Distriktskalender

2021

Kan du inte se plandiscen? Klicka här

Äldre kalendrar:
2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020

OBS!

* Utbildningar gällande funktionärer och tränare/instruktörer hittar ni även på utbildningssidan.

* KM eller liknade hemmatävlingar är ej med i Distriktskalendern, då de ej är inbjudningstävlingar.
   De sanktioneras av SSF eller VSSF i respektive system, om resultaten skall räknas.

Färgkodning
Inbjudningshelg
Förbundshelg
Utvecklingshelg

JANUARI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
53 2-3/1              
1 9-10/1 SI 2-8 år, del 1/3 - INSTÄLLD 18 (17) år + Göteborg        
  9-10/1 SIL 1 - Fysisk träff - INSTÄLLD 16 (15) år + Falkenberg        
2 16-17/1 Team Competition [25] - INSTÄLLD 0-17 år + Sandared        
3 23-24/1              
4 30-31/1 UGP 1 [25] - INSTÄLLD 13-17 år Stenungsund        
  30/1 Pingvinracet [25] - INSTÄLLD 0 - 13 år Kungsbacka        
  31/1 Kaffedoppet i Alingsås [25] - INSTÄLLD 0 - 13 år Alingsås        

FEBRUARI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
5 6/2 Öppet DM/JDM Simhopp [25] - INSTÄLLD 13 år o ä / 13-19 år Göteborg        
6 8/2 SIL 2 - Anmälan 16 år + Göteborg        
7 19-21/2 SI 2-8 år, del 2+3/3 - kurs inställd - nytt datum kommer 18 år + Göteborg        
8 26-27/2 (Fre-Lör) Dina Försäkringar Race [25] - INSTÄLLD 0-17 år + Lidköping        

MARS

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
9 6/3 Valhalla Artistic el. v. 10 [25] - INSTÄLLD USM kval konstsim Göteborg        
  6-7/3 Sandaredssimmet [25] - INSTÄLLD 0-17 år + Sandared        
10 12-14/3 Svenskt Grand Prix [50] ???? ????        
  13-14/3 UGP 2 [50] - INSTÄLLD 13-17 år ????        
11 15/3 SIL 3 - Anmälan - INSTÄLLD 16 år + ????        
  20-21/3 SIL 2 - Fysisk träff - framflyttad till april-maj 16 år + Göteborg        
12 22/3 VSSF Årsmöte - Digitalt via MS Teams   Digitalt        
  27-28/3 DM/JDM 50m [50] - INSTÄLLD (ev. flytt till sommaren) 13 år o ä / 13-19 år Göteborg        
  27/3 US Cupen [25] - INSTÄLLD 0-17 år Uddevalla        

APRIL

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
13 29/3 SIL 2 - Webbintro 16 år + Göteborg        
  29/3 SIL 3 - Webbintro - INSTÄLLD 16 år+  ????        
  3-4/4 Påskvecka            
14 8-11/4 Swim Open Stockholm [50] 13-17, 17+ Stockholm        
  10/4 Sjörövarsimmet [25] - INSTÄLLD 0-13 år Göteborg        
15 12/4 SIL 2 - Webbintro  16 år + Göteborg        
  16-18/4 Kungsbacka Spring Meet [50] - INSTÄLLD 0-17 år + & Para Kungsbacka        
16 24-25/4 SIL 3 - Fysisk träff - INSTÄLLD 16 år + ????        

MAJ

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
17 30/4-2/5 Ullbergstrofén [25/50] - INSTÄLLD 0-17 år + Göteborg        
  1/5 Älgadoppet [25] 0-17 år + & Para Vänersborg        
18 3/5 SIL 4 - Anmälan - INSTÄLLD 16 år + ????        
  8-9/5 Vårsimiaden Distrikt [25] - INSTÄLLD 10 o y-12 år Stenungsund        
  9/5 Vårsimiaden Distrikt [25] - INSTÄLLD 10 o y-12 år Skövde        
19 15-16/5              
20 17/5 SIL 4 - Webbintro - INSTÄLLD 16 år + ????        
  21-23/5 Laxaleken [50] 0-17 år + Halmstad        
  22-23/5 SI 7-13 år, del 3/3  18 (17)år + Göteborg        
  22-23/5 Vårsimiaden Final [25] - INSTÄLLD 11-12 år Göteborg        
21 29-30/5              

