15:16.14     
          16:32.64  17:46.78         
Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    1:10.53  2:26.58  3:43.31  4:59.94  19:03.24   
          6:17.80  7:34.57  8:49.90  10:05.15     
          11:21.90  12:37.90  13:55.62  15:12.29     
          16:28.82  17:46.78         
Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg    1:09.77  2:25.37  3:42.95  5:02.73  19:25.33   
          6:19.82  7:37.95  8:55.91  10:12.04     
          11:30.28  12:49.85  14:10.41  15:30.46     
          16:49.68  18:07.48         
                     
 
Gren 10, 4X200m Frisim Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Mariestads SS (1900) 8:27.73 1987-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Simavdelningen 1902 (1900) 8:42.45 1996-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Uddevalla Sim Lag1  1989  Uddevalla Sim            8:51.84   
  Angelica Risebrandt  1987      1:01.29  2:06.63      2:06.63   
  Frida Andersson  1991      1:04.17  2:12.71      4:19.34   
  Natalie Andersson  1988      1:04.05  2:14.95      6:34.29   
  Sandra Olofsson  1990      1:05.52  2:17.55      8:51.84   
                     
Göteborg Lag1  1990  Göteborg Sim            8:57.82   
  Linnéa Bielicz  1994      1:04.60  2:13.33      2:13.33   
  Caroline Bornius  1992      1:06.17  2:16.44      4:29.77   
  Isabelle Höstman  1990      1:03.78  2:12.28      6:42.05   
  Amanda Rutqvist  1991      1:04.78  2:15.77      8:57.82   
                     
Skövde SS D Lag 1  1992  Skövde Simsällskap            9:04.81   
  Erika Carlén  1994      1:05.38  2:16.43      2:16.43   
  Céline Bertrand  1995      1:03.49  2:12.93      4:29.36   
  Caroline Johansson  1992      1:06.84  2:18.40      6:47.76   
  Caroline Adolfsson  1993      1:04.88  2:17.05      9:04.81   
                     
Mass Dam J Lag 1  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            9:07.63   
  Sofia Lindholm  1993      1:06.25  2:15.58      2:15.58   
  Miranda Bånnsgård  1992      1:03.04  2:16.30      4:31.88   
  Anna Rosén  1994      1:07.47  2:19.94      6:51.82   
  Elise Löfgren  1991      1:06.88  2:15.81      9:07.63   
                     
S02 Lag 1  1992  Simklubben S 02            9:13.22   
  Therese Josefsson  1993      1:08.68  2:20.63      2:20.63   
  Ebba Hellström  1992      1:04.71  2:12.88      4:33.51   
  Linn Allert  1992      1:06.74  2:19.67      6:53.18   
  Amanda Zetterström  1994      1:08.51  2:20.04      9:13.22   
                     
Göteborg Lag3  1991  Göteborg Sim            9:16.04   
  Emma Waite  1992      1:07.03  2:18.86      2:18.86   
  Linn Nordberg  1991      1:08.10  2:20.06      4:38.92   
  Andrea Bengtsson  1991      1:06.53  2:17.27      6:56.19   
  Malvina Reinhold  1992      1:06.29  2:19.85      9:16.04   
                     
Göteborg Lag2  1989  Göteborg Sim            9:16.09   
  Alicia Lundqvist  1992      1:06.76  2:17.37      2:17.37   
  Anna Söderbergh  1994      1:07.95  2:19.44      4:36.81   
  Kristina Lundberg  1991      1:07.36  2:20.14      6:56.95   
  Elisabeta Nuber  1993      1:07.48  2:19.14      9:16.09   
                     
Mass Dam J Lag 2  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            9:25.66   
  Isabel Svensson  1989      1:10.23  2:21.82      2:21.82   
  Emma Westman  1993      1:07.44  2:20.73      4:42.55   
  Emelie Zachrisson  1992      1:08.07  2:20.92      7:03.47   
  Malin Westman  1995      1:08.38  2:22.19      9:25.66   
                     
S02 Lag 2  1992  Simklubben S 02            9:32.94   
  Klara Simonsson  1995      1:11.22  2:27.12      2:27.12   
  Anna Sirenius Lundberg  1994      1:08.36  2:21.23      4:48.35   
  Filippa Hammerin  1992      1:09.13  2:22.12      7:10.47   
  Tilde Lundmark  1995      1:08.61  2:22.47      9:32.94   
                     
10  SK Elfsborg Lag 1 Flick  2008  Simklubben Elfsborg            9:47.93   
  Natalie Mirsch  1991      1:11.12  2:31.28      2:31.28   
  Josefine Heintz  1994      1:12.44  2:29.34      5:00.62   
  Lovisa Linderholm  1994      1:09.37  2:25.35      7:25.97   
  Felicia Eriksson  1994      1:08.47  2:21.96      9:47.93   
                     
S02 Lag 3  1992  Simklubben S 02            DSQ   
                     
                     
 
Gren 11, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Christer Wallin (1969) 2:01.08 1989-07-25 
Distriktrekord Juniorer: Johan Setterberg (1976) 2:06.62 1994-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    29.80  1:02.95  1:38.15    2:14.81   
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.69  1:09.26  1:48.52    2:29.29   
Andreas Andersson  1992  Simklubben Laxen    32.64  1:10.48  1:50.50    2:34.62   
Daniel Klippfors  1993  Simsällskapet Stimmet    34.10  1:13.73  1:55.36    2:36.50   
John Olsson  1995  Simklubben Laxen    33.72  1:13.05  1:54.88    2:37.61   
Nils Montalva  1993  Simklubben S 02    33.85  1:14.58  1:55.75    2:40.74   
Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim    35.49  1:16.43  1:58.95    2:40.93   
Andreas Jalmestam  1990  Varberg-Falkenberg Sim    34.17  1:14.48  1:59.11    2:44.30   
John Nordberg  1994  Göteborg Sim    35.20  1:18.13  2:02.43    2:48.79   
10  Julian Cöster  1995  Göteborg Sim    35.09  1:17.82  2:06.61    2:55.75   
11  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    34.77  1:18.41  2:07.47    2:57.99   
                     
 
Gren 12, 200m Medley Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 2:16.37 1996-07-27 
Distriktrekord Juniorer: Sara Nordenstam (1983) 2:18.83 1999-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    29.74  1:07.47  1:52.06    2:27.37   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    31.62  1:12.07  1:53.65    2:27.85   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.45  1:11.64  1:54.84    2:28.31   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    32.31  1:11.85  1:55.33    2:31.32   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    32.65  1:12.16  1:56.80    2:31.57   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.20  1:16.06  1:58.34    2:32.97   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    33.58  1:16.92  1:57.90    2:33.16   
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim    33.24  1:15.76  1:57.92    2:34.07   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.73  1:13.65  1:59.69    2:34.12   
10  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.44  1:16.91  1:59.76    2:34.79   
11  Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    30.67  1:12.51  1:58.43    2:34.88   
12  Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    33.27  1:14.96  2:01.27    2:36.51   
13  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.26  1:17.93  2:00.42    2:36.89   
14  Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    33.15  1:18.45  2:01.61    2:37.25   
15  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    34.10  1:14.72  2:01.98    2:37.92   
16  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.66  1:17.50  2:01.34    2:38.10   
17  Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    33.27  1:12.65  2:01.05    2:38.18   
18  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    35.16  1:17.35  2:04.13    2:38.67   
19  Agnes Idoffsson  1994  Simsällskapet Stimmet    34.70  1:15.87  2:03.29    2:39.48   
20  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    36.19  1:16.72  2:04.72    2:40.78   
21  Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    33.54  1:17.51  2:05.86    2:42.91   
22  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    34.12  1:18.82  2:04.46    2:42.93   
23  Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.81  1:16.77  2:07.06    2:43.73   
24  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    35.75  1:20.55  2:07.16    2:44.94   
25  Louise Eklind  1992  Mariestads Simsällskap    35.30  1:20.80  2:07.34    2:45.53   
26  Ida Laurén  1994  Varberg-Falkenberg Sim    35.85  1:17.90  2:08.16    2:47.15   
                     
