Svenska Mästerskap 2010

2009


Hej!

Här redovisar vi medaljörer från SM, SM/JSM, JSM, SUM-Sim samt Masters.
VSSF gratulerar alla medaljörer från de Västsvenska klubbarna!


SUM-Sim (25m), Stockholm 11-12 December 2010

Söndagen den 12 December
Guld - SK Elfsborgs Herrar (4x100 Fr 15-16år - 3.33,72)
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Fr 15-16år - 3.57,99)
Silver - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (200 Ry 14år - 2.10,14)
Silver - Malin Westman, Mölndals ASS (100 Br 15-16år - 1.11,68)
Silver - Alexander Triantafillou, Göteborg Sim (100 Fj 13oY - 1.04,79)
Brons - Gustav Eriksson, Trollhättan (100 Fr 15-16år - 51,82)
Brons - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Me 15-16år - 4.37,56)
Brons - Felicia Eriksson, SK Elfsborg (100 Fj 15-16år - 1.03,54)
Brons - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (800 Fr 14år - 8.58,33)
Brons - Göteborg Sim Damer (4x100 Me 15-16år - 4.24,16)
Brons - Anna Rosén, Mölndals ASS (100 Fr 15-16år - 57,06)
Brons - Gustav Eriksson, Trollhättan (400 Fr 15-16år - 3.59,69)
Brons - Johanna Andersson, Göteborg Sim (800 Fr 14år - 9.28,62)

Lördagen den 11 December
Guld - William Reinholdsson, SK Elfsborg (100 Br 13oY - 1.11,42)
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (1500 Fr 15-16år - 16.14,50)
Silver - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (100 Fj 14år - 1.00,27)
Silver - SK Elfsborg Herrar (4x100 Me 15-16år - 4.02,22)
Silver - Malin Westman, Mölndals ASS (200 Br 15-16år - 2.37,17)
Silver - Gustav Eriksson, Trollhättan (200 Fr 15-16år - 1.51,69)
Silver - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (400 Me 14år - 4.45,34)
Brons - Felicia Eriksson, SK Elfsborg (200 Fj 15-16år - 2.20,68)
Brons - Isak Eliasson, Mölndals ASS (200 Fr 14år - 1.58,50)


SM (25m), Stockholm 2-5 December 2010

Söndagen den 5 December
Guld - Robin Andréasson, Mölndals ASS (200 Fr - 1.47,06)
Brons - Claire Hedenskog, Göteborg Sim (50 Fr - 24,75)
Brons - Göteborg Sim Damer (4x100 Me - 4.05,83)

Lördagen den 4 December
Guld - Joline Höstman, Göteborg Sim (100 Br - 1.05,27)
Silver - Göteborg Sim Damer (4x50 Me - 1.50,38)
Silver - Mattias Carlsson, Uddevalla (200 Me - 2.01,46)
Brons - Robin Andréasson, Mölndals ASS (100 Fr - 48,32)
Brons - Una Finnman, Göteborg Sim (100 Br - 1.08,72)

Fredagen den 3 December
Silver - Mattias Carlsson, Uddevalla (200 Ry - 1.57,48)
Silver - Joline Höstman, Göteborg Sim (50 Br - 30,66)
Silver - Uddevalla Herrar (4x200 Fr - 7.25,76)
Brons - Robin Andréasson, Mölndals ASS (50 Fr - 22,18)
Brons - Una Finnman, Göteborg Sim (50 Br - 31,52)
Brons - Mölndals Herrar (4x200 Fr - 7.28,84)

Torsdagen den 2 December
Guld - Robin Andréasson, Mäölndals ASS (400 Fr - 3.52,84)
Guld - Joline Höstman, Göteborg Sim (200 Br - 2.19,57)
Silver - Mattias Carlsson, Uddevalla (400 Fr - 3.53,11)
Brons - Göteborg Sim Damer (4x50 Fr - 1.42,39)


