Utbildning

Hej,

Nedan finner ni de utbildningar som genomförs inom VSSF, detta gällar simidrottsutbildningar samt funktionärsutbildningar!

VSSF samt föreningarnas inbjudningar inkl. anmälningsförfarandet via idrottonline finner ni nedan!

SSF ledarutbildning för simning - Se här!
SSF ledarutbildning för simhopp - Se här!
SSF ledarutbildning för vatttenpolo - Se här!
SSF ledarutbildning för konstsim - Se här!
SSF ledarutbildning för föreningar - Se här!
SSF ledarutbildning för funktionär/domare - Se här!
Studier för simidrottare - Se här!

Sök din SSF & VSSF (SDF) utbildning - Se här!

SISU Plattformen utbildning
SISU Idrottsutbildarna Västra Götaland - Se här!
SISU Idrottsutbildarna Halland - Se här!


VSSF vill göra er uppmärksamma att följa Svensk lagstiftning gällande utbetalningar av arvoden, reseersättningar m.m. vid anförskaffande av kursledare.
Kortfattat så gäller det att betala sociala avgifter vid utbetalning av utbildningsarvode (lön) överstigande 1000 kr (några undantag finns), reseersättning betalas enbart ut mellan hemmet samt utbildningsplatsen. Mer information kan ni finna på www.skatteverket.se eller här under punkterna 4.1 och 4.2 Ni skall skicka in kontrolluppgift till skatteverket varje år gällande ovanstående.

2017

9 dec - Tävlingsfunktionär, Borås - Arrangör: SK Elfsborg - Kursledare: Lars Paulsson

18-19 nov - Simlinjeinstruktör (SI) 7-13 del 1/3, Göteborg - Arrangör: VSSF - Kursledare: Johan Runhage

16 & 23 nov - Tävlingsfunktionär, Trollhättan - Arrangör: Trollhättans SS - Kursledare: Peter Svanberg

14 okt - Tävlingsfunktionär, Mölndal - Arrangör: Mölndals ASS - Kursledare: Marina Brohammer

4 & 11 okt - Tävlingsfunktionär, Falkenberg - Arrangör: Falkenbergs SK - Kursledare: Kent Wikström

3 & 10 okt - Tävlingsfunktionär, Vara - Arrangör: Varabygdens SS - Kursledare: Peter Svanberg

3 & 10 okt - Tävlingsfunktionär, Varberg - Arrangör: Varbergs Sim - Kursledare: Kent Wikström

2 & 5 okt - Tävlingsfunktionär, Göteborg - Arrangör: Göteborg Sim - Kursledare: Tore Reinhold

30 sep - Distriktsfunktionär, Ulricehamn - Arrangör: VSSF - Kursledare: Kent Wikström

20 & 27 sep - Tävlingsfunktionär, Ulricehamn - Arrangör: Åsundens SS - Kursledare: Kent Wikström

18 & 25 sep - Tävlingsfunktionär, Ale - Arrangör: Föreningen Ale Simmarna - Kursledare: Kent Wikström

14 & 21 sep - Tävlingsfunktionär, Stenungsund - Arrangör: S77 Stenungsund - Kursledare: Kent Wikström

16 & 17 sep - Simlinjeassistent (SA) Gul, Borås - Arrangör: VSSF - Kursledare: Marika Sagré

3 sep - Tävlingsfunktionär, Skövde - Arrangör: Skövde SS - Kursledare: Lars Paulsson

2 sep - Distriktsfunktionär, Uddevalla - Arrangör: VSSF - Kursledare: Kent Wikström

30 Aug & 6 sep - Tävlingsfunktionär, Uddevalla - Arrangör: Uddevalla Sim - Kursledare: Peter Svanberg

22 & 24 aug - Tävlingsfunktionär, Halmstad - Arrangör: SK Laxen - Kursledare: Maria Widerberg

10 - 11 juni - Simlinjeassistent (SA) Blå, Göteborg - Arrangör: VSSF - Kursledare: Nina Jonsson

3 - 4 juni - Simlinjeassistent (SA) Gul, Göteborg - Arrangör: VSSF - Kursledare: Nina Jonsson

20 - 21 maj - Simlinjeassistent (SA) Gul, Skövde - Arrangör: VSSF - Kursledare: Nina Jonsson