 
Gren 13, 400m Frisim Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Christoffer Eliasson (1975) 3:55.97 1995-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 4:02.58 2008-04-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    59.96  2:02.57  3:05.70    4:10.63   
Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.32  2:08.00  3:15.41    4:20.23   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    1:03.97  2:11.93  3:18.63    4:22.99   
Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim    1:01.81  2:09.32  3:17.16    4:24.59   
Emil Palmqvist  1990  Uddevalla Sim    1:03.00  2:10.20  3:18.11    4:25.09   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    1:04.03  2:11.61  3:19.18    4:25.86   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    1:03.55  2:12.70  3:21.16    4:26.16   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:04.71  2:13.20  3:21.32    4:29.15   
Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    1:04.87  2:15.25  3:25.98    4:34.86   
10  Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.79  2:14.03  3:25.13    4:36.08   
11  Filip Holmqvist  1994  Simklubben S 02    1:03.42  2:14.14  3:25.73    4:36.59   
12  Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.09  2:14.76  3:26.81    4:37.42   
13  Oscar Swartz-Frankenfelt  1994  Göteborg Sim    1:07.23  2:18.95  3:31.26    4:42.18   
14  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.46  2:20.09  3:36.33    4:46.11   
15  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.17  2:20.10  3:34.04    4:46.66   
16  Alexander Söderman  1993  Göteborg Sim    1:00.99  2:13.09  3:30.68    4:47.04   
17  Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg    1:07.10  2:24.81  3:42.14    4:59.12   
                     
 
Gren 14, 50m Frisim Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Claire Hedenskog (1980) 25.56 2007-07-25 
Distriktrekord Juniorer: Louise Karlsson (1974) 26.31 1991-08-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap            27.61   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap            27.80   
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.87   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.94   
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen            28.11   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim            28.42   
Caroline Johansson  1992  Skövde Simsällskap            28.50   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            28.55   
Emma Stokland  1990  Kungsbacka Simsällskap            28.66   
10  Josefina Holmén  1992  Uddevalla Sim            28.91   
11  Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg            29.42   
12  Klara Wakéus  1995  Kungsbacka Simsällskap            29.46   
13  Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg            29.55   
14  Karin Kvarfordt  1992  Varberg-Falkenberg Sim            29.62   
15  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.70   
16  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim            29.77   
17  Ida Almbratt  1994  Kungälvs Simsällskap            29.80   
18  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim            29.85   
19  Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim            29.87   
20  Isabel Svensson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.96   
21  Linn Allert  1992  Simklubben S 02            30.12   
22  Josefin Axberg  1993  Kungälvs Simsällskap            30.43   
23  Caroline Heintz  1992  Simklubben Elfsborg            30.47   
                     
 
Gren 15, 200m Bröstsim Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:17.64 2009-02-07 
Distriktrekord Juniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:17.64 2009-02-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    33.43  1:10.72  1:49.59    2:28.33   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    33.31  1:10.27  1:49.14    2:28.68   
Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap    36.49  1:16.72  1:57.45    2:37.72   
Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS    35.09  1:16.02  1:56.91    2:38.96   
Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg    34.95  1:15.30  1:58.14    2:40.85   
Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    36.12  1:18.22  2:01.25    2:44.40   
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.04  1:20.57  2:06.07    2:50.86   
Christoffer Risebrandt  1990  Trollhättans Simsällskap    38.69  1:22.08  2:07.29    2:53.04   
Henric Amhliden  1993  Simklubben Laxen    38.93  1:23.16  2:08.96    2:53.64   
10  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    38.92  1:23.06  2:08.47    2:53.78   
11  Alexander Söderman  1993  Göteborg Sim    38.33  1:21.85  2:08.36    2:55.80   
12  Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap    39.64  1:25.90  2:13.02    2:56.45   
13  Fredrik Andersson  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.82  1:24.54  2:10.29    2:56.84   
14  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    39.99  1:25.96  2:11.88    2:58.63   
15  Erik Rothman  1992  Simklubben Laxen    39.82  1:25.24  2:12.30    3:00.70   
Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap            DSQ   
Gustav Andersson  1994  Varberg-Falkenberg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 16, 800m Frisim Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Malin Nilsson (1973) 8:46.05 1995-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Ann Linder (1966) 8:47.64 1982-05-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    1:08.41  2:19.60  3:31.58  4:43.47  9:26.27   
          5:54.74  7:06.09  8:17.38       
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    1:08.78  2:20.72  3:33.05  4:45.96  9:26.50   
          5:56.51  7:07.68  8:18.34       
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:10.14  2:21.93  3:34.12  4:46.41  9:40.22   
          5:59.57  7:13.60  8:26.88       
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:10.73  2:24.01  3:37.03  4:50.63  9:43.65   
          6:04.51  7:18.29  8:31.82       
Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    1:09.60  2:23.24  3:36.86  4:50.90  9:45.41   
          6:04.82  7:19.19  8:33.26       
Emma Waite  1992  Göteborg Sim    1:09.63  2:23.26  3:37.29  4:51.87  9:50.37   
          6:07.68  7:22.25  8:36.86       
Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    1:08.80  2:22.16  3:37.10  4:52.18  9:53.44   
          6:07.32  7:21.72  8:37.80       
Beatrice Palmgren  1991  Kungsbacka Simsällskap    1:10.74  2:26.09  3:42.53  4:58.70  10:00.72   
          6:14.73  7:31.04  8:47.03       
Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim    1:10.65  2:23.98  3:38.68  4:54.50  10:01.37   
          6:11.28  7:28.19  8:44.91       
10  Filippa Hammerin  1992  Simklubben S 02    1:12.07  2:28.44  3:45.54  5:02.75  10:08.96   
          6:19.56  7:36.85  8:53.57       
11  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    1:09.61  2:25.66  3:43.45  5:01.91  10:16.16   
          6:20.85  7:39.51  8:58.72       
12  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim    1:10.76  2:27.58  3:45.73  5:03.96  10:16.17   
          6:22.69  7:41.04  8:58.91       
13  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    1:13.04  2:32.89  3:51.32  5:10.18  10:22.32   
          6:28.55  7:46.87  9:05.31       
14  Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02    1:14.13  2:34.24  3:54.26  5:14.77  10:31.62   
          6:35.83  7:56.24  9:15.15       
15  Amanda Zetterström  1994  Simklubben S 02    1:13.63  2:32.86  3:53.29  5:13.83  10:32.47   
          6:34.46  7:54.18  9:14.05       
                     
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Mathias Hageneier (1980) 24.48 2008-07-18 
Distriktrekord Juniorer: Erik Andersson (1984) 24.68 2003-06-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
David Larsson  1989  Uddevalla Sim            25.94   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.26   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS            27.40   
Niklas Löfgren  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.75   
Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.11   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap            28.35   
Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.51   
Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg            28.56   
Martin Janson  1994  Simklubben S 02            28.79   
10  Axel Gårdström  1991  Varberg-Falkenberg Sim            28.82   
11  Lucas Frankenfelt  1990  Göteborg Sim            28.92   
12  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.43   
13  Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap            29.52   
14  Andreas Andersson  1992  Simklubben Laxen            29.87   
15  Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS            29.88   
16  Andreas Jalmestam  1990  Varberg-Falkenberg Sim            32.33   
17  Gustav Andersson  1994  Varberg-Falkenberg Sim            34.14   
                     
 
Gren 18, 200m Ryggsim Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Johanna Larsson (1972) 2:14.51 1987-07-25 
Distriktrekord Juniorer: Johanna Larsson (1972) 2:14.51 1987-07-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim    33.59  1:09.35  1:47.02    2:24.99   
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    34.65  1:12.06  1:51.00    2:28.14   
Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02    35.36  1:13.06  1:52.49    2:30.43   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    35.73  1:14.42  1:53.77    2:32.13   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    35.72  1:14.91  1:55.35    2:34.81   
Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    36.88  1:17.18  1:58.35    2:38.75   
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.08  1:18.13  1:59.91    2:40.26   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    37.04  1:17.51  1:59.90    2:41.16   
Agnes Idoffsson  1994  Simsällskapet Stimmet    38.21  1:18.15  2:00.30    2:42.44   
10  Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.37  1:19.44  2:02.16    2:42.66   
11  Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap    35.61  1:16.89  2:01.46    2:43.46   
12  Linda Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.17  1:21.09  2:03.50    2:45.61   
13  Isabel Svensson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.20  1:18.83  2:01.16    2:46.44   
14  Victoria Karlsson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    38.11  1:20.38  2:04.70    2:47.06   
15  Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    39.97  1:22.04  2:06.08    2:48.54   
                     