SUM-Sim (50m), Köping 22-25 Juli 2010

Söndagen den 25 Juli
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (1500 Fr 15oY - 16.35,41)
Guld - Rickard Wirsén, Uddevalla (1500 Fr 16-17år - 16.34,41)
Guld - Céline Bertrand, Skövde SS (100 Fr 15år - 59,00)
Guld - Edvin Qvirist, Mölndals ASS (200 Fj 15oY - 2.17,40)
Guld - Céline Bertrand, Skövde SS (400 Me 15oY - 5.07,01)
Guld - SK Elfsborgs Herrar (4x100 Fr 15oY - 3.46,84)
Silver - Christopher Jedel, G-Sim (1500 Fr 15oY - 17.20,85)
Silver - Sofia Svensson, SK Götene (200 Ry 16-17år - 2.19,57)
Silver - Trollhättans Herrar (4x100 Fr 16-17år - 3.40,38)
Brons - Joel Georgy, Kungsbacka SS (100 Br 14oY - 1.12,54)
Brons - Erik Persson, Kungsbacka SS (100 Br 16-17år - 1.06,79)

Lördagen den 24 Juli
Guld - Linnéa Bielicz, G-Sim (400 Fr 16-17år - 4.27,98)
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Me 15år - 2.15,10)
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Me 16-17år - 2.08,99)
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Fr 15oY - 1.56,74)
Guld - Mölndals Damer 1 (4x200 Fr 16-17år - 8.44,82)
Silver - Sofia Svensson, SK Götene (100 Ry 16-17år - 1.06,08)
Brons - Malin Westman, Mölndals ASS (200 Br 15oY - 2.41,41)
Brons - Edvin Qvirist, Mölndals ASS (100 Fj 15år - 1.01,76)
Brons - Sofia Lindholm, Mölndals ASS (400 Fr 16-17år - 4.29,24)
Brons - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (200 Me 14oY - 2.21,58)
Brons - Gustav Eriksson, Trollhättan (200 Fr 16-17år - 1.57,11)

Fredagen den 23 Juli
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Br 16-17år - 2.23,61)
Guld - Céline Bertrand, Skövde SS (100 Fj 15år - 1.04,29)
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Fr 15år - 4.11,70)
Guld - Linnéa Bielicz, G-Sim (200 Fr 16-17år - 2.06,78)
Guld - SK Elfsborgs Herrar (4x200 Fr 15oY - 8.23,62)
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Br 15oY - 2.29,84)
Silver - Edvin Qvirist, Mölndals ASS (400 Fr 15år - 4.22,97)
Silver - Céline Bertand, Skövde SS (200 Fr 15oY - 2.10,99)
Silver - Trollhättans Herrar (4x200 Fr 16-17år - 8.08,33)
Brons - Adrian Johannesson, SK Elfsborg (400 Fr 15år - 4.25,52)
Brons - Céline Bertrand, Skövde SS (200 Me 15år - 2.26,77)
Brons - Mölndals Herrar (4x200 Fr 15oY - 8.33,65)

Torsdagen den 22 Juli
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (100 Fr 15år - 54,18)
Guld - Malin Westman, Mölndals ASS (100 Br 15år - 1.12,69)
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Me 15oY - 4.43,52)
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (400 Me 16-17år - 4.35,67)
Guld - Mölndals Damer 1 (4x100 Fr 16-17år - 4.00,13)
Guld - Mölndals Herrar (4x100 Me 15oY - 4.19,55)
Silver - Viktoria Reinhold, G-Sim (100 Br 14oY - 1.14,50)
Brons - Sofia Lindholm, Mölndal ASS (800 Fr 16-17år - 9.19,00)
Brons - Adrian Johannesson, SK Elfsborg (100 Fr 15år - 56,19)
Brons - Rickard Wirsén, Uddevalla (400 Me 16-17år - 4.41,68)


