Svenska Mästerskap 2011

2009 - 2010 -


Hej!

Här redovisar vi medaljörer från SM, SM/JSM, JSM, SUM-Sim samt Masters.
VSSF gratulerar alla medaljörer från de Västsvenska klubbarna!


Sum-Sim (25m), Helsingborg 17-18 December 2011

Söndagen den 18 December
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Me 15-16år - 4.23,57)
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Fr 15-16år - 3.57,21)
Guld - William Reinholdsson, SK Elfsborg (200 Br 14år - 2.29,23)
Silver - Céline Bertrand, Skövde SS (400 Fr 15-16år - 4.20,13)
Silver - Céline Bertrand, Skövde SS (100 Fj 15-16år - 1.02,11)
Silver - Mölndals ASS Herrar (4x100 Fr 16oY - 3.35,04)
Silver - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (200 Ry 15-16år - 2.05,41)
Brons - Viktor Hörndahl, Kungsbacka SS (100 Fr 15-16år - 52,11)
Brons - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (400 Me 15-16år - 4.31,94)
Brons - SK Elfsborg Herrar (4x100 Fr 16oY - 3.35,77)
Brons - Kalle Svensson, Uddevalla Sim (200 Br 14år - 2.34,78)
Brons - Céline Bertrand, Skövde SS (400 Me 15-16år - 4.55,86)

Lördagen den 17 December
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (1500 Fr 15-16år - 15.56,49)
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Fr 15-16år - 1.51,82)
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Me 15-16år - 2.04,78)
Silver - Christopher Jedel, Mölndals ASS (1500 Fr 15-16år - 16.21,18)
Silver - Céline Bertrand, Skövde SS (200 Fr 15-16år - 2.01,42)
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Br 15-16år - 2.18,29)
Silver - Mölndals ASS Herrar (4x100 Me 16oY - 3.55,95)
Silver - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (200 Fj 15-16år - 2.08,50)
Silver - Céline Bertrand, Skövde SS (800 Fr 15-16år - 8.57,46)
Brons - Gregory Havton, Mölndals ASS (400 Fr 13oY - 4.31,17)
Brons - Céline Bertrand, Skövde SS (200 Me 15-16år - 2.17,96)
Brons - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (100 Ry 15-16år - 58,60)


SM (25m), Stockholm 24-27 November 2011

Söndagen den 27 November
Guld - Fredrich Risebrandt, Uddevalla Sim (400 Me - 4.20,41)
Silver - Robin Andréasson, Mölndals ASS (200 Fr - 1.47,66)
Brons - David Larsson, Uddevalla Sim (50 Fj - 23,85)

Lördagen den 26 November
Silver - Mölndals ASS Damer (4x50 Me - 1.51,59)
Silver - Rickard Wirzén, Uddevalla Sim (1500 Fr - 15.44,17)
Brons - Joline Höstman, Mölndals ASS (100 Br - 1.06,23)
Brons - Adam Paulsson, SK Elfsborg (1500 Fr - 15.55,22)
Brons - Uddevalla Sim Herrar (4x100 Me - 3.38,56)

Fredagen den 25 November
Silver - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (200 Ry - 1.55,95)
Silver - Joline Höstman, Mölndals ASS (50 Br - 30,95)
Silver - Uddevalla Sim Herrar (4x200 Fr - 7.18,68)

Torsdagen den 24 November
Gold - Joline Höstman, Mölndals ASS (200 Br - 2.22,25)
Silver - David Larsson, Uddevalla Sim (100 Fj - 52,81)
Brons - Uddevalla Sim Herrar (4x100 Fr - 3.18,47)


Masters-SM (2,5 km - OWS), Göteborg 13 Augusti 2011

Guld - Kjell Westin, Göteborg Sim (55-59år - 54.11,0)
Guld - Johan Widén, Göteborg Sim (25-29år - 32.37,0)


Sum-Sim (50m), Falun 21-24 Juli 2011

Söndagen den 24 Juli
Guld - Gustav Eriksson, Trollhättans SS (1500 Fr 16-17år - 16.27,07)
Guld - Céline Bertrand, Skövde SS (100 Fr 16-17år - 57,61)
Guld - Céline Bertrand, Skövde SS (400 Me 16-17år - 5.00,30)
Guld - Tilde Lundmark, SK S02 (200 Ry 16-17år - 2.23,53)
Guld - William Reinholdsson, SK Elfsborg (100 Br 14 oY - 1.12,28)
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (100 Br 16-17år - 1.05,15)
Silver - Louise Hjalmarsson, Skövde SS (100 Fr 14oY - 1.00,17)
Silver - Anna Rosén, Mölndals ASS (100 Fr 16-17år - 58,37)
Brons - Christopher Jedel, Göteborg Sim (1500 Fr 16-17år - 16.38,55)
Brons - Edvin Qvirist, Mölndals ASS (200 Fj 16-17år - 2.13,27)
Brons - Oskar Ehrnberg, Göteborg Sim (100 Br 14oY - 1.13,35)
Brons - Mölndals ASS Damer, (4x100 Me 16-17år - 4.30,37)