10 & 17 maj - Tävlingsfunktionär, Trollhättan - Arrangör: Trollhättans SS - Kursledare: Anders Nilsson

7 maj - Tävlingsfunktionär, Strömstad - Arrangör: Strömstads SF - Kursledare: Kent Wikström

24 april - Tävlingsfunktionär för simmare, Mölndal - Arrangör: Mölndals ASS - Kursledare: Tore Reinhold

23 april - Distriktsfunktionär, Borås - Arrangör: VSSF - Kursledare: Lars Paulsson

22 april - Tävlingsfunktionär, Borås - Arrangör: SK Elfsborg - Kursledare: Lars Paulsson

20 april - Tävlingsfunktionär för simmare, Göteborg - Arrangör: Göteborg Sim - Kursledare: Tore Reinhold

27 mars & 4 april - Tävlingsfunktionär, Laholm - Arrangör: SK Stimmet - Kursledare: Maria Widerberg

18 - 19 mars - Simlinjeassistent (SA) Blå, Varberg - Arrangör: VSSF - Kursledare: Johan Runhage

16 & 23 mars - Tävlingsfunktionär, Stenungsund - Arrangör: S77 Stenungsund - Kursledare: Kent Wikström

14 & 18 mars - Tävlingsfunktionär, Halmstad - Arrangör: SK Laxen - Kursledare: Maria Widerberg

8 & 12 mars - Tävlingsfunktionär, Trollhättan - Arrangör: Trollhättans SS - Kursledare: Anders Nilsson

4 mars - Tävlingsfunktionär, Trollhättan - Arrangör: Trollhättans SS - Kursledare: Anders Nilsson

4 mars - Tävlingsfunktionär, Göteborg - Arrangör: Göteborg Sim, Kungälvs SS & SK S02 - Kursledare: Tore Reinhold

26 feb - Distriktsfunktionär, Kungsbacka - Arrangör: VSSF - Kursledare: Marina Brohammer

25 feb - Tävlingsfunktionär, Kungsbacka - Arrangör: Kungsbacka SS - Kursledare: Marina Brohammer

11 feb - Distriktsfunktionär, Halmstad - Arrangör: VSSF - Kursledare: Kent Wikström

4 - 5 feb - Simlinjeassistent (SA) Gul, Uddevalla - Arrangör: VSSF - Kursledare: Nina Jonsson

21 & 24 jan - Tävlingsfunktionär, Skene - Arrangör: Skene SoIS - Kursledare: Kent Wikström

16 jan - Tävlingsfunktionär, Varberg - Arrangör: Varbergs Sim - Kursledare: Kent Wikström

2016

10 - 11 dec - Simlinjeinstruktör (SI) 7-13 del 2, Göteborg - INSTÄLLD.

10 - 11 dec - Simlinjeassistent (SA) Blå, Göteborg - Arrangör: VSSF - Kursledare: Johan Runhage

22 & 24 nov - Tävlingsfunktionär, Trollhättan - Arrangör: Trollhättans SS - Kursledare: Anders Nilsson

19 - 20 nov - Simlinjeinstruktör (SI) 12-17 del 1, Göteborg - Arrangör: VSSF - Kursledare: Johan Runhage

14 & 21 nov - Tävlingsfunktionär, Stenungsund - Arrangör: S77 Stenungsund - Kursledare: Kent Wikström

12 nov - Tävlingsfunktionär, Borås - Arrangör: SK Elfsborg - Kursledare: Lars Paulsson

5 - 6 nov - Simlinjeassistent (SA) Gul, Kungsbacka - Arrangör: VSSF - Kursledare: Johan Runhage

3 & 8 nov - Tävlingsfunktionär, Varberg - Arrangör: Varbergs Sim - Kursledare: Kent Wikström

29 - 30 okt - Simlinjeinstruktör (SI) 2-8 del 2, Göteborg - INSTÄLLD.

29 - 30 okt - Simlinjeinstruktör (SI) 7-13 del 1, Göteborg - INSTÄLLD.

