Svenska Mästerskap 2014

2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 -


Hej!

Här redovisar vi medaljörer från SM, SM/JSM, JSM, Sum-Sim/USM samt Masters.
VSSF gratulerar alla medaljörer från de Västsvenska klubbarna!

Konstsim 2014

JSM
Brons - Linéa Petersson, Stella Tengsand - SIK Göteborg (Par)

USM
Brons - Sara Almberg, Magdalena Grote, Debora Studart Gurgel, Anna Lovisa Wänt Dallaire - SIK Göteborg (Lag C)
Brons - Märta Andersson Björklund, Alica Baric, Eira Blaho Mildton, Johanna Grote, Jessica Johansson, Gabriella
            Månsson, Linéa Petersson, Ella Rubin, Stella Tengsand - SIK Göteborg (Kombination)

Simhopp 2014

Riksfinal

Guld - Lotta James - SIK Göteborg (E-klass 1m)
Guld - Fabian Bokhede - SIK Göteborg (E-klass 1m)>
Guld - Fabian Bokhede - SIK Göteborg (E-klass 3m)
Silver - Lovisa Gustafsson - SIK Göteborg (E-klass 3m)
Silver - Hampus Martini - SIK Göteborg (E-klass 3m)
Brons - Lovisa Gustafsson - SIK Göteborg (E-klass 1m)
Brons - Ida Widek - SIK Göteborg (E-klass 3m)
Brons - Hampus Martini - SIK Göteborg (E-klass 1m)

USM
Silver - Max Corneliusson - SIK Göteborg (Po C 3m)

Öppet Vatten, Borås 1 Juli 2014

Masters SM - 2,5 km
Guld - Caroline Pettersson, Göteborg Sim (28.06,00)
Guld - Josef Giger, SK Elfsborg (26.56,53)
Guld - Jonas Colting, SK Elfsborg (21.56,00)

Junior SM - 5 km
Brons - Christina Ekstedt, Göteborg Sim (48,22,00)

Ungdoms SM - 2,5 km
Brons - Gustav Palmér, Mariestads SS (22.31,03)

Sum-Sim Riksfinal (25m), Helsingborg 5-7 December 2014

Söndagen den 7 december
Guld - Teodor Widerberg, SK Laxen (100 Br 15-16 år - 1.02,54)

Guld - Melker Olsson, SK Elfsborg (800 Fr 14 år - 8.39,30)
Guld - Teodor Widerberg, SK Laxen (100 Fj 15-16 år - 55,18)
Silver - Dennis Dukic, SK Laxen (200 Me 14 år - 2.11,40)
Brons - Dennis Dukic, SK Laxen (200 Br 14 år - 2.25,14)

Lördagen den 6 december
Guld - Teodor Widerberg, SK Laxen (200 Me 15-16 år - 2.04,95)
Guld - Teodor Widerberg, SK Laxen (200 Br 15-16 år - 2.16,42)
Guld - Tova Olsson, Mölndals ASS (100 Fr 13 år o Y - 58,90)
Guld - Mölndals ASS Fl (4x100 Fr 14 år o Y - 4.00,89)
Silver - Dennis Dukic, SK Laxen (100 Fj 14 år - 58,84)
Silver - Dennis Dukic, SK Laxen (400 Me 14 år - 4.41,60)
Silver - Kamelia Gradinarska, Mölndals ASS (100 Fj 13 år o Y - 1.05,81)
Brons - Michelle Berntsson, SK Elfsborg (100 Fj 14 år - 1.05,40)
Brons - Teodor Widerberg, SK Laxen (200 Fj 15-16 år - 2.05,72)

Brons - Melker Olsson, SK Elfsborg (400 Me 14 år - 4.45,33)
Brons - SK Elfsborg Fl (4x100 Fr 14 år o Y - 4.04,56)

Fredagen den 5 december
Guld - SK Elfsborg Fl (4x100 Me 14 år o Y - 4.27,49)
Brons - Mölndals ASS Po (4x100 Me 14 år o Y - 4.18,45)

Masters SM (50m), Falkenberg 28-29 November 2014

Lördagen den 29 november
Guld - SK Laxen Mix 160 (4x100 Me - 4.44,88)