SM/JSM (50m), Malmö 14-18 Juli 2010

SM Medaljer
Silver (18/7) - Joline Höstman, G-Sim (100 Br - 1.09,33)
Brons (18/7) - Robin Andréasson, Mölndals ASS (100 Fr - 50,71)
Brons (18/7) - Robin Henriksson, SK Laxen (50 Fj - 25,15)

Guld (17/7) - Joline Höstman, G-Sim (200 Br - 2.27,77)
Silver (17/7) - Uddevalla Herrar (4x100 Me - 3.51,14)
Brons (17/7) - Robin Andréasson, Mölndals ASS (50 Fr - 23,01)

Guld (16/7) - Anton Lagerqvist, G-Sim (200 Br - 2.17,72)
Guld (16/7) - Mattias Carlsson, Uddevalla (100 Ry - 57,64)
Guld (16/7) - Göteborg Sim Damer (4x100 Me - 4.12,79)
Silver (16/7) - David Larsson, Uddevalla (100 Fj - 55,76)
Silver (16/7) - Sofia Lindholm, Mölndals ASS (1500 Fr - 17.33,84)
Silver (16/7) - Uddevalla Herrar (4x100 Fr - 3.27,31)

Guld (15/7) - Robin Andréasson, Mölndals ASS (200 Fr - 1.50,82)
Silver (15/7) - Mattias Carlsson, Uddevalla (200 Fr - 1.52,82)
Silver (15/7) - Joline Höstman, G-Sim (50 Br - 31,96)

Guld (14/7) - Mattias Carlsson, Uddevalla (200 Ry - 2.04,17)
Guld (14/7) - Uddevalla Herrar (4x200 Fr - 7.42,02)
Silver (14/7) - Mölndals ASS Herrar (4x200 Fr - 7.46,37)

JSM Medaljer
Silver (18/7) - Sandra Olofsson, Uddevalla (100 Br - 1.12,84)
Brons (18/7) - Mattias Carlsson, Uddevalla (100 Fr - 52,67)
Brons (18/7) - Isabelle Höstman, G-Sim (100 Fj - 1.01,77)
Brons (18/7) - Rickard Wirsén, Uddevalla (400 Me - 4.41,24)

Guld (17/7) - Mattias Carlsson, Uddevalla (400 Fr - 4.05,92)
Silver (17/7) - Isabelle Höstman, G-Sim (50 Fj - 26,58)
Silver (17/7) - Amanda Rutqvist, G-Sim (200 Br - 2.36,80)
Brons (17/7) - Anton Lagerqvist, G-Sim (200 Me - 2.09,53)

Guld (16/7) - Anton Lagerqvist, G-Sim (200 Br - 2.19,20)
Guld (16/7) - Mattias Carlsson, Uddevalla (100 Ry - 57,80)
Silver (16/7) - Sofia Lindholm, Mölndals ASS (1500 Fr - 17.33,84)

Guld (15/7) - Mattias Carlsson, Uddevalla (200 Fr - 1.53,79)
Guld (15/7) - Sandra Olofsson, Uddevalla (50 Br - 33,38)
Silver (15/7) - Pontus Palmqvist, Varberg-F Sim (50 Ry - 27,75)

Guld (14/7) - Mattias Carlsson, Uddevalla (200 Ry - 2.03,46)
Guld (14/7) - Anton Lagerqvist, G-Sim (100 Br - 1.05,17)
Brons (14/7) - Filip Rawecki, Alingsås SLS (200 Ry - 2.10,29)