 
Gren 19, 4X100m Medley Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: SK Elfsborg (1900) 3:56.08 2002-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Skäret Simsällskap (1900) 3:58.62 2007-07-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Uddevalla Sim Lag1  1989  Uddevalla Sim            4:03.78   
  Jacob Fredriksson  1992      31.29  1:03.55      1:03.55   
  Max Björberg  1986      31.48  1:08.19      2:11.74   
  David Larsson  1989      25.82  56.92      3:08.66   
  Jesper Svensson  1990      26.24  55.12      4:03.78   
                     
Göteborg Sim  1994  Göteborg Sim            4:06.22   
  Anders Harnebrandt  1990      30.08  1:00.65      1:00.65   
  Rickard Berglund  1987      33.18  1:10.33      2:10.98   
  Johan Lundberg  1985      27.06  1:00.95      3:11.93   
  Johan Widén  1986      25.62  54.29      4:06.22   
                     
Mass Herr J Lag 1  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:08.51   
  Patric Kartberg  1992      30.90  1:04.11      1:04.11   
  Johan Melin  1991      32.57  1:11.33      2:15.44   
  Karl Rundstedt  1990      27.38  1:01.52      3:16.96   
  Robin Andréasson  1988      24.75  51.55      4:08.51   
                     
SK Elfsborg Lag 1 Pojk  2008  Simklubben Elfsborg            4:10.12   
  Viktor Jönsson  1986      31.33  1:06.29      1:06.29   
  Nicklas Åkerlund  1989      31.71  1:09.57      2:15.86   
  Jacob Larsson  1992      28.03  1:00.87      3:16.73   
  Melker Selin  1993      25.17  53.39      4:10.12   
                     
Uddevalla Sim Lag2  1989  Uddevalla Sim            4:10.94   
  Emil Palmqvist  1990      31.89  1:05.84      1:05.84   
  Gulliver Koch  1992      32.03  1:09.08      2:14.92   
  Daniel Lorentzon  1988      27.45  1:02.38      3:17.30   
  Fredrich Risebrandt  1992      25.57  53.64      4:10.94   
                     
Mass Herr J Lag 2  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:18.93   
  Christoffer Carlsen  1992      32.54  1:08.30      1:08.30   
  Tim Arnesen  1987      33.04  1:12.17      2:20.47   
  Hugo Ingelhammar  1991      28.70  1:03.12      3:23.59   
  Carl Leander  1990      26.55  55.34      4:18.93   
                     
Göteborg Sim  1992  Göteborg Sim            4:19.41   
  Marcus Tuomela  1988      31.30  1:03.97      1:03.97   
  Daniel Lundberg  1982      33.10  1:13.34      2:17.31   
  Tim Raschle-Höös  1988      29.13  1:05.88      3:23.19   
  Jonas Ekman  1986      26.15  56.22      4:19.41   
                     
Kungälv Herr  1992  Kungälvs Simsällskap            4:22.11   
  Daniel Jodin  1992      33.88  1:09.21      1:09.21   
  Joakim Löfgren  1992      33.15  1:11.93      2:21.14   
  Ossian Arvidsson  1992      29.11  1:03.26      3:24.40   
  Johan Hildesson  1992      28.11  57.71      4:22.11   
                     
SK Laxen Herr  1992  Simklubben Laxen            4:34.56   
  John Olsson  1995      35.31  1:11.95      1:11.95   
  Bill Ellboj  1988      34.90  1:15.10      2:27.05   
  Andreas Andersson  1992      30.82  1:06.58      3:33.63   
  Erik Rothman  1992      28.38  1:00.93      4:34.56   
                     
10  Trollhättans Simsällskap  1989  Trollhättans Simsällskap            4:36.54   
  Björn Marberg  1993      35.25  1:12.72      1:12.72   
  Simon Nilsson  1993      37.51  1:21.21      2:33.93   
  Gustav Eriksson  1994      28.48  1:02.44      3:36.37   
  Christoffer Risebrandt  1990      27.97  1:00.17      4:36.54   
                     
11  S02  1994  Simklubben S 02            4:41.68   
  Alexander Dimcevski  1995      35.13  1:12.58      1:12.58   
  Filip Holmqvist  1994      38.96  1:22.84      2:35.42   
  Nils Montalva  1993      30.15  1:06.64      3:42.06   
  Martin Janson  1994      27.80  59.62      4:41.68   
                     
SK Elfsborg Lag 2 Pojk  2008  Simklubben Elfsborg            DSQ   
  Andreas Englund  1992      32.91  1:08.70      1:08.70   
  Fredrik Olsson  1994              2:22.59   
                     
                     
 
Gren 20, 4X100m Frisim Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Mariestads SS (1900) 3:55.66 1987-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Simavdelningen 1902 (1900) 3:58.68 1996-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Skövde SS D Lag 1  1992  Skövde Simsällskap            4:01.08   
  Erika Carlén  1994      28.88  1:00.40      1:00.40   
  Caroline Johansson  1992      29.20  1:01.42      2:01.82   
  Céline Bertrand  1995      27.86  59.14      3:00.96   
  Caroline Adolfsson  1993      28.29  1:00.12      4:01.08   
                     
Uddevalla Sim Lag1  1989  Uddevalla Sim            4:02.95   
  Angelica Risebrandt  1987      28.21  59.32      59.32   
  Natalie Andersson  1988      27.96  1:00.23      1:59.55   
  Frida Andersson  1991      28.79  1:00.37      2:59.92   
  Sandra Olofsson  1990      29.78  1:03.03      4:02.95   
                     
Göteborg Lag1  1990  Göteborg Sim            4:08.06   
  Linnéa Bielicz  1994      30.25  1:02.66      1:02.66   
  Isabelle Höstman  1990      28.64  1:00.38      2:03.04   
  Elin Harnebrandt  1988      30.00  1:02.27      3:05.31   
  Caroline Bornius  1992      30.38  1:02.75      4:08.06   
                     
Mass Dam J Lag 1  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:10.44   
  Anna Rosén  1994      30.11  1:01.43      1:01.43   
  Miranda Bånnsgård  1992      28.98  1:01.46      2:02.89   
  Elise Löfgren  1991      31.35  1:04.81      3:07.70   
  Sofia Lindholm  1993      30.21  1:02.74      4:10.44   
                     
Göteborg Lag2  1989  Göteborg Sim            4:17.55   
  Linn Nordberg  1991      31.27  1:04.59      1:04.59   
  Alicia Lundqvist  1992      31.46  1:05.84      2:10.43   
  Kristina Lundberg  1991      30.34  1:02.76      3:13.19   
  Amanda Rutqvist  1991      30.48  1:04.36      4:17.55   
                     
Göteborg Lag3  1991  Göteborg Sim            4:18.14   
  Emma Waite  1992      30.33  1:04.78      1:04.78   
  Anna Söderbergh  1994      30.30  1:03.98      2:08.76   
  Andrea Bengtsson  1991      30.84  1:04.67      3:13.43   
  Malvina Reinhold  1992      30.47  1:04.71      4:18.14   
                     
Kbss Lag 1  1990  Kungsbacka Simsällskap            4:19.03   
  Klara Wakéus  1995      31.04  1:05.40      1:05.40   
  Emma Stokland  1990      29.14  1:02.48      2:07.88   
  Beatrice Palmgren  1991      30.34  1:03.72      3:11.60   
  Carolina Elvind  1994      31.34  1:07.43      4:19.03   
                     
Mass Dam J Lag 2  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:20.34   
  Emma Westman  1993      31.92  1:05.39      1:05.39   
  Isabel Svensson  1989      31.67  1:04.66      2:10.05   
  Johanna Rempling  1995      32.21  1:06.49      3:16.54   
  Malin Westman  1995      31.33  1:03.80      4:20.34   
                     
SK Laxen Damer  1992  Simklubben Laxen            4:21.90   
  Ida Pettersson  1993      31.11  1:04.82      1:04.82   
  Malin Ekstrand  1991      29.08  1:00.66      2:05.48   
  Emelie Quander  1995      33.03  1:09.23      3:14.71   
  Lejla Laojarevic  1900      31.22  1:07.19      4:21.90   
                     