Guld - Liselotte Lindgren, Alingsås SLS (100 Fr - 1.10,32)
Guld - Sara Lundeholm, S77 Stenungsund (100 Fr - 1.07,68)
Guld - Ivar Wallmark, SK Elfsborg (100 Fr - 1.19,66)
Guld - Hans Eriksson, Göteborg Sim (100 Fr - 1.08,21)
Guld - Martin Andersson, Varberg Sim (100 Fr - 58,14)
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg Sim (200 Br - 3.14,85)
Guld - Kjell Westin, Göteborg Sim (200 Br - 3.29,03)
Guld - Simon Malmberg, Angereds SK (200 Br - 2.46,96)
Guld - Erik Lindström, Kungsbacka SS (200 Br - 3.21,86)
Guld - Annika Morin Gustavsson, SK Laxen (50 Fj - 32,04)
Guld - Bo Hellsing, Göteborg Sim (50 Fj - 36,41)
Guld - Lennart Mentor, Göteborg Sim (50 Fj - 30,32)
Guld - Ulrika Balslev, Varberg Sim (50 Ry - 38,31)
Guld - Thérèse Qvarnström, Falkenbergs SK (50 Ry - 38,62)
Guld - Anna Gunnarsson, Kungsbacka SS (50 Ry - 37,38)
Guld - Bo Toresäter, SK Elfsborg (50 Ry - 41,78)
Guld - Bo Hellsing, Göteborg Sim (50 Ry - 38,81)
Guld - Lennart Mentor, Göteborg Sim (50 Ry - 32,91)
Guld - Anders Johansson, SK S02 (50 Ry - 31,82)
Guld - Roger Andrée, Trollhättans SS (50 Ry - 33,23)
Guld - Henrik Antonsson, Varberg Sim (50 Ry - 33,77)
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg Sim (100 Br - 1.28,67)
Guld - Cecilia Hallén, Varberg Sim (100 Br - 1.40,70)
Guld - Simon Malmberg, Angereds SK (100 Br - 1.14,04)
Guld - Erik Lindström, Kungsbacka SS (100 Br - 1.27,71)
Guld - Maria Frenning, Kungsbacka SS (50 Fr - 30,76)
Guld - Bo Toresäter, SK Elfsborg (50 Fr - 33,68)
Guld - Hans Eriksson, Göteborg Sim (50 Fr - 29,97)
Guld - Bo Hellsing, Göteborg Sim (50 Fr - 31,16)
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg Sim (100 Fj - 1.15,46)
Guld - Annika Morin Gustavsson, SK Laxen (100 Fj - 1.11,76)
Guld - Pernilla Isaksson, SK Laxen (100 Fj - 1.09,61)
Guld - Jan-Olof Svensson, SK Laxen (100 Fj - 1.08,91)
Guld - Fredrik Isaksson, SK Laxen (100 Fj - 1.02,99)
Guld - SK Laxen Mix 160 (4x100 Fr - 4.14,98)
Guld - Göteborg Sim Mix 100 (4x100 Fr - 4.15,74)

Fredagen den 28 november
Guld - Anna Gunnarsson, Kungsbacka SS (100 Ry - 1.21,63)
Guld - Bo Toresäter, SK Elfsborg (100 Ry - 1.31,68)
Guld - Kjell Kraemer, Lidköpings GoSS (100 Ry - 1.11,51)
Guld - Roger Andrée, Trollhättans SS (100 Ry - 1.12,62)
Guld - Henrik Antonsson, Varberg Sim (100 Ry - 1.14,42)
Guld - Lennart Mentor, Göteborg Sim (200 Fj - 2.56,87)
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg Sim (50 Br - 39,58)
Guld - Lars Backlund, Kungsbacka SS (50 Br - 41,21)
Guld - Kjell Westin, Göteborg Sim (50 Br - 41,90)
Guld - Dennis Åberg, Mölndals ASS (50 Br - 35,25)
Guld - Adam Stén, Kungsbacka SS (50 Br - 40,35)
Guld - Lotta Örne, Kungsbacka SS (800 Fr - 13.54,66)
Guld - Elisabeth Pålsson, Göteborg Sim (800 Fr - 13.05,87)
Guld - Åsa Annerstedt, SK Laxen (800 Fr - 11.27,75)
Guld - Joakim Axelsson, SK Laxen (1500 Fr - 19.35,36)
Guld - Roger Andrée, Trollhättans SS (1500 Fr - 19.22,76)

SM/JSM (25m), Stockholm 19-23 November 2014

Söndagen den 23 november
Seniorer
Guld - Christoffer Carlsen, Mölndals ASS (100 Fr - 47,77)
Brons - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Me - 4.14,89)
Brons - Christoffer Carlsen, Mölndals ASS (50 Ry - 24,78)

Juniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Me - 4.16,17)
Silver - Linnéa Bielicz, Göteborg Sim (100 Fr - 55,93)
Silver - Isak Eliasson, Mölndals ASS (100 Fr - 49,73)
Silver - Erik Persson, Kungsbacka SS (400 Me - 4.16,38)
Brons - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (400 Me - 4.22,98)

Lördagen den 22 november
Seniorer
Guld - Christoffer Carlsen, Mölndals ASS (50 Fr - 21,88)
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (1500 Fr - 15.11,13)
Brons - Mölndals ASS Herrar (4x100 Fr - 3.13,92)

Juniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (1500 Fr - 15.11,13)
Silver - Isak Eliasson, Mölndals ASS (50 Fr - 22,58)
Brons - Linnéa Bielicz, Göteborg Sim (200 Fr - 2.01,96)
Brons - Mölndals ASS Herrar (4x100 Fr - 3.23,58)

Fredagen den 21 november
Seniorer
Silver - Christoffer Carlsen, Mölndals ASS (200 Fr - 1.46,45)
Silver - Gulliver Koch, Uddevalla Sim (50 Br - 27,51)
Brons - Robin Andréasson, Mölndals ASS (200 Fr - 1.46,91)
Brons - Uddevalla Sim Herrar (4x50 Me - 1.38,54)

Juniorer
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Fr - 1.47,64)
Brons - SK Laxen Herrar (4x50 Me - 1.42,46)
Brons - Erica Dahlgren, SK S02 (1500 Fr - 16.56,17)

Torsdagen den 20 november
Seniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (800 Fr - 7.53,78)
Silver - Gulliver Koch, Uddevalla Sim (100 Br - 1.00,42)
Brons - Mölndals ASS Herrar (4x50 Fr - 1.28,25)

Juniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (800 Fr - 7.53,78)
Silver - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Me - 2.01,58)
Silver - Erik Persson, Kungsbacka SS (100 Br - 1.01,67)

Onsdagen den 19 november
Seniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Fr - 3.45,99)
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Br - 2.07,90)
Guld - Mölndals ASS Herrar (4x200 Fr - 7.09,74)
Silver - Gulliver Koch, Uddevalla Sim (200 Br - 2.08,41)
Silver - Erica Dahlgren, SK S02 (800 Fr - 8.45,59)
Brons - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (400 Fr - 3.48,96)
Brons - Uddevalla Sim Herrar (4x200 Fr - 7.16,94)

Juniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Fr - 3.48,80)
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Br - 2.09,35)
Guld - Erica Dahlgren, SK S02 (800 Fr - 8.45,59)
Silver - Mölndals ASS Herrar (4x200 Fr - 7.27,25)
Brons - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Br - 2.12,88)

SM/JSM (50m), Borås 2-6 Juli 2014

Söndagen den 6 juli
Seniorer
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (100 Br - 1.02,63)
Silver - Robin Andréasson, Mölndals ASS (200 Fr - 1.51,40)
Brons - Jesper Jonsson, Uddevalla Sim (200 Fr - 1.51,60)
Brons - Céline Bertrand, Skövde SS (200 Me - 2.20,06)
Brons - Erica Dahlgren, SK S02 (1500 Fr - 17.29,12)
Brons - Mölndals ASS Herrar (4x100 Fr - 3.25,83)

Juniorer
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Me - 2.05,24)
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (100 Br - 1.03,58)
Silver - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (200 Me - 2.09,66)
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (200 Fr . 1.53,59)
Silver - Céline Bertrand, Skövde SS (200 Me - 2.19,97)
Silver - Erica Dahlgren, SK S02 (1500 Fr - 17.29,12)
Brons - Linnéa Bielicz, Göteborg Sim (100 Fr - 58,03)

Lördagen den 5 juli
Seniorer
Guld - Christoffer Carlsen, Mölndals ASS (50 Fr - 22,90)
Guld - Jesper Jonsson, Uddevalla Sim (100 Fj - 54,34)
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (800 Fr - 8.18,11)
Brons - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (200 Ry - 2.04,12)
Brons - Sofia Lindholm, Mölndals ASS (400 Fr - 4.25,16)

