Distriktskalender

2022

Kan du inte se plandiscen? Klicka här

Äldre kalendrar:
2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021

OBS!

* KM eller liknade hemmatävlingar är ej med i Distriktskalendern, då de ej är inbjudningstävlingar.
   De sanktioneras av SSF eller VSSF i respektive system, om resultaten skall räknas.

Färgkodning
Inbjudningshelg
Förbundshelg
Utvecklingshelg
Röd Helg

 

JANUARI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Livetiming
52            
1 8-9/1 SIL 1 - Fysisk träff - flyttad till 23-24 april pga pandemi restriktioner 16 (15) år + Göteborg    
2 15-16/1 Team Competition [25] - INSTÄLLD pga Covid-19 0-17 år + Sandared    
3 22-23/1          
4 29-30/1 UGP 1 [25] - INSTÄLLD pga Covid-19 13-17 år Varberg

UGP 1 2022

LiveTiming 
  29/1 Simhopp Öppet DM/JDM   Göteborg

Öppet DM/JDM Simhopp 

 

FEBRUARI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Livetiming
5 5/2 Pingvinracet [25]  0-13 år Kungsbacka Pingvinracet LiveTiming
  5-6/2          
8 26-27/2  Dina Försäkringar Race [25] - INSTÄLLD pga Covid-19 0-17 år + Lidköping    
  26-27/2  Borås Speedo Meet [50] 0-17 år + Borås

Boras Speedo Meet 

LiveTiming

MARS

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Livetiming
9 5/3 Valhalla Artistic el. v. 10 [25]  USM kval konstsim Göteborg    
  5/3 US Cupen [25] 0-17 år Uddevalla    
  5-6/3 Sandaredssimmet [25]  0-17 år + Sandared  

Sandaredssimmet2022

LiveTiming
10 11-13/3 Svenskt Grand Prix [50] 13-17 år + Kungsbacka    
  12-13/3 UGP 2 [50] 13-17 år Varberg    
11 19-20/3 Utvecklingskonferens/
Årsmöte
  Scandic Crown Göteborg    
  19-20/3          
12 26/3 Sjörövarsimmet [25] 0-13 år Göteborg    
  27/3 Simhopp KM [25]   Göteborg    

APRIL

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Livetiming
13 2/4 Simhopp Stadsmatchen [25]   Göteborg    
14 8-10/4 Kungsbacka Spring Meet [50] 13-17 år + Kungsbacka    
  9-12/4 Malmsten Swim Open [50] 13-17, 17+ Stockholm   LiveTiming
15 16-17/4 Påsk        
16 23-24/4  Team Future Äldre 15-16 år Borås     
  23-24/4  SIL 1 - Fysisk träff (flyttad från jan/feb) 16 (15) år + Göteborg    
17 29/4-1/5 Ullbergstrofén, försök [50] 0-17 år + Göteborg    
  30/4-1/5 Ullbergstrofén, final [25] 0-17 år + Göteborg    
   30/4 Älgadoppet 2022 [25] 0-17 år +   Vargön    

MAJ

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Livetiming
18 7/5 Vårsimiaden Distrikt [25]  10 o y-12 år Stenungsund    
  7/5 Vårsimiaden Distrikt [25]  10 o y-12 år Skövde    
19 15/5 Konstsim KM [25]   Göteborg    
  14-15/5          
20 20-22/5 Laxaleken [50]  0-17 år + Halmstad    
21 28-29/5          

JUNI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Livetiming
22 4-5/6 Arena Daloc Cup [50] 0-17 år + Mariestad    
  4-5/6 Trollhättan Meet [50] 0-17 år + Trollhättan    
  4-5/6 DM/JDM [50]  13-17 år + Varberg Pingvinen    
23 11-12/6          
24 17-19/6 SM/JSM Konstsim [25]   Göteborg    
25 25-26/6 Midsommar        

JULI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Livetiming
26 29/6-3/7 SM/Para-SM/JSM Simning [50] 13 år o ä / 13-19 år Linköping    
  1-3/7 NUSS äldre/yngre [50] 13-17 år + Borås    
27 8-10/7 Bockstensdoppet [50] 0-17 år + Varberg    
28 14-17/7 Sum-Sim Riksfinal [50]  13-16 år Norrköping    
29 23-24/7          
30 30-31/7          

AUGUSTI

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Livetiming
31 6-7/8          
32 13-14/8          
33 20-21/8 Simidrottsforum Väst        
34 27-28/8          

SEPTEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Livetiming
35  3-4/9 Sandaredssprinten [25]  0-17 år + Sandared   LiveTiming
  3-4/9 Varberg Games [25] 0-17 år +  Varberg     
36 9-11/9 Uddevalla Arena USO [25] 0-17 år + Uddevalla    
  10/9 Upp till 13 [25]  0-13 år Göteborg    
37 17-18/9 Team Future        
38 24/9 Triangeltävling Simhopp [25] 0-15 Göteborg    
  24-25/9 Loranga Cup [25] 0-17 år + Halmstad    
  24-25/9 Trollsimmet [25] 0-17 år + Trollhättan    

OKTOBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Livetiming
39 1/10 ÅSS Race [25] 0-17 år + Ulricehamn    
40 8-9/10          
41 14-16/10 Ungdomshoppet Simhopp [25] 0-18 år Göteborg    
  15-16/10 UGP 3 [25] 13-17 år Stenungsund    
  15-16/10 UGP 3 [25] 13-17 år ???    
42 21-23/10 Para-SM [25]   Eskilstuna    
  22/10 DM Konstsim [25]  13 år o ä Göteborg    
  22-23/10  DM/JDM 25m [25] 13-17 år + Varberg     
43 29-30/10          

NOVEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Livetiming
44 5-6/11          
45 12-13/11 Sum-Sim Region [25] 13-16 år Göteborg    
46 19-20/11          
47 23-27/11 SM/JSM Simning [25] 13 år o ä / 13-19 år Stockholm    

DECEMBER

Vecka Datum Tävling/Utbildning/Läger Ålder (Tempus) Plats Inbjudan Livetiming
48  3/12 Höstsimiaden [25] 10 o y-12 år Kungsbacka    
  3/12 Höstsimiaden [25] 10 o y-12 år Stenungsund    
  2-4/12 Barracuda Race - Henning Degerman Memorial [25] 13-17 år +  Göteborg    
49 9-11/12 Sum-Sim Riksfinal [25] 13-16 år Helsingborg    
50 17-18/12          
51 24-25/12 Jul        
52 31/12-1/1 2023 Nyår