10  SK Elfsborg Lag 2 Flick  2008  Simklubben Elfsborg            4:23.61   
  Felicia Eriksson  1994      31.14  1:03.27      1:03.27   
  Josefine Heintz  1994      31.24  1:06.46      2:09.73   
  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992      31.47  1:07.08      3:16.81   
  Natalie Mirsch  1991      32.21  1:06.80      4:23.61   
                     
11  S02 Lag 1  1992  Simklubben S 02            4:24.70   
  Ebba Hellström  1992      31.14  1:03.59      1:03.59   
  Therese Josefsson  1993      31.10  1:05.90      2:09.49   
  Amanda Zetterström  1994      31.04  1:05.05      3:14.54   
  Alexandra Horvarth  1994      33.38  1:10.16      4:24.70   
                     
12  Kungälv Dam  1992  Kungälvs Simsällskap            4:25.84   
  Ida Almbratt  1994      31.21  1:05.03      1:05.03   
  Josefin Axberg  1993      31.64  1:07.36      2:12.39   
  Johanna Pettersson  1992      31.22  1:04.43      3:16.82   
  Anna Ljung  1994      33.42  1:09.02      4:25.84   
                     
13  S02 Lag 2  1992  Simklubben S 02            4:30.34   
  Anna Sirenius Lundberg  1994      32.91  1:08.69      1:08.69   
  Klara Simonsson  1995      33.09  1:08.43      2:17.12   
  Tilde Lundmark  1995      31.78  1:06.47      3:23.59   
  Filippa Hammerin  1992      32.23  1:06.75      4:30.34   
                     
14  Trollhättans Simsällskap  1989  Trollhättans Simsällskap            4:34.33   
  Sofia Jansson  1994      31.78  1:06.92      1:06.92   
  Johanna André  1995      32.10  1:08.37      2:15.29   
  Wendy Mo  1994      32.42  1:08.98      3:24.27   
  Malin Nilsson  1995      32.85  1:10.06      4:34.33   
                     
15  S02 Lag 3  1992  Simklubben S 02            4:35.65   
  Louise Larsson  1992      32.00  1:07.37      1:07.37   
  Lina Berg  1996      33.19  1:09.49      2:16.86   
  Natalie Ylitalo  1995      32.27  1:08.40      3:25.26   
  Julia Bellvik  1996      33.40  1:10.39      4:35.65   
                     
                     
 
Gren 21, 100m Frisim Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Claire Hedenskog (1980) 55.56 2008-03-18 
Distriktrekord Juniorer: Louise Karlsson (1974) 57.13 1991-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    29.07        1:00.51   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    29.23        1:00.58   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    28.96        1:01.13   
Caroline Johansson  1992  Skövde Simsällskap    29.50        1:01.22   
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap    29.62        1:01.47   
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    29.58        1:01.57   
Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    30.69        1:03.51   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    31.26        1:03.66   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    30.91        1:03.82   
10  Josefina Holmén  1992  Uddevalla Sim    31.23        1:03.89   
11  Emma Stokland  1990  Kungsbacka Simsällskap    30.80        1:03.93   
12  Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    30.39        1:03.94   
13  Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02    30.87        1:04.77   
14  Ida Almbratt  1994  Kungälvs Simsällskap    30.99        1:04.89   
15  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    31.56        1:05.01   
16  Amanda Zetterström  1994  Simklubben S 02    31.39        1:05.19   
17  Emma Waite  1992  Göteborg Sim    30.95        1:05.33   
18  Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    31.60        1:05.45   
19  Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg    30.96        1:05.90   
20  Elin Palmqvist  1995  Varberg-Falkenberg Sim    31.78        1:06.09   
Agnes Idoffsson  1994  Simsällskapet Stimmet            DNS   
                     
 
Gren 22, 200m Frisim Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Christer Wallin (1969) 1:49.69 1992-07-27 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:52.11 2009-02-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    28.22  57.60  1:28.01    1:58.95   
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    28.64  58.67  1:30.46    2:01.07   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    28.95  59.22  1:31.64    2:02.60   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    29.19  1:00.86  1:31.96    2:02.85   
Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim    28.55  1:00.03  1:32.52    2:04.19   
Emil Palmqvist  1990  Uddevalla Sim    28.40  59.11  1:31.72    2:04.55   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    29.44  1:01.64  1:33.86    2:05.10   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    29.12  1:01.21  1:34.18    2:05.62   
Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    29.54  1:01.07  1:34.44    2:06.07   
10  Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    28.79  1:01.06  1:33.89    2:06.42   
11  Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.09  1:00.89  1:33.72    2:07.64   
12  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    30.07  1:02.72  1:36.36    2:08.19   
13  Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    30.30  1:03.28  1:35.71    2:08.31   
14  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    30.05  1:03.39  1:37.89    2:12.28   
15  Jesper Mattsson  1991  Varberg-Falkenberg Sim    29.20  1:02.40  1:37.11    2:12.84   
16  Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    29.62  1:02.44  1:38.11    2:14.31   
17  Jonas Jonson  1991  Varberg-Falkenberg Sim    29.69  1:02.59  1:37.94    2:14.84   
18  Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg    30.14  1:03.85  1:39.40    2:15.42   
19  Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap    31.35  1:07.08  1:43.72    2:19.65   
20  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    31.33  1:07.20  1:43.77    2:21.23   
                     
 
Gren 23, 50m Bröstsim Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Joline Höstman (1988) 31.80 2009-04-16 
Distriktrekord Juniorer: Joline Höstman (1988) 32.08 2008-06-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim            34.27   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim            35.64   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            35.69   
Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.72   
Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen            36.08   
Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim            36.16   
Erla Andersson  1990  Göteborg Sim            36.98   
Tina Johansson  1989  Simklubben 1970            37.24   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap            37.52   
10  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim            37.79   
11  Beatrice Palmgren  1991  Kungsbacka Simsällskap            37.82   
11  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992  Simklubben Elfsborg            37.82   
13  Ida Almbratt  1994  Kungälvs Simsällskap            38.08   
14  Olivia Bång  1994  Simklubben Laxen            38.10   
15  Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg            39.11   
16  Filippa Hammerin  1992  Simklubben S 02            39.17   
17  Anna Ljung  1994  Kungälvs Simsällskap            39.18   
18  Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg            39.32   
19  Elin Palmqvist  1995  Varberg-Falkenberg Sim            39.82   
20  Erica Andersson  1994  Varberg-Falkenberg Sim            39.94   
21  Lina Berg  1996  Simklubben S 02            40.79   
                     
 
Gren 24, 100m Bröstsim Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Peter Berggren (1962) 1:04.31 1983-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Anton Lagerqvist (1991) 1:05.08 2009-02-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    32.29        1:09.56   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    33.43        1:11.02   
Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg    32.48        1:11.99   
Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap    34.38        1:13.58   
Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS    34.40        1:14.36   
Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg    34.86        1:14.43   
Niklas Jonsson  1991  S77 Stenungsund    33.13        1:14.81   
Filip Ladeborn  1992  Varberg-Falkenberg Sim    35.39        1:16.65   
Alexander Söderman  1993  Göteborg Sim    35.33        1:16.95   
10  Henric Amhliden  1993  Simklubben Laxen    37.73        1:20.29   
11  Gustav Andersson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    38.51        1:22.47   
12  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    38.73        1:23.25   
                     
 
Gren 25, 400m Medley Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Sara Nordenstam (1983) 4:52.72 1998-07-30 
Distriktrekord Juniorer: Sara Nordenstam (1983) 4:52.72 1998-07-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:10.32  2:30.56  4:01.23    5:12.11   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    1:10.11  2:36.70  4:03.04    5:17.47   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    1:14.09  2:40.33  4:12.18    5:23.64   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    1:12.20  2:38.54  4:12.02    5:23.65   
Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    1:14.03  2:41.43  4:16.64    5:30.70   
Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    1:16.03  2:43.92  4:21.32    5:34.32   
Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    1:19.33  2:46.89  4:24.12    5:38.51   
Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    1:16.85  2:45.92  4:23.10    5:39.37   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    1:18.22  2:54.13  4:25.75    5:40.62   
10  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    1:20.07  2:50.59  4:27.35    5:44.53   
11  Karin Jarenfors  1993  Simklubben S 02    1:16.28  2:44.06  4:27.97    5:49.40   
12  Ida Laurén  1994  Varberg-Falkenberg Sim    1:20.95  2:50.71  4:33.31    5:54.83   
13  Janina Fredriksson  1994  Uddevalla Sim    1:18.58  2:52.02  4:38.30    5:55.62   
                     