Juniorer
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (800 Fr - 8.18,11)
Silver - Erica Dahlgren, SK S02 (400 Fr - 4.24,54)
Brons - Sebastian Pettersson, Kungälvs SS (50 Fr - 23,81)
Brons - Céline Bertrand, Skövde SS (50 Fj - 28,17)
Brons - Christopher Jedel, Mölndals ASS (800 Fr - 8.34,10)


Fredagen den 4 juli
Seniorer
Guld - Christoffer Carlsen, Mölndals ASS (50 Ry - 26,17)
Silver - Céline Bertrand, Skövde (400 Me - 4.56,55)
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Fr - 3.56,99)
Silver - Uddevalla Sim Herrar (4x100 Me - 3.45,75)
Brons - Sofia Lindholm, Mölndals ASS (400 Me - 4.57,22)

Juniorer
Guld - Céline Bertrand, Skövde SS (400 Me - 4.57,51)
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Fr - 4.04,72)
Silver - Christopher Jedel, Mölndals ASS (400 Fr - 4.07,22)
Silver - Mölndals ASS Herrar (4x100 Me - 3.57,68)
Brons - Erik Persson, Kungsbacka SS (50 Br - 29.03)

Torsdagen den 3 juli
Seniorer
Guld - Mattias Carlsson, Uddevalla Sim (100 Ry - 55,97)
Guld - Mölndals ASS Herrar (4x200 Fr - 7.34,22)
Silver - Christoffer Carlsen, Mölndals ASS (50 Fj - 24,35)
Silver - Erica Dahlgren, SK S02 (800 Fr - 9.03,57)
Silver - Uddevalla Sim Herrar (4x200 Fr - 7.35,74)
Brons - Erik Persson, Kungsbacka SS (400 Me - 4.25,63)
Brons - Jesper Jonsson, Uddevalla Sim (50 Fj - 24,37)

Juniorer
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (400 Me - 4.30,59)
Guld - Erica Dahlgren, SK S02 (800 Fr - 9.03,57)
Silver - Adam Paulsson, SK Elfsborg (400 Me - 4.30,84)
Brons - Mölndals ASS Herrar (4x200 Fr - 7.47,04)
Brons - Patrik Löfgren, Mölndals ASS (400 Me - 4.38,44)
Brons - Anton Arvidsson, Uddevalla Sim (50 Fj - 25,09)
Brons - Céline Bertrand, Skövde SS (100 Fj - 1.02,54)

Onsdagen den 2 juli

Seniorer
Guld - Christoffer Carlsen, Mölndals ASS (100 Fr - 50,54)
Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Br - 2.13,43)
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (1500 Fr - 15.58,12)
Silver - Gulliver Koch, Uddevalla Sim (200 Br - 2.15,91)
Silver - Joline Höstman, Mölndals ASS (200 Br - 2.28,81)
Silver - Christopher Jedel, Mölndals ASS (1500 Fr - 16.08,40)

Juniorer

Guld - Erik Persson, Kungsbacka SS (200 Br - 2.16,71)
Guld - Adam Paulsson, SK Elfsborg (1500 Fr - 15.58,12)
Silver - Christopher Havton, Mölndals ASS (200 Fj - 2.06,47)
Silver - Isak Eliasson, Mölndals ASS (100 Fr - 52,36)
Silver - Christopher Jedel, Mölndals ASS (1500 Fr - 16.08,40)

Sum-Sim Riksfinal (50m), Malmö 25-29 Juni 2014

Söndagen den 29 juni
Guld - Teodor Widerberg, SK Laxen (200 Br 16-17 år - 2.25,84)
Guld - Mölndals ASS Fl 15 år o Y (4x100 Fr - 4.05,72)
Silver - Linnéa Lundborg, Mölndals ASS (100 Fj 14 år o Y - 1.07,72)
Silver - Alfhild Kristensson, Göteborg Sim (200 Fr 15 år o Y - 2.10,12)
Silver - Louise Hjalmarsson, Skövde SS (200 Fr 16-17 år - 2.05,82)
Silver - Christopher Havton, Mölndals ASS (200 Br 16-17 år - 2.25,86)
Silver - Tor Leander, Mölndals ASS (800 Fr 15 år o Y - 9.04,05)
Brons - Erica Dahlgren, SK S02 (200 Fr 16-17 år - 2.07,47)

Brons - Marco Häyhänen, Mölndals ASS (200 Br 15 år o Y - 2.32,93)
Brons - Amanda Magnusson, Mölndals ASS (200 Ry 15 år o Y - 2.30,25)