JUNI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
22 5-6/6 Arena Daloc Cup [50] 0-17 år + Mariestad        
  5-6/6 Trollhättan Meet [50] 0-17 år + Trollhättan        
23 12-13/6 SIL 4 - Fysisk träff - INSTÄLLD 16 år + ????        
  12-13/6 Borås Speedo Meet [50] 0-17 år + Borås X      
24 19-20/6              
25 26-27/6 Midsommarvecka            

JULI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
26 30/6-4/7 SM/Para-SM/JSM Simning [50] 13 år o ä / 13-19 år Halmstad        
27 9-11/7 Bockstensdoppet [50] 0-17 år + & Masters Varberg        
28 14-18/7 Sum-Sim Riksfinal [50] 13-16 år Sundsvall        
  16-18/7 Prel. Sum-Sim Riksfinal (Äldre) [50] Extra 17/18 år Kungsbacka        
29 24-25/7              
30 31/7-1/8              

AUGUSTI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
31 7/8 Göta Kanalsimmet [OWS]   Sjötorp        
32 9/8 SIL 5 - Anmälan 16 år + ????        
33 21-22/8 GöteborgSimmet [OWS]   Delsjön, Göteborg        
34 23/8 SIL 5 - Webbintro 16 år + ????        

SEPTEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
35 3-5/9 Uddevalla Arena USO [25] 0-17 år Uddevalla        
  4-5/9 Sandaredssprinten [25] 0-17 år + Sandared        
36 11/9 Upp till 13 [25] 0-13 år Göteborg        
37 18-19/9 Simidrottsforum VSSF   ????        
  18-19/9 SIL 5 - Fysisk träff 16 år + ????        
38 25/9 Triangeltävling Simhopp [25] ???? Göteborg        
  25-26/9 Loranga Cup [25] 0-17 år + Halmstad        
  25-26/9 Trollsimmet [25] 0-17 år + Trollhättan        

OKTOBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
39 27/9 SIL 6 - Anmälan 16 år + ????        
  2/10 ÅSS Race [25] 0-17 år + Ulricehamn        
  2-3/10              
40 9-10/10              
41 11/10 SIL 6 - Webbintro 16 år + ????        
  15-17/10 Ungdomshoppet Simhopp [25] ???? Göteborg        
  16-17/10 UGP 3 [25] 13-17 år Stenungsund        
  16-17/10 UGP 3 [25] 13-17 år Varberg        
42 18/10 SI 2-8 år (2021/2022) - Anmälan 17 år + ????        
  23/10 DM Konstsim [25] 13 år o ä Göteborg        
  23-24/10 DM/JDM 25m [25] 13 år o ä / 13-19 år Skövde        
43 30-31/10              

NOVEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
44 1/11 SI 7-13 år (2021/2022) - Anmälan 17 år + ????        
  5-7/11 SI 2-8 år (2021/2022) - Fysisk träff, del 1+2/3 17 år + ????        
  6-7/11 SIL 6 - Fysisk träff 16 år + ????        
45 13-14/11 Sum-Sim Region [25] 13-16 år Göteborg        
46 20-21/11 SI 7-13 år (2021/2022) - Fysisk träff, del 1/3 17 år + ????        
47 24-28/11 SM/JSM Simning [25] 13 år o ä / 13-19 år Stockholm        
  26-28/11 Barracuda Race - HD Memorial [25] 0-17 år + & Masters Göteborg        

DECEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
48 29/11 SIL 1 (2021/2022) - Anmälan 15 år + ????        
  4-5/12 Höstsimiaden [25] 10 o y-12 år Kungsbacka        
  4-5/12 Höstsimiaden [25] 10 o y-12 år Stenungsund        
  4-5/12 RM Konstsim ? [25] ???? Göteborg        
49 10-12/12 Sum-Sim Riksfinal [25] 13-16 år Stockholm        
50 13/12 SIL 1 (2021/2022) - Webbintro 15 år + ????        
51 25-26/12 Julvecka