 
Gren 26, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Erik Andersson (1984) 53.69 2004-04-04 
Distriktrekord Juniorer: Erik Andersson (1984) 54.51 2003-06-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
David Larsson  1989  Uddevalla Sim    26.22        57.05   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    27.06        57.98   
Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    29.11        1:01.72   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.26        1:03.17   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    30.10        1:03.38   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    29.41        1:03.55   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    29.63        1:04.01   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    30.07        1:04.01   
Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.17        1:04.99   
10  Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    31.28        1:06.38   
11  Nils Montalva  1993  Simklubben S 02    30.59        1:06.42   
12  Andreas Andersson  1992  Simklubben Laxen    30.59        1:06.86   
13  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    30.99        1:08.10   
14  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.02        1:08.19   
15  Niklas Löfgren  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.84        1:09.92   
16  John Olsson  1995  Simklubben Laxen    32.73        1:11.41   
17  Julian Cöster  1995  Göteborg Sim    32.03        1:11.42   
                     
 
Gren 27, 100m Ryggsim Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Johanna Larsson (1972) 1:03.90 1987-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Johanna Larsson (1972) 1:03.90 1987-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    32.46        1:06.68   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim    32.23        1:06.71   
Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02    34.09        1:09.84   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    33.60        1:09.96   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    34.80        1:10.43   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    34.76        1:11.20   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    35.72        1:12.00   
Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    35.32        1:12.31   
Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap    35.39        1:12.57   
10  Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    35.73        1:13.69   
11  Caroline Johansson  1992  Skövde Simsällskap    35.92        1:14.01   
12  Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    35.79        1:14.31   
13  Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    35.72        1:14.63   
14  Nelly Henriksson  1995  Simklubben Laxen    36.80        1:14.71   
15  Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.13        1:15.50   
16  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    37.31        1:15.96   
17  Josefina Holmén  1992  Uddevalla Sim    37.23        1:17.53   
18  Victoria Karlsson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    37.90        1:19.21   
Agnes Idoffsson  1994  Simsällskapet Stimmet            DNS   
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 28, 50m Ryggsim Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Michael Berndtsson (1985) 27.27 2008-07-16 
Distriktrekord Juniorer: Karl Sunrydh (1980) 27.28 1998-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim            28.64   
Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim            29.43   
Axel Gårdström  1991  Varberg-Falkenberg Sim            32.02   
Filip Holmqvist  1994  Simklubben S 02            32.14   
Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg            32.17   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg            32.34   
Christoffer Risebrandt  1990  Trollhättans Simsällskap            32.49   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap            32.57   
Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02            32.65   
10  Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim            32.68   
11  Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap            33.02   
12  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap            33.19   
13  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.40   
14  Erik Rothman  1992  Simklubben Laxen            33.87   
15  Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap            34.38   
16  Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS            34.77   
                     
 
Gren 29, 1500m Frisim Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Teresia Gimholt (1983) 16:51.74 2005-06-03 
Distriktrekord Juniorer: Anette Möller (1969) 16:57.23 1986-04-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    1:10.58  2:25.28  3:39.60  4:53.63  18:31.40   
          6:07.36  7:21.07  8:35.08  9:48.95     
          11:02.97  12:16.92  13:31.84  14:46.71     
          16:01.98  17:17.38         
Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    1:10.27  2:23.70  3:37.57  4:52.00  18:43.76   
          6:06.62  7:21.25  8:35.38  9:50.23     
          11:05.80  12:21.69  13:37.78  14:54.32     
          16:11.14  17:27.88         
Emma Waite  1992  Göteborg Sim    1:11.54  2:27.29  3:42.99  4:59.02  19:06.77   
          6:15.80  7:32.73  8:49.65  10:06.78     
          11:23.75  12:41.03  13:58.55  15:16.12     
          16:33.38  17:50.56         
Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim    1:12.11  2:27.74  3:43.38  4:59.80  19:16.94   
          6:16.49  7:33.58  8:50.31  10:07.61     
          11:25.36  12:43.20  14:01.64  15:20.28     
          16:40.39  17:59.74         
Frida Olander  1992  Göteborg Sim    1:11.24  2:25.59  3:40.47  4:56.40  19:17.20   
          6:13.36  7:30.90  8:49.25  10:07.90     
          11:26.71  12:46.06  14:05.58  15:24.90     
          16:44.26  18:01.97         
Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    1:12.54  2:29.16  3:47.49  5:06.86  19:25.66   
          6:25.73  7:44.06  9:02.39  10:20.91     
          11:39.47  12:58.14  14:16.10  15:34.54     
          16:52.89  18:09.92         
Filippa Hammerin  1992  Simklubben S 02    1:14.42  2:33.24  3:52.16  5:11.34  19:28.09   
          6:30.47  7:49.09  9:07.71  10:26.29     
          11:44.58  13:02.13  14:19.95  15:37.39     
          16:54.94  18:12.28         
Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02    1:15.21  2:36.07  3:57.89  5:19.80  19:57.28   
          6:41.64  8:01.83  9:21.84  10:42.95     
          12:03.61  13:24.29  14:43.20  16:03.42     
          17:23.17  18:41.76         
Amanda Zetterström  1994  Simklubben S 02    1:15.76  2:36.18  3:57.96  5:19.91  20:26.02   
          6:41.96  8:02.76  9:25.27  10:47.97     
          12:10.73  13:33.61  14:56.41  16:19.24     
          17:42.86  19:05.77         
10  Louise Eklind  1992  Mariestads Simsällskap    1:15.33  2:37.16  4:00.02  5:22.80  20:43.77   
          6:46.40  8:09.31  9:33.08  10:57.05     
          12:21.18  13:45.49  15:10.49  16:34.41     
          17:58.62  19:22.12         
11  Elin Kvarnemar  1995  Varberg-Falkenberg Sim    1:13.32  2:35.29  3:57.61  5:21.86  20:47.17   
          6:46.91  8:11.58  9:36.26  10:59.54     
          12:23.81  13:49.43  15:14.74  16:39.09     
          18:04.00  19:27.91         
                     
 
Gren 30, 4X200m Frisim Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Skäret Simsällskap (1900) 7:49.76 2000-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Simavdelningen 1902 (1900) 7:51.00 1996-06-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Uddevalla Sim Lag1  1989  Uddevalla Sim            8:05.90   
  David Larsson  1989      59.02  1:58.96      1:58.96   
  Fredrich Risebrandt  1992      57.59  1:59.99      3:58.95   
  Emil Palmqvist  1990      58.57  2:04.04      6:02.99   
  Jesper Svensson  1990      57.99  2:02.91      8:05.90   
                     
Göteborg Sim  1994  Göteborg Sim            8:12.83   
  Rickard Berglund  1987      1:00.54  2:04.40      2:04.40   
  Johan Widén  1986      58.21  2:01.31      4:05.71   
  Anders Harnebrandt  1990      57.35  2:00.21      6:05.92   
  Victor Paulsson  1990      1:00.37  2:06.91      8:12.83   
                     
SK Elfsborg Lag 1 Pojk  2008  Simklubben Elfsborg            8:24.36   
  Jacob Larsson  1992      1:01.05  2:08.08      2:08.08   
  Adam Paulsson  1995      1:00.43  2:06.84      4:14.92   
  Melker Selin  1993      58.60  2:04.26      6:19.18   
  Viktor Jönsson  1986      59.05  2:05.18      8:24.36   
                     
Skövde SS H Lag 1  1989  Skövde Simsällskap            8:27.18   
  Gabriel Bertrand  1992      59.61  1:58.98      1:58.98   
  Kristofer Hägg  1987      1:01.32  2:07.35      4:06.33   
  Martin Kastebo  1993      1:00.88  2:08.79      6:15.12   
  Christian Johansson  1988      1:04.30  2:12.06      8:27.18   
                     