Lördagen den 28 juni
Guld - Albin Lövgren, Skövde SS (100 Fj 15 år - 57,70)
Guld - Joseph Zlotnick, Göteborg Sim (200 Ry 15 år o Y - 2.13,44)
Guld - Alfhild Kristensson, Göteborg Sim (800 Fr 15 år o Y - 9.30,08)
Silver - Tor Leander, Mölndals ASS (200 Fr 15 år o Y - 2.01,24)
Silver - Erica Dahlgren, SK S02 (800 Fr 16-17 år - 9.03,77)
Brons - Alice Palmqvist, SK Elfsborg (400 Me 15 år o Y - 5.21,63)
Brons - Teodor Widerberg, SK Laxen (100 Fj 16-17 år - 57,45)
Brons - Hanna Gebart, SK S02 (100 Ry 14 år o Y - 1.09,11)
Brons - Louise Hjalmarsson, Skövde SS (800 Fr 16-17 år - 9.22,22)
Brons - Mölndals ASS Po 15 år o Y (4x100 Fr - 3.55,40)

Fredagen den 27 juni
Guld - Alfhild Kristensson, Göteborg Sim (400 Fr 15 år - 4.33,07)
Silver - Erica Dahlgren, SK S02 (400 Fr 16-17 år - 4.24,92)
Silver - Dennis Dukic, SK Laxen (200 Me 14 år o Y - 2.19,43)
Silver - Inez Kristensson, Göteborg Sim (200 Fj 16-17 år - 2.23,72)
Silver - Tor Leander, Mölndals ASS (1500 Fr 15 år o Y - 17.20,14)
Brons - Linnea Dunberg, Varberg Sim (100 Br 14 år o Y - 1.16,47)
Brons - Albin Lövgren, Skövde SS (200 Me 15 år - 2.17,43)
Brons - Teodor Widerberg, SK Laxen (200 Me 16-17 år - 2.11,43)

Torsdagen den 26 juni

Guld - Nikki Brockmar, Skövde SS (100 Fr 15 år - 59,94)
Guld - Dennis Dukic, SK Laxen (100 Br 14 år o Y - 1.11,46)
Guld - Teodor Widerberg, SK Laxen (100 Br 16-17 år - 1.06,46)
Guld - Albin Lövgren, Skövde SS (200 Fj 15 år o Y - 2.13,41)
Guld - Christopher Havton, Mölndals ASS (200 Fj 16-17 år - 2.06,83)
Guld - Mölndals ASS Po 15 år o Y (4x100 Me - 4.20,77)
Silver - Tor Leander, Mölndals ASS (400 Fr 15 år - 4.19,39)
Silver - Alfhild Kristensson, Göteborg Sim (100 Fr 15 år - 1.00,08)
Silver - William Reinholdsson. SK Elfsborg (100 Br 16-17 år - 1.07,30)
Silver - Alice Palmqvist, SK Elfsborg (200 Me 14 år o Y - 2.29,25)
Silver - SK Elfsborg Po 15 år o Y (4x100 Me - 4.22,43)
Silver - Erica Dahlgren, SK S02 (1500 Fr 16-17 år - 17.31,63)
Brons - Melker Olsson, SK Elfsborg (400 Fr 14 år o Y - 4.25,76)
Brons - Kalle Svensson, Uddevalla Sim (100 Br 16-17 år - 1.07,33)

Onsdagen den 25 juni
Guld - Mölndals ASS Po 15 år o Y (4x200 Fr - 8.34,61)
Silver - SK Elfsborg Po år 15 o Y (4x200 Fr - 8.36,71)
Silver - Mölndals ASS Fl 15 år o Y (4x200 Fr - 9.08,45)


Masters SM (25m), Sundsvall 14-16 Mars 2014

Söndagen den 16 mars
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (100 Fr - 1.01,23)
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg Sim (50 Br - 37,33)
Guld - Caroline Petersson, Göteborg Sim (100 Ry - 1.16,42)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (50 Fj - 29,60)

Lördagen den 15 mars
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (50 Fr - 26,95)

Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg Sim (100 Br - 1.23,92)
Guld - Lennart Mentor, Göteborg Sim (50 Ry - 32,57)
Guld - Anna-Karin Josefson, Varberg Sim (100 Fj - 1.12,69)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (100 Fj - 1.09,20)
Guld - Leonard Bielicz, Göteborg Sim (100 Me - 1.13,47)

Fredagen den 14 Mars
Guld - Inga VSSFare



Grattis till er alla!