Lördagen den 23 Juli
Guld - Christopher Havton, Mölndals ASS (100 Fj 14oY - 1.02,52)
Guld - Céline Bertrand, Skövde SS (400 Fr 16-17år - 4.23,75)
Guld - Erik Persson, Kungsbacka (200 Me 16-17år - 2.06,39)
Brons - Malin Westman, Mölndals ASS (200 Br 16-17år - 2.39,51)
Brons - Anton Johansson, Kungsbacka SS (100 Fj 15år - 1.02,60)
Brons - Gustav Eriksson, Trollhättans SS (200 Fr 16-17år - 1.56,78)

Fredagen den 22 Juli
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Br 16-17år - 2.18,91)
Guld - Céline Bertrand, Skövde SS (100 Fj 16-17år - 1.01,19)
Guld - Céline Bertrand, Skövde SS (200 Me 16-17år - 2.20,48)
Guld - Gustav Eriksson, Trollhättans SS (400 Fr 16-17år - 4.07,02)
Brons - SK Elfsborg Herrar, (4x200 Fr 16-17år - 8.14,02)

Torsdagen den 21 Juli
Guld - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (200 Ry 15oY - 2.12,55)
Guld - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (400 Me 15oY - 4.44,96)
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (400 Me 16-17år - 4.28,59)
Silver - Malin Westman, Mölndals ASS (100 Br 16-17år - 1.12,10)
Brons - Isak Eliasson, Mölndals ASS (100 Fr 15år - 54,99)
Brons - Gustav Eriksson, Trollhättans SS (100 Fr 16-17år - 53,33)


SM/JSM/Sum-Sim (OWS), Vansbro 8-9 Juli 2011

SM - 5 km
Silver (9/7) - Ebba Hellström, SK S02 (1:08.31,5)
Silver (9/7) - Tim Arnesen, Mölndals ASS (1:01.22,2)

JSM - 5 km
Silver (9/7) - Ebba Hellström, SK S02 (1:08.31,5)

SM - 10 km
Silver (8/7) - Tim Arnesen, Mölndals ASS (2:09.03,9)
Brons (8/7) - Kristine Persson, SK S02 (2:37.02,8)
Brons (8/7) - Johan Hildesson, Kungälvs SS (2:32.23,3)

JSM - 10 km
Silver (8/7) - Johan Hildesson, Kungälvs SS (2:32.23,3)

Sum-Sim - 1,5 km
Silver (8/7) - Anton Johansson, Kungsbacka SS (Po 15år - 18.49,7)
Silver (8/7) - Matilda Kewenter, Göteborg Sim (Fl 10-14år - 21.11,3)
Brons (8/7) - Philip Bergstedt, Alingsås SLS (Po 10-14år - 22.48,0)


SM/JSM (50m), Halmstad 29 Juni-3 Juli 2011

SM Medaljer

Brons (3/7) - Adam Paulsson, Elfsborg (800 Fr - 8.30,99)
Brons (3/7) - Robin Andréasson, Mölndals ASS (100 Fr - 51,23)
Brons (3/7) - David Larsson, Uddevalla (50 Fj - 24,62)

Guld (2/7) - Robin Andréasson, Mölndals ASS (400 Fr - 4.00,06)
Silver (2/7) - Anton Lagerqvist, G-Sim (200 Me - 2.06,31)
Brons (2/7) - Adam Paulsson, Elfsborg (400 Fr - 4.02,95)

Guld (1/7) - Anton Lagerqvist, G-Sim (200 Br - 2.16,77)
Guld (1/7) - Mattias Carlsson, Uddevalla (100 Ry - 57,31)
Silver (1/7) - Erik Persson, Kungbacka (200 Br - 2.18,44)
Brons (1/7) - David Larsson, Uddevalla (100 Fj - 54,91)

Guld (30/6) - Robin Andréasson, Mölndals ASS (200 Fr - 1.50,58)
Brons (30/6) - Mattias Carlsson, Uddevalla (200 Fj - 2.05,65)