Kungälv Herr  1992  Kungälvs Simsällskap            8:31.93   
  Ossian Arvidsson  1992      1:00.66  2:04.09      2:04.09   
  Joakim Löfgren  1992      1:00.64  2:04.78      4:08.87   
  Daniel Jodin  1992      1:05.14  2:17.91      6:26.78   
  Johan Hildesson  1992      1:00.74  2:05.15      8:31.93   
                     
Uddevalla Sim Lag2  1989  Uddevalla Sim            8:36.55   
  Daniel Lorentzon  1988      1:01.52  2:13.50      2:13.50   
  Jacob Fredriksson  1992      59.27  2:05.03      4:18.53   
  David Palmqvist  1988      59.55  2:06.85      6:25.38   
  Gulliver Koch  1992      1:02.55  2:11.17      8:36.55   
                     
Mass Herr J Lag 1  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:47.26   
  Malcolm Granberg  1992      1:01.84  2:10.31      2:10.31   
  Hugo Ingelhammar  1991      1:01.31  2:11.41      4:21.72   
  Petter Lindahl  1990      1:01.97  2:12.11      6:33.83   
  Viktor Näsman  1992      1:03.11  2:13.43      8:47.26   
                     
Trollhättans Simsällskap  1989  Trollhättans Simsällskap            8:52.19   
  Gustav Eriksson  1994      59.83  2:05.73      2:05.73   
  Simon Nilsson  1993      1:02.73  2:12.56      4:18.29   
  Jesper Lund  1993      1:04.31  2:17.05      6:35.34   
  Björn Marberg  1993      1:05.16  2:16.85      8:52.19   
                     
SK Laxen Herr  1992  Simklubben Laxen            9:00.21   
  Andreas Andersson  1992      1:05.86  2:15.16      2:15.16   
  Henric Amhliden  1993      1:03.17  2:13.89      4:29.05   
  Erik Rothman  1992      1:05.08  2:16.90      6:45.95   
  John Olsson  1995      1:04.56  2:14.26      9:00.21   
                     
10  S02  1994  Simklubben S 02            9:00.31   
  Martin Janson  1994      1:05.20  2:14.78      2:14.78   
  Filip Holmqvist  1994      1:01.38  2:10.48      4:25.26   
  Robert O´gorman  1995      1:06.72  2:17.85      6:43.11   
  Nils Montalva  1993      1:07.24  2:17.20      9:00.31   
                     
                     
 
Gren 31, 200m Fjärilsim Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Petra Granlund (1987) 2:12.79 2005-07-25 
Distriktrekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 2:12.79 2005-07-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    32.98  1:09.60  1:47.23    2:25.36   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    32.49  1:09.62  1:47.80    2:25.98   
Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    34.07  1:13.19  1:53.23    2:32.10   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    34.15  1:14.88  1:56.86    2:36.96   
Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02    34.47  1:14.10  1:55.31    2:37.05   
Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    34.90  1:14.96  1:56.02    2:37.67   
Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    34.80  1:14.67  1:56.14    2:38.23   
Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    35.20  1:15.76  1:57.26    2:39.28   
Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    35.79  1:17.11  2:00.14    2:42.85   
10  Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg    35.09  1:16.70  1:59.88    2:43.84   
11  Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim    34.98  1:17.08  2:00.59    2:44.28   
12  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    36.92  1:19.06  2:03.65    2:46.88   
13  Karin Jarenfors  1993  Simklubben S 02    35.98  1:18.15  2:02.39    2:47.59   
14  Janina Fredriksson  1994  Uddevalla Sim    36.72  1:20.77  2:06.05    2:50.54   
15  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    36.93  1:22.03  2:08.19    2:54.42   
16  Emelie Quander  1995  Simklubben Laxen    36.11  1:20.33  2:09.17    2:59.58   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 32, 200m Medley Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Anders Peterson (1965) 2:05.31 1988-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:08.63 2009-02-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    28.65  1:01.98  1:42.34    2:13.27   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    29.27  1:05.81  1:44.09    2:14.19   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    28.89  1:05.22  1:44.55    2:14.38   
Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    30.41  1:07.82  1:48.88    2:21.04   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    29.91  1:08.19  1:50.29    2:21.08   
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    30.38  1:09.16  1:50.97    2:21.44   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    29.97  1:08.41  1:47.46    2:22.02   
Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap    32.30  1:10.73  1:51.31    2:23.13   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    32.76  1:11.50  1:51.05    2:23.56   
10  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    31.77  1:08.01  1:50.55    2:25.31   
11  Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS    29.75  1:10.81  1:51.04    2:25.82   
12  Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    29.62  1:08.47  1:52.65    2:27.60   
13  Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    29.74  1:10.25  1:56.86    2:32.25   
14  Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    30.42  1:12.53  2:02.15    2:34.49   
Filip Ladeborn  1992  Varberg-Falkenberg Sim            DNS   
                     
 
Gren 33, 400m Frisim Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Malin Nilsson (1973) 4:15.88 1995-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Anette Möller (1969) 4:19.78 1986-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    1:04.91  2:14.09  3:23.96    4:33.31   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:07.35  2:17.35  3:27.25    4:36.72   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    1:05.57  2:16.46  3:28.84    4:42.35   
Emma Waite  1992  Göteborg Sim    1:08.33  2:20.62  3:33.90    4:45.49   
Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    1:09.01  2:22.12  3:35.07    4:46.01   
Emma Stokland  1990  Kungsbacka Simsällskap    1:09.32  2:23.16  3:37.80    4:50.31   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    1:07.97  2:21.50  3:37.33    4:52.08   
Frida Olander  1992  Göteborg Sim    1:09.60  2:24.27  3:39.28    4:52.63   
Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    1:08.44  2:23.15  3:38.04    4:53.61   
10  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim    1:09.19  2:23.62  3:39.69    4:56.33   
11  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    1:11.68  2:27.24  3:42.50    4:56.42   
12  Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    1:11.18  2:25.70  3:41.46    4:56.55   
13  Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    1:08.26  2:24.60  3:41.97    4:57.61   
14  Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    1:09.63  2:24.72  3:41.38    4:59.03   
15  Emelie Larsson  1994  Uddevalla Sim    1:12.16  2:28.75  3:45.67    5:00.77   
16  Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02    1:11.42  2:28.60  3:46.72    5:02.95   
17  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    1:11.01  2:27.91  3:46.07    5:03.84   
18  Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim    1:13.57  2:31.09  3:47.62    5:05.03   
19  Josefina Holmén  1992  Uddevalla Sim    1:11.39  2:28.61  3:47.76    5:05.22   
20  Erica Andersson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    1:10.73  2:28.17  3:47.53    5:05.91   
21  Elin Kvarnemar  1995  Varberg-Falkenberg Sim    1:11.32  2:29.43  3:49.15    5:06.31   
Agnes Idoffsson  1994  Simsällskapet Stimmet            DSQ   
                     
 
Gren 34, 50m Frisim Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Mathias Hageneier (1980) 22.69 2008-07-16 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Thorsell (1989) 23.18 2009-04-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
David Larsson  1989  Uddevalla Sim            23.92   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg            25.35   
Deniz Hekmati  1989  Alingsås SLS            25.59   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim            25.68   
Jonas Jonson  1991  Varberg-Falkenberg Sim            25.87   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.38   
Emil Palmqvist  1990  Uddevalla Sim            26.41   
Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02            26.46   
Martin Janson  1994  Simklubben S 02            26.48   
10  Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap            26.58   
11  Axel Gårdström  1991  Varberg-Falkenberg Sim            26.78   
12  Christoffer Risebrandt  1990  Trollhättans Simsällskap            27.01   
13  Lucas Frankenfelt  1990  Göteborg Sim            27.14   
14  Patrik Olsson  1990  Simklubben Laxen            27.20   
15  Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap            27.28   
16  Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg            27.31   
17  Erik Rothman  1992  Simklubben Laxen            27.78   
18  Andreas Andersson  1992  Simklubben Laxen            28.01   
19  Erik Ivarsson  1992  Varberg-Falkenberg Sim            29.08   
                     