Masters SM (25m), Växjö 19-21 Mars 2010

Söndagen den 21 Mars
Guld - Vivi-Ann Johansson, SK Elfsborg (100 Fr 75-79år - 1.33,96)
Guld - Anders Söderqvist, Göteborg Sim (100 Fr 75-79år - 1.23,27)
Guld - Hans Eriksson, Göteborg Sim (100 Fr 65-69år - 1.07,56)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (100 Fr 55-59år - 59,91)
Guld - Henrik Åkerberg, Kungsbacka SS (100 Fr 25-29år - 53,04)
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg-F Sim (50 Br 45-49år - 36,52)
Guld - Anna-Karin Lundin, Kungälvs SS (50 Br 35-39år - 36,05)
Guld - Ivar Wallmark, SK Elfsborg (100 Ry 65-69 år - 1.32,88)
Guld - Jonas Söderberg, SK Elfsborg (100 Ry 40-44år - 1.02,72)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (50 Fj 55-59år - 29,40)
Guld - Henrik Åkerberg, Kungsbacka SS (50 Fj 25-29år - 25,92)
Guld - Göteborg Sim Herrar 319år - (4x50 Me 280-319år - 2.21,94)
Silver - Fredrik Pålsson, SK Laxen (100 Fr 35-39år - 55,50)
Silver - Marja Haglund, Kungsbacka SS (50 Br 40-44år - 37,90)
Silver - Lourette Griphem, SK Elfsborg (50 Br 35-39år - 39,94)
Silver - Lars Backlund, Mariestads SS (50 Br 60-64år - 38,27)
Silver - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (50 Br 55-59år - 36,01)
Silver - Richard Ohlsson, Kungsbacka SS (50 Br 25-29år - 30,86)
Silver - Helén Johansson, Kungsbacka SS (100 Ry 40-44år - 1.33,69)
Silver - Anna-Karin Josefson, Varberg-F Sim (50 Fj 45-49år - 31,25)
Silver - Kungsbacka Herrar 1 159år (4x50 Me 120-159år - 1.53,84)
Brons - Gunnar Holmberg, Stenungsund (100 Fr 50-54år - 1.02,81)
Brons - Anders Backlund, Mariestads SS (50 Br 60-64år - 41,88)
Brons - Jan Johansson, Kungsbacka SS (50 Br 40-44 år - 34,37)
Brons - Lars Sandberg, Kungsbacka SS (100 Ry 45-49år - 1.10,57)
Brons - Fredrik Pålsson, SK Laxen (50 Fj 35-39år - 28,31)
Brons - Richard Ohlsson, Kungsbacka SS (50 Fj 25-29år - 27,92)

