Distriktskalender

2020

Kan du inte se plandiscen? Klicka här

Äldre kalendrar:
2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019

OBS!

* Utbildningar gällande funktionärer och tränare/instruktörer hittar ni även på utbildningssidan.

* KM eller liknade hemmatävlingar är ej med i Distriktskalendern, då de ej är inbjudningstävlingar.
   De sanktioneras av SSF eller VSSF i respektive system, om resultaten skall räknas.

JANUARI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat LiveTiming
1 4-5/1 Simidrottsledare 1 - utb.  Skövde  X       
2 11-12/1 SK70 Team Competition [25] Sandared X  X  X  X 
  11-12/1 Vattenpolo - USM 16 Mix Slutspel Ängelholm        
3 17-19/1 Arena Lyngby Open - Trongården  Lyngby, DK    X  X  X 
  17-19/1 Arena Lyngby Open - Stadion  Lyngby, DK    X  X  X 
  18-19/1 Vattenpolo - JSM Slutspel Lund        
4 25-26/1 UGP 2 (2019/2020) [25] Uddevalla X  X  X  X 
  25-26/1 UGP 2 (2019/2020) [25] Falköping X  X  X  X 
  25/1 Simhopp - DM/JDM Göteborg X    X   

FEBRUARI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
5 31/1-2/2 Simhopp - SM Synchro / JSM Stockholm X       
  1/2 Masters Simning - Öppna DM [25] Stenungsund X  X  X  X 
  1/2 Västerbybadets Race [25] Götene X  X  X  X 
6 4/2 Simidrottsledare 2 - Anmälan  Uddevalla  X       
  8-9/2            
7 15-16/2            
8 18/2 Simidrottsledare 2 - Webbintro Internet Se v. 6       
  22/2 Dina Försäkringar Race [25] Lidköping X  X  X  X 
  22-23/2 Borås Speedo Meet [50] Borås X  X  X  X 
  23/2 Göteborg Sim Master invitation [25] Göteborg         

MARS

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
9 29/2-1/3 Sandaredssimmet [25] Sandared X  X  X  X 
  29/2 Konstsim - USM kval Göteborg X       
10 6-8/3 Svenskt Grand Prix [50] Malmö X  X X X
  6-8/3 Simhopp - SM Malmö/Lund X      
  7-8/3 UGP 3 (2019/2020) [50] Falkenberg X X X X
11 14-15/3 Öppet DM/JDM [50] - INSTÄLLD Göteborg X X X X
  15/3 Skövdedoppet [25] - INSTÄLLD Skövde X X X X
  15/3 VSSF Distanscupen omg. 3 [25/50] - Se varje deltagande förenings anvisning          
12  20-22/3 Masters Simning - SM [25] - INSTÄLLD Stenungsund X X X X
  21/3 VSSF Årsmöte 21/3 - INSTÄLLD Göteborg X      
  21-22/3 Simidrottsledare 2 - Fysisk träff - FLYTTAD TILL PREL. 30-31/5 Uddevalla Se v. 6      
13 28/3 Sjörövarsimmet [25] - INSTÄLLD Göteborg X X X X
  29/3 Simhopp - Stadsmatch - INSTÄLLD Göteborg        
  29/3 Distriktsfunktionär utb. - INSTÄLLD Mölndal X      

APRIL

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
14 3-6/4 Swim Open Stockholm [50] - INSTÄLLD Stockholm X  X X X
  4-5/4 Falkenberg Race 2020 [50] - INSTÄLLD Falkenberg X  X X X 
15 11-12/4 Påsk          
16 14/4 Simidrottsledare 3 ev 4 - Anmälan flyttad till 26/4 Sandared X      
  18/4 US-Cupen [25] - INSTÄLLD Uddevalla X      
  18/4 SOIS Medley Cup [25] - INSTÄLLD Skene        
17 25-26/4 Team Future Äldre (06) - INSTÄLLD Falkenberg X      
  25-26/4 Svenska Simförbundet Årsmöte - INSTÄLLD Uddevalla        
  26/4 Simidrottsledare 3 - Anmälan Sandared X      

MAJ

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
18 28/4 Simidrottsledare 3 ev 4 - Webbintro flyttad till 11/5 Internet Se v. 17       
  1-3/5 Ullbergstrofén [25/50] - INSTÄLLD Göteborg X X  X  X 
  2/5 Älgadoppet 2020 [25] - Framflyttad till 14/11 Vänersborg X X  X  X 
19 9/5 Vårsimiaden Distrikt [25] - INSTÄLLD Stenungsund        
  10/5 Vårsimiaden Distrikt [25] - INSTÄLLD Skövde        
20 11/5 Simidrottsledare 3 - Webbintro Internet Se v. 17      
  11/5 VSSF Distanscupen omg. 4 [25/50]          
21 21-24/5 Konstsim - USM - INSTÄLLD Stockholm X      
  22-24/5 Laxaleken [50] - INSTÄLLD Halmstad X X X X
  23/5 Vårsimiaden Final [25] - INSTÄLLD Göteborg        
22 29-31/5 Simhopp - USM - INSTÄLLD Lund        
  30-31/5 Simidrottsledare 2 - Fysisk träff - Flyttad hit från 21-22/3 Uddevalla Se v. 6      
  30-31/5 Simidrottsledare 3 - Fysisk träff  Sandared  Se v. 17      