 
Gren 35, 200m Bröstsim Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Joline Höstman (1988) 2:24.85 2009-04-16 
Distriktrekord Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:25.38 2008-06-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    36.74  1:17.32  1:58.68    2:39.71   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    37.61  1:18.29  1:59.66    2:39.99   
Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    38.35  1:21.55  2:04.76    2:47.96   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    39.40  1:23.37  2:06.01    2:49.30   
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim    38.29  1:21.35  2:05.13    2:50.79   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    38.86  1:22.77  2:08.41    2:53.42   
Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.57  1:23.05  2:08.37    2:54.17   
Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    40.40  1:25.63  2:12.74    2:59.76   
Tina Johansson  1989  Simklubben 1970    39.55  1:25.57  2:13.29    3:00.81   
10  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    42.29  1:28.97  2:15.33    3:01.63   
11  Elin Palmqvist  1995  Varberg-Falkenberg Sim    42.51  1:29.49  2:15.75    3:01.87   
12  Hanna Schariot  1993  Simklubben S 02    40.73  1:26.93  2:15.07    3:03.49   
13  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    42.72  1:30.28  2:17.95    3:05.49   
Lykke Koch  1994  Uddevalla Sim            DSQ   
Filippa Hammerin  1992  Simklubben S 02            DSQ   
                     
 
Gren 36, 800m Frisim Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Peter Pettersson (1957) 8:30.12 1977-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 8:40.25 2007-07-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    1:01.73  2:07.85  3:14.15  4:20.72  8:44.19   
          5:27.48  6:35.19  7:41.33       
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    1:03.31  2:13.79  3:24.48  4:34.64  9:08.88   
          5:45.36  6:55.46  8:04.16       
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    1:05.47  2:16.04  3:26.26  4:37.14  9:09.80   
          5:47.44  6:57.64  8:06.56       
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    1:05.33  2:15.65  3:26.65  4:37.39  9:09.85   
          5:46.99  6:57.14  8:05.95       
Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:06.21  2:16.56  3:28.06  4:41.26  9:30.42   
          5:53.64  7:06.81  8:19.72       
Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    1:08.36  2:21.40  3:34.70  4:48.07  9:35.68   
          6:01.25  7:13.91  8:26.33       
John Olsson  1995  Simklubben Laxen    1:09.37  2:23.43  3:38.27  4:51.92  9:43.22   
          6:05.51  7:19.42  8:32.84       
Alexander Söderman  1993  Göteborg Sim    1:06.93  2:20.82  3:36.44  4:50.68  9:43.32   
          6:07.00  7:21.50  8:35.08       
Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.58  2:20.03  3:33.93  4:48.88  9:46.58   
          6:03.58  7:17.50  8:32.93       
10  Henric Amhliden  1993  Simklubben Laxen    1:07.46  2:22.27  3:37.96  4:52.20  9:51.02   
          6:08.14  7:23.09  8:38.85       
11  John Nordberg  1994  Göteborg Sim    1:08.76  2:23.87  3:39.45  4:54.95  9:53.49   
          6:09.32  7:24.27  8:39.82       
12  Jesper Mattsson  1991  Varberg-Falkenberg Sim    1:02.70  2:11.73  3:23.00  4:36.28  10:09.90   
          6:01.65  7:26.48  8:48.82       
                     
 
Gren 37, 50m Fjärilsim Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Claire Hedenskog (1980) 27.94 2007-07-27 
Distriktrekord Juniorer: Louise Karlsson (1974) 27.98 1990-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen            28.31   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim            28.47   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            28.66   
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap            29.64   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            29.91   
Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap            30.57   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim            30.84   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim            30.93   
Malin Sjöström  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.62   
10  Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim            31.72   
11  Emma Stokland  1990  Kungsbacka Simsällskap            31.86   
12  Nelly Henriksson  1995  Simklubben Laxen            32.05   
13  Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS            32.09   
13  Amanda Zetterström  1994  Simklubben S 02            32.09   
15  Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap            32.13   
16  Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg            32.18   
17  Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap            32.33   
18  Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg            32.80   
19  Anna Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.11   
20  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen            33.40   
21  Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg            33.43   
22  Caroline Heintz  1992  Simklubben Elfsborg            33.65   
23  Karin Kvarfordt  1992  Varberg-Falkenberg Sim            34.31   
24  Ida Laurén  1994  Varberg-Falkenberg Sim            34.46   
                     
 
Gren 38, 200m Ryggsim Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Mattias Carlsson (1990) 2:05.22 2008-08-01 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 2:05.22 2008-08-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    32.82  1:07.34  1:43.73    2:14.88   
Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim    31.46  1:06.28  1:41.50    2:16.35   
Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    34.64  1:12.39  1:49.76    2:26.69   
Emil Palmqvist  1990  Uddevalla Sim    33.46  1:10.02  1:48.48    2:26.93   
Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap    34.25  1:11.49  1:49.67    2:27.12   
Filip Holmqvist  1994  Simklubben S 02    34.38  1:12.00  1:50.48    2:27.13   
Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    34.33  1:11.97  1:50.01    2:27.79   
Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.26  1:11.57  1:51.37    2:29.20   
Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    34.58  1:13.21  1:52.56    2:29.93   
10  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    34.97  1:13.85  1:53.99    2:32.94   
11  Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap    34.86  1:15.71  1:55.21    2:33.04   
12  Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS    34.43  1:14.87  1:58.52    2:39.52   
13  Erik Ivarsson  1992  Varberg-Falkenberg Sim    37.40  1:18.96  2:01.89    2:45.76   
Niklas Gustafsson  1989  Oskarshamns Simsällskap    33.59  1:09.36  1:45.18    2:20.89  EXTRA 
                     
 
Gren 39, 4X100m Medley Damer, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Göteborg Sim (1900) 4:16.71 2007-07-29 
Distriktrekord Juniorer: Göteborg Sim (1900) 4:25.12 2007-07-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Uddevalla Sim Lag1  1989  Uddevalla Sim            4:24.91   
  Frida Andersson  1991      32.35  1:06.96      1:06.96   
  Sandra Olofsson  1990      34.02  1:13.76      2:20.72   
  Natalie Andersson  1988      29.66  1:04.83      3:25.55   
  Angelica Risebrandt  1987      27.87  59.36      4:24.91   
                     
Göteborg Lag1  1990  Göteborg Sim            4:30.00   
  Elin Harnebrandt  1988      33.37  1:08.40      1:08.40   
  Helena Kumblad  1987      34.77  1:15.02      2:23.42   
  Isabelle Höstman  1990      29.72  1:05.74      3:29.16   
  Linnéa Bielicz  1994      29.20  1:00.84      4:30.00   
                     
Göteborg Lag2  1989  Göteborg Sim            4:39.12   
  Caroline Bornius  1992      34.77  1:11.45      1:11.45   
  Amanda Rutqvist  1991      35.78  1:17.38      2:28.83   
  Linn Nordberg  1991      30.31  1:06.98      3:35.81   
  Anna Söderbergh  1994      30.06  1:03.31      4:39.12   
                     
Kbss Lag 1  1990  Kungsbacka Simsällskap            4:44.36   
  Carolina Elvind  1994      34.44  1:11.57      1:11.57   
  Beatrice Palmgren  1991      36.94  1:19.95      2:31.52   
  Emma Stokland  1990      31.32  1:09.14      3:40.66   
  Klara Wakéus  1995      30.19  1:03.70      4:44.36   
                     
Skövde SS D Lag 1  1992  Skövde Simsällskap            4:45.81   
  Caroline Johansson  1992      35.41  1:14.53      1:14.53   
  Erika Carlén  1994      37.39  1:20.71      2:35.24   
  Céline Bertrand  1995      30.52  1:09.38      3:44.62   
  Caroline Adolfsson  1993      29.10  1:01.19      4:45.81   
                     
SK Laxen Damer  1992  Simklubben Laxen            4:46.18   
  Nelly Henriksson  1995      36.30  1:16.37      1:16.37   
  Anna Kubicka  1989      35.71  1:18.80      2:35.17   
  Malin Ekstrand  1991      30.07  1:06.18      3:41.35   
  Ida Pettersson  1993      31.41  1:04.83      4:46.18   
                     
Göteborg Lag3  1991  Göteborg Sim            4:46.33   
  Kristina Lundberg  1991      35.62  1:13.05      1:13.05   
  Andrea Bengtsson  1991      35.70  1:16.12      2:29.17   
  Alicia Lundqvist  1992      33.98  1:12.89      3:42.06   
  Emma Waite  1992      30.26  1:04.27      4:46.33   
                     