Lördagen den 20 Mars
Guld - Vivi-Ann Johansson, SK Elfsborg (50 Fr 75-79år - 42,46)
Guld - Anton Söderqvist, Göteborg Sim (50 Fr 75-79år - 33,32)
Guld - Peter Bergengren, Göteborg Sim (50 Fr 70-74år - 30,50)
Guld - Hans Eriksson, Göteborg Sim (50 Fr 65-69år - 29,15)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (50 Fr 55-59år - 26,23)
Guld - Henrik Åkerberg, Kungsbacka SS (50 Fr 25-29år - 23,86)
Guld - Matthias Kroner, Göteborg Sim (100 Br 65-69år - 1.27,41)
Guld - Vivi-Ann Johansson, SK Elfsborg (50 Ry 75-79år - 49,12)
Guld - Marie Holmberg, Kungsbacka SS (50 Ry 40-44år - 36,45)
Guld - Bengt Furberg, Göteborg Sim (50 Ry 65-69år - 42,20)
Guld - Jonas Söderberg, SK Elfsborg (50 Ry 40-44år - 28,21)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (100 Fj 55-59år - 1.07,30)
Guld - Hasse Nilsson, SK Laxen (100 Fj 40-44år - 59,90)
Guld - Henrik Åkerberg, Kungsbacka SS (100 Fj 25-29år - 58,36)
Guld - Kungsbacka Mixed 1 159år (4x50 Fr Mix 120-159år - 1.46,53)
Guld - Mattias Kroner, Göteborg Sim (100 Me 65-69år - 1.22,18)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (100 Me 55-59år - 1.11,43)
Guld - Hasse Nilsson, SK Laxen (100 Me 40-44år - 1.01,28)
Guld - Marja Haglund, Kungsbacka SS (200 Fr 40-44år - 2.23,47)
Guld - Göran Magnusson, SK Elfsborg (200 Fr 65-69år - 2.40,06)
Guld - Fredrik Pålsson, SK Laxen (200 Fr 35-39år - 2.03,05)
Guld - Nicolas Bathfield, Göteborg Sim (200 Fr 30-34år - 2.03,24)
Guld - Vivi-Ann Johansson, SK Elfsborg (200 Ry 75-79år - 3.55,43)
Guld - Ivar Wallmark, SK Elfsborg (200 Ry 65-69år - 3.22,25)
Guld - Jonas Söderberg, SK Elfsborg (200 Ry 40-44år - 2.23,55)
Guld - Göteborg Sim Herrar 319år (4x50 Fr 280-319år - 2.03,40)
Silver - Richard Ohlsson, Kungsbacka SS (50 Fr 25-29år - 24,67)
Silver - Anna-Karin Josefson, Varberg-F Sim (100 Br 45-49år - 1.20,45)
Silver - Katarina Hallerstedt, S77 Stenungsund (100 Br 40-44år - 1.32,14)
Silver - Anna-Karin Lundin, Kungälvs SS (100 Br 35-39år - 1.18,72)
Silver - Ragnar Svensson, S77 Stenungsund (100 Br 50-54år - 1.18,97)
Silver - Richard Ohlsson, Kungsbacka SS (100 Br 25-29år - 1.07,55)
Silver - Peter Bergengren, Göteborg Sim (50 Ry 70-74år - 39,52)
Silver - Anna-Karin Josefson, Varberg-F Sim (100 Fj 45-49år - 1.09,77)
Silver - Fredrik Pålsson, Sk Laxen (100 Fj 35-39år - 1.05,95)
Silver - Nicolas Bathfield, Göteborg Sim (100 Fj 30-34år - 1.01,90)
Silver - Göteborg Sim 239år (4x50 Fr Mix 200-239år - 1.59,11)
Silver - Kungsbacka Mixed 2 199år (4x50 Me Mix 160-199år - 2.05,25)
Silver - Marie Holmberg, Kungsbacka SS (100 Me 40-44år - 1.17,75)
Silver - Bengt Furberg, Göteborg Sim (100 Me 65-69år - 1.31,64)
Silver - Hasse Nilsson, SK Laxen (200 Fr 40-44år - 2.02,24)
Silver - SK Elfsborg Herrar 279år (4x50 Fr 240-279år - 2.03,52)
Brons - Marja Haglund, Kungsbacka SS (50 Fr 40-44år - 29,06)
Brons - Lisa Dimming, S77 Stenungsund (100 Br 50-54år - 1.43,28)
Brons - Malin Gustafsson, Kungsbacka SS (100 Br 40-44år - 1.33,40)
Brons - Lourette Griphem, SK Elfsborg (100 Br 35-39år - 1.25,05)
Brons - Kjell Westin, Göteborg Sim (100 Br 55-59år - 1.31,44)
Brons - Peter Johansson, Göteborg Sim (100 Br 50-54år - 1.22,71)
Brons - Hans Palmqvist, Varberg-F Sim (100 Br 45-49år - 1.15,43)
Brons - Lars Sandberg, Kungsbacka SS (50 Ry 45-49år - 31,94)
Brons - Daniel Persson, Kungsbacka SS (50 Ry 30-34år - 31,51)
Brons - Göteborg Sim 239år (4x50 Me Mix 200-239år - 2.19,28)
Brons - Helén Johansson, Kungsbacka SS (100 Me 40-44år - 1.33,44)
Brons - Lars Backlund, Mariestads SS (100 Me 60-64år - 1.21,44)
Brons - Lars Sandberg, Kungsbacka SS (100 Me 45-49år - 1.09,51)
Brons - Martin Andersson, Varberg-F Sim (100 Me 40-44år - 1.05,25)
Brons - Richard Ohlsson, Kungsbacka SS (100 Me 25-29år - 1.04,58)
Brons - Karin Pettersson, Kungsbacka SS (200 Fr 25-29år - 2.29,22)
Brons - Martin Andersson, Varberg-F Sim (200 Fr 40-44år - 2.05,79)
Brons - Fredrik Schriever-Abeln, SK Laxen (200 Fr 35-39år - 2.09,55)
Brons - Lars Sandberg, Kungsbacka SS (200 Ry 45-49år - 2.37,44)
Brons - Kungsbacka Damer 1 159år (4x50 Fr 120-159år - 2.01,96)
Brons - Kungsbacka Herrar 1 159år (4x50 Fr 120-159år - 1.41,59)

