Distriktskalender

2019

Äldre kalendrar:
2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018

Helgtyper

För att få en bättre och enhetligare distriktskalender för VSSF har ett antal helgtyper valts ut, dessa är följande:

Utvecklingshelger

Dessa helger skall utnyttjas till olika aktiviteter såsom läger, utbildning, återhämtning och ledigheter på regions-, distrikts-, klubb- samt nationell nivå. Ca 10 helger/år kommer att läggas in i kalendern. Under dessa helger ges ingen tävlingssanktion och inga resultat från nationella tävlingar kommer att läsas in i OCTO.

Inbjudningshelger

Rekommenderade helger för valfria inbjudningstävlingar. Vissa perioder är med fokuserade på följande helger, februari-mars (25/50m tävlingar), april-maj (50m tävlingar), september-oktober (25m tävlingar), november-december (25/50m tävlingar).
Ca 18 helger/år kommer att läggas in i kalendern.

Förbundshelger

På dessa helger ligger SSF:s samt VSSF:s tävlingar. Under en helg kan sanktion ges även till andra tävlingar, detta under förutsättning att tävlingen inte har samma målgrupp som aktuell förbundstävling.
Ca 13 helger/år kommer att läggas in i kalendern.

Högtidshelger

Under jul-, nyårs-, tretton- och påskhelgen samt midsommar rekommenderas inga tävlingar.

JANUARI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
1 5-6/1            
2 12-13/1 Januarikonferens Stockholm        
3 18-20/1 Team West Utv. (Lyngby Open) Lyngby   X X X
4 24-27/1 Team West (Euro Meet) Luxembourg       X
  26-27/1 Svenskt Grand Prix [50] Malmö X      
  26-27/1 UGP 2 (2018/2019) [25] Kungsbacka X X X X
  26-27/1 UGP 2 (2018/2019) [25] Borås (SK70) X X X X

FEBRUARI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
5 1-3/2 NUSS Äldre [25] Borås (SKE) X X X X
  2/2 Öppna Masters DM [25] Kungsbacka X X X X
  2/2 Öppet JDM simhopp [25] Göteborg (SIK) X      
  2/2 SOIS Medley Cup [25] Skene X      
6 9-10/2            
7 16-17/2            
8 23-24/2 Borås Speedo Meet [50] Borås (SKE) X X X X
  23/2 Dina Försäkringar Race [25] Lidköping X X X X

MARS

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
9 2/3 Distriksfunk. utb. (steg 2) Stenungsund Anm.länk      
  2-3/3 Öppet DM/JDM [50] Valhalla (VSSF) X X X X
  2-3/3 Sandaredssimmet [25] Sandared   X X X
10 9-10/3 UGP 3 (2018/2019) [50] Falkenberg   X X X
11 16-17/3 USM-kval konstsim [25] Göteborg (SIK)        
  16/3 VSSF Årsmöte          
12 23/3 Sjörövarsimmet [25] Göteborg (S02)        
  23-24/3 Skövdesprinten [25] Skövde        
  22-24/3 Masters SM [25] Eskilstuna        
13 30/3 US-Cupen [25] Uddevalla        
  31/3 Bamseskuttet [25] Uddevalla        

APRIL

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
14 6-7/4            
15 13-14/4 Falkenberg Race [50] Falkenberg        
  12-15/4 Swim Open Stockholm [50] Stockholm (SSF)        
16 20-21/4 Påsk          
17 26-28/4 Ullbergstrofén [25/50] Göteborg (G-Sim)        
  27/4 Älgadoppet [25] Vargön (SK Väners.)        

MAJ

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
18 4-5/5 Vårsimiaden Distrikt [25] Kungsbacka        
  4-5/5 Vårsimiaden Distrikt [25] Stenungsund        
  4-5/5 Vårsimiaden Distrikt [25] Falköping        
19 11/5 Vårsimiaden Final [25] Valhalla (VSSF)        
  12/5 Magplasket [25] Stenungsund        
20 18-19/5            
21 23/5 Lilla Laxaleken [25] Halmstad        
  24-26/5 Laxaleken [50] Halmstad        

JUNI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
22 31/5-2/6 Speedo Open [50] Göteborg (MASS)        
23 8-9/6 Arena Daloc Cup [50] Mariestad        
  8-9/6 Trollhättan Meet [50] Trollhättan        
24 15-16/6            
25 22-23/6 Midsommar          
26 28/6 - 2/7 SM/JSM Simning [50] Malmö        
  28-30/6 Bockstensdoppet [50] Varberg        

JULI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
27 6-7/7            
28 10-14/7 Sum-Sim Riksfinal [50] Stockholm        
29 20-21/7            
30 27-28/7            

AUGUSTI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
31 3-4/8            
32 10-11/8            
33 17-18/8            
34 24-25/8 Simidrottsforum Väst          
35 31/8-1/9            

SEPTEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
36 6-8/9 ARENA USO [25] Uddevalla        
  7-8/9 Sandaredssprinten [25] Sandared        
37 14-15/9            
38 21-22/9 Loranga Cup [25] Halmstad        
  21/9 Upp till 13 [25] Göteborg (G-Sim)        
  22/9 Triangeltävling simhopp [25] Göteborg (SIK)        
39 28-29/9            

OKTOBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
40 5-6/10 Västerbybadet Race [25] Götene        
41 12-13/10 UGP 1 (2019/2020) [25] Borås (SK70)        
  12-13/10 UGP 1 (2019/2020) [25] Stenungsund        
  11-13/10 Ungdomshoppet [25] Göteborg (SIK)        
42 19/10 Öppet DM konstsim, 15:30 -> [25] Göteborg (SIK)        
  19-20/10 DM/JDM [25] Skövde        
  19-20/10 Simbadoppet Swimcamp [25] Borås        
43 26-27/10            

NOVEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
44 3/11 Leax Cup [25] Falköping        
45 9-10/11 Sum-Sim Region [25] Valhalla (VSSF)        
46 13-17/11 SM/JSM Simning [25] Eskilstuna        
47 22-24/11 Barracuda Race [25] Göteborg (S02)        
48 30/11-1/12 Höstsimiaden [25] Stenungsund        
  30/11-1/12 Höstsimiaden [25] Skövde        
  30/11-1/12 Höstsimiaden [25] Halland (Skene)        

DECEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
49 6-8/12 Sum-Sim Riksfinal [25] Umeå        
  7-8/12 Team Race Meet [25] Kungsbacka        
  8/12 Jubileumscupen [25] Vara        
50 14-15/12            
51 21-22/12            
52 28-29/12 Julvecka