JUNI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
23 6-7/6 Trollhättan Meet [50] - INSTÄLLD Trollhättan   X  X  X 
  6-7/6 Arena Daloc Cup [50] - INSTÄLLD Mariestad        
  6-7/6 Vattenpolo - USM 18 Finaler Stockholm        
24 8/6 VSSF Årsmöte - Digitalt Internet X      
  13-14/6 Konstsim - SM/JSM Jönköping        
25 20-21/6 Midsommar          
26/27 26-30/6 SM/JSM Simning [50] - INSTÄLLD Halmstad        

JULI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
27/28 2-6/7 Sum-Sim Riksfinal [50] - INSTÄLLD Landskrona        
27 3-5/7 Bockstensdoppet [50] - INSTÄLLD Varberg X  X  X  X 
  5/7  Simidrottsledare 4, Grupp 1 - Anmälan  Trollhättan  X      
  5/7 Simidrottsledare 5, Grupp 2 - Anmälan Trollhättan X      
28 11-12/7            
29 18-19/7            
30 25-26/7            

AUGUSTI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
31 1-2/8            
32 8-9/8            
33 10/8  Simidrottsledare 4, Grupp 1 - Webbintro  Internet  Se v. 27      
  11/8 Simidrottsledare 5, Grupp 2 - Webbintro Internet Se v. 27      
  15-16/8 Göteborgsimmet [OW] - INSTÄLLD Göteborg        
34 22-23/8 Simidrottsforum Väst - INSTÄLLD Göteborg        
35 24/8 Simlinjeinstruktör 7-13 - Anmälan  ???  X      
  28-30/8 Vattenpolo - SM Finaler Stockholm        
  30/8  Distriktsfunktionär utb.  Borås  X      

SEPTEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
36 4-6/9 Uddevalla Arena USO [25] - INSTÄLLD Uddevalla X       
  5-6/9 Sandaredssprinten [25] Sandared   X  X  X 
37 8/9 Simidrottsledare 6 - Anmälan Göteborg X      
  12-13/9 Simidrottsledare 4, Grupp 1 - Fysisk träff Trollhättan Se v. 27      
  12-13/9 Simidrottsledare 5, Grupp 2 - Fysisk träff Trollhättan Se v. 27      
  12-13/9 Simlinjeinstruktör 7-13: Fys.tr. 1/3 ??? Se v. 35      
  12-13/9 Team Future ? ???        
38 19-20/9 Loranga Cup [25] Halmstad        
  20/9 Simhopp -  Triangeltävling Göteborg        
  19/9 Upp till 13 [25] Göteborg        
39 22/9 Simidrottsledare 6 - Webbintro Internet Se v. 37      
  26-27/9 Trollsimmet [25] Trollhättan        

OKTOBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
40 3/10 ÅSS Race 2020 [25] Ulricehamn        
41 10-11/10 UGP 1 (2020/2021) [25] Stenungsund        
  10-11/10 UGP 1 (2020/2021) [25] Kungsbacka        
  9-11/10 Simhopp - Ungdomshoppet Göteborg        
42 12/10 Simlinjeinstruktör 2-8 -
Anmälan
??? X       
  17-18/10 DM/JDM [25] Skövde        
43 24-25/10 Simidrottsledare 6 - Fysisk träff  Göteborg  Se v. 37      
  24-25/10 Simlinjeinstruktör 7-13: Fys.tr. 2/3 ??? Se v. 35      

NOVEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
44 30/10-1/11 Simlinjeinstruktör 2-8 - Del 1+2/3 - Fysisk träff ??? Se v. 42      
  30/10-1/11 Simbadoppet/Swimcamp [25] Borås X       
  1/11 Ållebergsdoppet [25] Falköping        
45 7-8/11 Sum-Sim Region [25] Göteborg        
46 11-15/11 SM/JSM Simning [25] Helsingborg        
  14/11 Älgadoppet 2020 [25] Vänersborg        
47 20-22/11 Barracuda Race [25] Göteborg        
48 24/11 Simidrottsledare 1 (2021) - Anmälan ??? X      
  28-29/11 Höstsimiaden [25] Stenungsund        
  28-29/11 Höstsimiaden [25] Kungsbacka        
  28-29/11 Höstsimiaden [25] ???        

DECEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
49 6/12 Jubileumscupen Race [25] Vara        
50 8/12 Simidrottsledare 1 (2021) - Webbintro Internet Se v. 48      
  11-13/12 Sum-Sim Riksfinal [25] Göteborg        
51 19-20/12            
52 26-27/12 Julvecka          
53 2-3/1 Nyårsvecka          
1 9-10/1 Simidrottsledare 1 - Fysisk träff ??? Se v. 48      
  9-10/1 Simlinjeinstruktör 2-8 - Del 3/3 - Fysisk träff ??? Se v. 42      
  9-10/1 Simlinjeinstruktör 7-13: Fys.tr. 3/3 ??? Se v. 35