Silver (29/6) - Mattias Carlsson, Uddevalla (200 Ry - 2.01,67)
Silver (29/6) - Uddevalla Herrar (4x200 Fr - 7.36,00)

JSM Medaljer
Silver (3/7) - Miranda Bånnsgård, Mölndals ASS (100 Fj - 1.01,65)
Silver (3/7) - Pontus Palmqvist, Varberg-F Sim (50 Fj - 24,78)
Brons (3/7) - Adam Paulsson, Elfsborg (400 Me - 4.39,13)
Brons (3/7) - Adam Paulsson, Elfsborg (800 Fr - 8.30,99)

Guld (2/7) - Erik Persson, Kungsbacka (200 Me - 2.05,92)
Silver (2/7) - Anton Lagerqvist, G-Sim (200 Me - 2.05,93)
Brons (2/7) - Andrea Bengtsson, G-Sim (200 Br - 2.37,87)
Brons (2/7) - Adam Paulsson, Elfsborg (400 Fr - 4.02,74)
Brons (2/7) - Céline Bertrand, Skövde (400 Me - 5.03,71)

Guld (1/7) - Anton Lagerqvist, G-Sim (200 Br - 2.16,40)
Silver (1/7) - Erik Persson, Kungsbacka (200 Br - 2.18,64)
Silver (1/7) - Pontus Palmqvist, Varberg-F Sim (100 Fj - 55,61)
Silver (1/7) - Miranda Bånnsgård, Mäldals ASS (200 Me - 2.22,18)

Silver (30/6) - Andrea Bengtsson, G-Sim (50 Br - 33,04)
Brons (30/6) - Adam Paulsson, Elfsborg (1500 Fr - 16.16,96)

Brons (29/6) - Sofia Svensson, Skövde (200 Ry - 2.19,56)
Brons (29/6) - Anton Lagerqvist, G-Sim (100 Br - 1.04,44)


Masters-SM (50m), Göteborg 17-18 Juni 2011

Lördagen den 18 Juni
Guld - Erika Skåål, Kungälvs SS (100 Fr 25-29år - 1.06,17)
Guld - Anders Söderqvist, Göteborg Sim (100 Fr 75-79år - 1.18,42)
Guld - Hans Eriksson, Göteborg Sim (100 Fr 65-69år - 1.07,97)
Guld - Roger Andrée, Trollhättans SS (100 Fr 40-44år - 1.00,47)
Guld - Fredrik Pålsson, SK Laxen (100 Fr 35-39år - 57,17)
Guld - Johan Widén, Göteborg Sim (100 Fr 25-29år - 55,97)
Guld - Katarina Hallerstedt, S77 Stenungsund (200 Br 45-49år - 3.16,03)
Guld - Matthias Kroner, Göteborg Sim (200 Br 65-69år - 3.23,58)
Guld - Henrik Holmberg, Kungsbacka SS (200 Br 40-44år - 3.19,34)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (50 Fj 60-64år - 29,67)
Guld - Karl Justh, Göteborg Sim (50 Fj 50-54år - 31,15)
Guld - Roger Andrée, Trollhättans SS, (50 Fj 40-44år - 29,67)
Guld - Johan Rönnevall, Kungälvs SS (50 Fj 35-39år - 30,69)
Guld - Mathias Hageneier, SK Laxen, (50 Fj 30-34år - 25,54)
Guld - Ivar Wallmark, Sk Elfsborg (200 Ry 65-69år - 3.27,63)
Guld - Göteborg Sim Herrar 280år (4x50 Fr 280-319år - 2.09,80)
Guld - S77 Stenungsund Mix 160år (4x50 Me Mix160-199år - 2.17,69)
Guld - Anders Söderqvist, Göteborg Sim (200 Fr 75-79år - 3.11,33)
Guld - Roger Andrée, Trollhättans SS (200 Fr 40-44år - 2.14,04)
Guld - Fredrik Pålsson, SK Laxen (200 Fr 35-39år - 2.06,39)
Guld - Johan Widén, Göteborg Sim (200 Fr 25-29år - 2.03,41)
Guld - Erika Skåål, Kungälvs SS (200 Fr 25-29år - 2.25,61)
Guld - Bengt Furberg, Göteborg Sim (50 Ry 70-74år - 42,13)
Guld - Ivar Wallmark, SK Elfsborg (50 Ry 65-69år - 40,70)
Guld - Karl Justh, Göteborg Sim (50 Ry 50-54år - 33,73)
Guld - Matthias Kroner, Göteborg Sim (100 Br 65-69år - 1.30,33)
Guld - Kjell Westin, Göteborg Sim (100 Br 55-59år - 1.33,46)
Guld - Ragnar Svensson, S77 Stenungsund (100 Br 50-54år - 1.24,11)
Guld - Galina Nilsson, Trollhättans SS (100 Br 50-54år - 1.51,77)
Guld - Katarina Hallerstedt, S77 Stenungsund (100 Br 45-49år - 1.29,62)
Guld - Anna-Karin Lundin, Kungälvs SS (100 Br 35-39år - 1.14,84)
Guld - Bengt Furberg, Göteborg Sim (50 Fr 70-74år - 33,16)
Guld - Hans Eriksson, Göteborg Sim (50 Fr 65-69år - 29,66)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (50 Fr 60-64år - 27,02)
Guld - Mathias Hageneier, SK Laxen (50 Fr 30-34år - 24,26)
Guld - Roger Andrée, Trollhättans SS (100 Fj 40-44år - 1.11,97)
Guld - Johan Rönnevall, Kungälvs SS (100 Fj 35-39år - 1.16,90)
Guld - Marie Holmberg, Kungsbacka SS (100 Fj 40-44år - 1.18,40)
Guld - Kungsbacka Mix 200år (4x50 Fr Mix 200-239år - 2.06,99)
Guld - S77 Stenungsund Mix 160år (4x50 Fr Mix 160-199år - 2.02,61)