S02 Lag 1  1992  Simklubben S 02            4:50.86   
  Anna Sirenius Lundberg  1994      34.16  1:10.28      1:10.28   
  Filippa Hammerin  1992      39.86  1:25.53      2:35.81   
  Ebba Hellström  1992      32.36  1:10.13      3:45.94   
  Therese Josefsson  1993      30.76  1:04.92      4:50.86   
                     
SK Elfsborg Lag 2 Flick  2008  Simklubben Elfsborg            4:51.13   
  Felicia Eriksson  1994      35.28  1:13.58      1:13.58   
  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992      37.69  1:22.09      2:35.67   
  Natalie Mirsch  1991      32.71  1:11.39      3:47.06   
  Josefine Heintz  1994      29.70  1:04.07      4:51.13   
                     
10  S02 Lag 2  1992  Simklubben S 02            5:01.02   
  Klara Simonsson  1995      35.79  1:14.20      1:14.20   
  Hanna Schariot  1993      40.87  1:27.79      2:41.99   
  Karin Jarenfors  1993      33.64  1:15.08      3:57.07   
  Amanda Zetterström  1994      30.37  1:03.95      5:01.02   
                     
11  Uddevalla Sim Lag2  1989  Uddevalla Sim            5:05.13   
  Emelie Larsson  1994      38.57  1:19.25      1:19.25   
  Lykke Koch  1994      40.89  1:26.51      2:45.76   
  Janina Fredriksson  1994      34.17  1:14.85      4:00.61   
  Josefina Holmén  1992      30.59  1:04.52      5:05.13   
                     
12  Varberg Damer  1989  Varberg-Falkenberg Sim            5:05.78   
  Victoria Karlsson  1994      37.84  1:18.04      1:18.04   
  Erica Andersson  1994      39.97  1:25.70      2:43.74   
  Ida Laurén  1994      35.10  1:17.33      4:01.07   
  Elin Palmqvist  1995      30.91  1:04.71      5:05.78   
                     
13  SK Laxen Damer 2  1992  Simklubben Laxen            5:05.90   
  Lejla Laojarevic  1900      36.86  1:16.14      1:16.14   
  Olivia Bång  1994      38.24  1:24.77      2:40.91   
  Emelie Quander  1995      34.08  1:17.41      3:58.32   
  Petra Borup  1993      31.34  1:07.58      5:05.90   
                     
14  Trollhättans Simsällskap  1989  Trollhättans Simsällskap            5:13.81   
  Malin Nilsson  1995      40.18  1:25.22      1:25.22   
  Sofia Jansson  1994      37.33  1:20.87      2:46.09   
  Johanna André  1995      34.77  1:20.16      4:06.25   
  Wendy Mo  1994      31.95  1:07.56      5:13.81   
                     
15  S02 Lag 3  1992  Simklubben S 02            5:14.08   
  Alexandra Horvarth  1994      39.35  1:21.01      1:21.01   
  Lina Berg  1996      41.00  1:26.42      2:47.43   
  Louise Larsson  1992      35.65  1:18.98      4:06.41   
  Natalie Ylitalo  1995      31.95  1:07.67      5:14.08   
                     
                     
 
Gren 40, 4X100m Frisim Herrar, Finaler, Junior 
Distriktrekord Seniorer: Uddevalla Sim (1900) 3:30.19 2008-07-17 
Distriktrekord Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 3:30.19 2008-07-17 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Uddevalla Sim Lag1  1989  Uddevalla Sim            3:36.95   
  Emil Palmqvist  1990      26.59  55.67      55.67   
  David Larsson  1989      24.76  52.55      1:48.22   
  Fredrich Risebrandt  1992      25.66  53.73      2:41.95   
  Jesper Svensson  1990      26.37  55.00      3:36.95   
                     
Göteborg Sim  1994  Göteborg Sim            3:38.47   
  Johan Lundberg  1985      26.43  55.16      55.16   
  Johan Widén  1986      25.85  55.25      1:50.41   
  Anders Harnebrandt  1990      26.40  54.08      2:44.49   
  Marcus Tuomela  1988      25.61  53.98      3:38.47   
                     
SK Laxen Herr  1992  Simklubben Laxen            3:42.58   
  Bill Ellboj  1988      27.03  56.79      56.79   
  Mathias Hageneier  1980      25.64  52.86      1:49.65   
  Robin Henriksson  1987      26.30  55.53      2:45.18   
  Patrik Olsson  1990      26.84  57.40      3:42.58   
                     
Uddevalla Sim Lag2  1989  Uddevalla Sim            3:44.87   
  Daniel Lorentzon  1988      26.71  57.24      57.24   
  Jacob Fredriksson  1992      27.44  58.13      1:55.37   
  Mattias Carlsson  1900      25.52  52.71      2:48.08   
  Max Björberg  1986      26.57  56.79      3:44.87   
                     
SK Elfsborg Lag 1 Pojk  2008  Simklubben Elfsborg            3:46.91   
  Nicklas Åkerlund  1989      27.43  57.31      57.31   
  Melker Selin  1993      25.95  54.61      1:51.92   
  Viktor Jönsson  1986      26.45  56.89      2:48.81   
  Jacob Larsson  1992      27.76  58.10      3:46.91   
                     
Varberg Herrar  1989  Varberg-Falkenberg Sim            3:47.13   
  Pontus Palmqvist  1991      26.12  55.38      55.38   
  Axel Gårdström  1991      27.14  56.72      1:52.10   
  Jesper Mattsson  1991      27.88  58.37      2:50.47   
  Jonas Jonson  1991      27.04  56.66      3:47.13   
                     
Skövde SS H Lag 1  1989  Skövde Simsällskap            3:54.32   
  Kristofer Hägg  1987      27.73  57.69      57.69   
  Gabriel Bertrand  1992      27.19  56.49      1:54.18   
  Martin Kastebo  1993      27.47  59.76      2:53.94   
  Christian Johansson  1988      28.75  1:00.38      3:54.32   
                     
Kungälv Herr  1992  Kungälvs Simsällskap            3:55.57   
  Anton Arvidsson  1994      28.67  1:01.24      1:01.24   
  Johan Hildesson  1992      28.13  58.47      1:59.71   
  Joakim Löfgren  1992      27.15  57.34      2:57.05   
  Ossian Arvidsson  1992      27.36  58.52      3:55.57   
                     
Mass Herr J Lag 1  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            3:56.54   
  Hugo Ingelhammar  1991      27.97  58.31      58.31   
  Malcolm Granberg  1992      27.75  58.90      1:57.21   
  Viktor Näsman  1992      28.23  1:00.23      2:57.44   
  Petter Lindahl  1990      27.86  59.10      3:56.54   
                     
10  Trollhättans Simsällskap  1989  Trollhättans Simsällskap            3:59.48   
  Christoffer Risebrandt  1990      28.16  59.11      59.11   
  Simon Nilsson  1993      28.77  1:00.45      1:59.56   
  Gustav Eriksson  1994      26.94  57.43      2:56.99   
  Björn Marberg  1993      29.59  1:02.49      3:59.48   
                     
11  SK Elfsborg Lag 2 Pojk  2008  Simklubben Elfsborg            4:01.47   
  Fredrik Olsson  1994      29.38  1:01.94      1:01.94   
  Martin Ohlsson  1994      28.44  1:01.10      2:03.04   
  Adam Paulsson  1995      28.28  58.16      3:01.20   
  Andreas Englund  1992      27.94  1:00.27      4:01.47   
                     
12  SK Laxen Herr 2  1992  Simklubben Laxen            4:10.39   
  Andreas Andersson  1992      30.04  1:01.90      1:01.90   
  John Olsson  1995      30.76  1:04.86      2:06.76   
  Henric Amhliden  1993      29.08  1:01.91      3:08.67   
  Erik Rothman  1992      29.13  1:01.72      4:10.39   
                     
S02  1994  Simklubben S 02            DSQ   
  Filip Holmqvist  1994      29.04        1:00.91   
                     
Göteborg Sim  1992  Göteborg Sim            DSQ   
  Rickard Berglund  1987      27.63  56.63      56.63   
  Victor Paulsson  1990      28.28        1:56.12   
  Alexander Söderman  1993              2:56.27   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.05 
Licensierad till: Västsvenska Simförbundet