Fredagen den 19 Mars
Guld - Vivi-Ann Johansson, SK Elfsborg (200 Me 75-79år - 4.02,19)
Guld - Hasse Nilsson, SK Laxen (400 Me 40-44år - 5.03,17)
Guld - Katarina van Mulders, SK Elfsborg (1500 Fr 40-44år - 23.37,99)
Guld - Göran Magnusson, SK Elfsborg (800 Fr 65-69år - 12.25,41)
Guld - Fredrik Schriever-Abeln, SK Laxen (800 Fr 35-39år - 9.34,79)
Guld - Nicolas Bathfield, Göteborg Sim (800 Fr 30-34år - 9.27,09)
Silver - Ragnar Svensson, S77 Stenungsund (400 Me 50-54år - 5.49,25)
Silver - Sonja Haglund, Kungsbacka SS (1500 Fr 40-44år - 23.46,74)
Silver - Jörgen Rasmussen, Kungälvs SS (800 Fr 30-34år - 10.02,65)
Brons - Per Wengström, SK Elfsborg (800 Fr 55-59år - 13.28,49)
Brons - Jan Johansson, Kungsbacka SS (800 Fr 40-44år - 10.02,99)
Brons - Oscar Börjesson, S77 Stenungsund (800 Fr 35-39år 10.47,55)


JSM (25m), Kristianstad 4-7 Februari 2010

Söndagen den 7 Februari
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla (200 Fr - 1.49,44)
Guld - Pontus Palmqvist, Varberg-Falkenberg (50 Fj - 25,04)
Guld - Anton Lagerqvist, Göteborg (400 Me - 4.18,06)
Brons - Miranda Bånnsgård, Mölndal (100 Fj - 1.01,24)
Brons - Linnéa Bielicz, Göteborg (400 Fr - 4.19,41)

Lördagen den 6 Februari
Guld - Anton Lagerqvist, Göteborg (200 Me - 2.02,04)
Guld - Gulliver Koch, Uddevalla (50 Br - 29,72)
Silver - Mattas Carlsson, Uddevalla (1500 Fr - 15.34,52)
Brons - Uddevalla Herrar, Uddevalla (4x100 Me - 3.47,50)

Fredagen den 5 Februari
Silver - Mattias Carlsson, Uddevalla (200 Ry - 1.59,41)
Silver - Anton Lagerqvist, Göteborg (100 Br - 1.02,26)
Silver - Uddevalla Herrar, Uddevalla (4x200 Fr - 7.27,95)
Brons - Isabelle Höstman, Göteborg (50 Fj - 27,71)
Brons - Gulliver Koch, Uddevalla (100 Br - 1.03,90)

Torsdagen den 4 Februari
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla (400 Fr - 3.50,89)
Guld - Amanda Rutqvist, Göteborg Sim (200 Br - 2.29,61)
Guld - Anton Lagerqvist, Göteborg Sim (200 Br - 2.10,92)
Silver - Pontus Palmqvist, Varberg-Falkenberg (100 Fj - 55,70)
Brons - Skövde SS Damer, Skövde (4x50 Fr - 1.45,75)
Brons - Gabriel Bertrand, Skövde (400 fr - 3.58,69)
Brons - Gulliver Koch, Uddevalla (200 Br - 2.16,70)


Grattis till er alla Smile !