Fredagen den 17 Juni
Guld - Ragnar Svensson, S77 Stenungsund (200 Me 50-54år - 2.44,04)
Guld - Henrik Holmberg, Kungsbacka SS (200 Me 40-44år - 2.56,30)
Guld - Ivar Wallmark, SK Elfsborg (100 Ry 65-69år - 1.31,42)
Guld - Karl Justh, Göteborg Sim (100 Ry 50-54år - 1.14,39)
Guld - Eva Asterling, Göteborg Sim (100 Ry 45-49år - 1.53,32)
Guld - Katarina Hallerstedt, S77 Stenungsund (200 Fj 45-49år - 3.12,85)
Guld - Knut Rosén, Kungälvs SS (50 Br 85-89år - 1.13,50)
Guld - Anders Söderqvist, Göteborg Sim (50 Br 75-79år - 49,50)
Guld - Matthias Kroner, Göteborg Sim (50 Br 65-69år - 40,01)
Guld - Weine Högberg, S77 Stenungsund (50 Br 30-34år - 35,73)
Guld - Galina Nilsson, Trollhättans SS (50 Br 50-54år - 49,19)
Guld - Katarina Hallerstedt, S77 Stenungsund (50 Br 45-49år - 41,17)
Guld - Anna-Karin Lundin, Kungälvs SS (50 Br 35-39år - 33,85)
Guld - Roger Andrée, Trollhättans SS (400 Fr 40-44år - 4.49,09)
Guld - Göteborg Sim Herrar 280år (4x50 Me 280-319år - 2.32,09)
Guld - Mölndals ASS Herrar 160år (4x50 Me 160-199år - 2.05,08)


Masters-SM (25m), Södertälje 18-20 Mars 2011

Söndagen den 20 Mars
Guld - Nicolas Bathfield, Göteborg Sim (400 Fr 30-34år - 4.27,35)
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg-F Sim (50 Br 45-49år - 36,41)
Guld - Anna-Karin Lundin, Kungälvs SS (50 Br 35-39år - 32,89)
Guld - Anders Söderqvist, Göteborg Sim (50 Br 75-79år - 48,85)
Guld - Lars Backlund, Kungsbacka SS (50 Br 60-64år - 37,60)
Guld - Glen Christiansen, Göteborg Sim (50 Br 50-54år - 31,90)
Guld - Ivar Wallmark, SK Elfsborg (100 Ry 65-69år - 1.27,35)
Guld - Nicolas Bathfield, Göteborg Sim (100 Ry 30-34år - 1.06,48)
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg-F Sim (50 Fj 45-49år - 30,61)
Guld - Anders Söderqvist, Göteborg Sim (50 Fj 75-79år - 49,64)
Guld - Bengt Furberg, Göteborg Sim (50 Fj 70-74år - 41,39)
Guld - Mats Ladeborn, Varberg-F Sim (50 Fj 50-54år - 29,14)
Guld - Göteborg Sim Herrar 280år (4x50 Me 280-319år - 2.33,76)

Lördagen den 19 Mars
Guld - Vivi-Ann Johansson, SK Elfsborg (50 Fr 75-79år - 44,47)
Guld - Anders Sögerqvist, Göteborg Sim (50 Fr 75-79år - 33,08)
Guld - Peter Bergengren, Göteborg Sim (50 Fr 70-74år - 31,54)
Guld - Henrik Åkerberg, Kungsbacka SS (50 Fr 25-29år - 23,98)
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg-F Sim (100 Br 45-49år - 1.20,32)
Guld - Anna-Karin Lundin, Kungälvs SS (100 Br 35-39år - 1.13,14)
Guld - Christina Forsberg, SK Laxen (100 Br 25-29år - 1.21,98)
Guld - Matthias Kroner, Göteborg Sim (100 Br 65-69år - 1.26,81)
Guld - Glen Christiansen, Göteborg Sim (100 Br 50-54år - 1.10,06)
Guld - Vivi-Ann Johansson, Sk Elfsborg (50 Ry 75-79år - 51,50)
Guld - Anders Söderqvist, Göteborg Sim (50 Ry 75-79år - 49,24)
Guld - Bo Toresäter, SK Elfsborg (50 Ry 65-69år - 39,75)
Guld - Jonas Söderberg, SK Elfsborg (50 Ry 40-44år - 28,72)
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg-F Sim (100 Fj 45-49år - 1.10,34)
Guld - Sara Lundeholm, S77 Stenungsund (100 Fj 30-34år - 1.14,71)
Guld - Vivi-Ann Johansson, Sk Elfsborg (100 Fr 75-79år - 1.37,72)
Guld - Malin Nilsson, Göteborg Sim (100 Fr 35-39år - 1.02,67)
Guld - Anders Söderqvist, Göteborg Sim (100 Fr 75-79år - 1.18,49)
Guld - Göran Magnusson, SK Elfsborg (100 Fr 65-69år - 1.10,03)
Guld - Anna-Karin Lundin, Kungälvs SS (200 Br 35-39år - 2.39,04)
Guld - Matthias Kroner, Göteborg Sim (200 Br 65-69år - 3.16,79)
Guld - Glen Christiansen, Göteborg Sim (200 Br 50-54år - 2.35,00)
Guld - Anders Söderqvist, Göteborg Sim (100 Me 75-79år - 1.45,28)
Guld - Bengt Furberg, Göteborg Sim (100 Me 70-74år - 1.31,11)
Guld - Mats Ladeborn, Varberg-F Sim (100 Me 50-54år - 1.07,14)
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg-F Sim (200 Fj 45-49år - 2.54,01)
Guld - Glen Christiansen, Göteborg Sim (200 Fj 50-54år - 2.33,07)
Guld - Nicolas Bathfield, Göteborg Sim (200 Fj 30-34år - 2.30,52)
Guld - Göteborg Sim Herrar 280år (4x50 Fr 280-319år - 2.13,37)

Fredagen den 18 Mars
Guld - Lourette Griphem, SK Elfsborg (400 Me 35-39år - 6.00,99)
Guld - Glen Christiansen, Göteborg Sim (200 Me 50-54år - 2.26,86)


JSM (25m), Södertälje 3-6 Februari 2011

Söndagen den 6 Februari
Silver - Miranda Bånnsgård, Mölndal (100 Fj - 1.00,53)
Silver - Erik Persson, Kungsbacka (400 Me - 4.20,01)

Lördagen den 5 Februari
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (1500 Fr - 15.49,90)
Brons - Gulliver Koch, Uddevalla (50 Br - 28,77)
Brons - Céline Bertrand, Skövde (100 Fr - 55,95)
Brons - Una Finnman, Göteborg Sim (100 Br - 1.09,24)
Brons - Rickard Wirzén, Uddevalla (1500 Fr - 15.54,97)

Fredagen den 4 Februari
Guld - Céline Bertrand, Skövde (200 Me - 2.14,67)
Guld - Una Finnman, Göteborg Sim (50 Br - 31,42)
Silver - Miranda Bånnsgård, Mölndal (50 Br - 31,99)
Brons - Miranda Bånnsgård, Mölndal (200 Me - 2.15,76)
Brons - Rickard Wirzén, Uddevalla (200 Ry - 2.02,41)
Brons - Fredrich Risebrandt, Uddevalla (50 Fr - 23,32)
Brons - Gulliver Koch, Uddevalla (100 Br - 1.02,53)

Torsdagen den 3 Februari
Guld - Erik Persson, Kungsbacka (200 Br - 2.14,20)
Silver - Miranda Bånnsgård, Mölndal (100 Me - 1.03,27)
Brons - Fredrich Risebrandt, Uddevalla (100 Me - 56,66)
Brons - Gulliver Koch, Uddevalla (200 Br - 2.15,82)
Brons - Céline Bertrand, Skövde (200 Fr - 2.00,73)


Grattis till er alla Smile !