20 & 22 okt - Tävlingsfunktionär, Göteborg - Arrangör: Göteborg Sim, Kungälvs SS & SK S02 - Kursledare: Tore Reinhold

13 & 20 okt - Tävlingsfunktionär, Vara - Arrangör: Varabygdens SS - Kursledare: Anders Nilsson

11 & 18 okt - Tävlingsfunktionär, Mölndal - Arrangör: Mölndals ASS - Kursledare: Tomas Agdahl

5 & 10 okt - Tävlingsfunktionär, Falkenberg - Arrangör: Falkenbergs SK - Kursledare: Kent Wikström

2 okt - Tävlingsfunktionär, Götene - Arrangör: SK Götene - Kursledare: Anders Nilsson

25 sep - Distriktsfunktionär, Skövde - Arrangör: VSSF - Kursledare: Anders Nilsson

24 - 25 sep - Simlinjeassistent (SA) Gul, Borås - Arrangör: VSSF - Kursledare: Marika Sagré

24 - 25 sep - Simlinjeinstruktör (SI) 2-8 del 1, Göteborg - INSTÄLLD.

13 & 20 sep - Tävlingsfunktionär, Ulricehamn - Arrangör: Åsundens SS - Kursledare: Kent Wikström

4 & 6 sep - Tävlingsfunktionär, Göteborg - Arrangör: Göteborg Sim - Kursledare: Tore Reinhold

4 sep - Tävlingsfunktionär, Uddevalla - Arrangör: Uddevalla Sim - Kursledare: Anders Nilsson

30 aug & 1 sep - Tävlingsfunktionär, Trollhättan - Arrangör: Trollhättans SS - Kursledare: Anders Nilsson

11 - 12 juni - Simlinjeassistent (SA) Blå, Göteborg - Arrangör: VSSF - Kursledare: Nina Jonson

4 - 5 juni - Simlinjeassistent (SA) Gul, Göteborg - Arrangör: VSSF - Kursledare: Nina Jonson

21-22 maj - Simlinjeinstruktör (SI) 7-13 del 3, Helsingborg - INSTÄLLD - Arrangör: Skåne Sim & VSSF

15 maj - Tävlingsfunktionär, Mariestad - Arrangör: Mariestads SS - Kursledare: Anders Nilsson

17 april - Tävlingsfunktionär, Kungälv - Arrangör: Kungälv SS - Kursledare: Tore Reinhold

16 - 17 april - Simlinjeassistent (SA) Blå, Varberg - Arrangör: VSSF - Kursledare: Johan Runhage

16-17 april - Simlinjeinstruktör (SI) 12-17 del 3, Halmstad - INSTÄLLD - Arrangör: Skåne Sim & VSSF

12 & 19 april - Tävlingsfunktionär, Varberg - Arrangör: Varbergs Sim - Kursledare: Kent Wikström

9 april - Distriktsfunktionär, Göteborg - Arrangör: VSSF - Kursledare: Tore Reinhold

21-24 mars - Simlinjeinstruktör (SI) 7-13 del 1+2, Halmstad - INSTÄLLD - Arrangör: Skåne Sim & VSSF

20 mars - Tävlingsfunktionär, Uddevalla - Arrangör: Uddevalla Sim - Kursledare: Anders Nilsson

19 - 20 mars - Simlinjeinstruktör (SI) 12-17 del 2, Malmö - INSTÄLLD - Arrangör: Skåne Sim & VSSF

15 & 19 mars - Tävlingsfunktionär, Halmstad - Arrangör: SK Laxen - Kursledare: Mia Widerberg

12 mars - Distriktsfunktionär, Laholm - Arrangör: VSSF - Kursledare: Kent Wikström

10 mars & 4 april - Tävlingsfunktionär, Falkenberg: Arrangör: Falkenbergs SK - Kursledare: Kent Wikström

8 & 15 mars - Tävlingsfunktionär, Trollhättan - Arrangör: Trollhättans SS - Kursledare: Anders Nilsson

7 & 14 mars - Tävlingsfunktionär, Laholm - Arrangör: SK Stimmet - Kursledare: Mia Widerberg

7 & 9 mars - Tävlingsfunktionär, Kungsbacka - Arrangör: Kungsbacka SS - Kursledare: Kent Wikström

28 feb - Tävlingsfunktionär, Göteborg - Arrangör: Göteborg Sim, Mölndals ASS & SK S02 - Kursledare: Tore Reinhold

25 feb & 1 mars - Tävlingsfunktionär, Sandared - Arrangör: SK 1970 Sandared - Kursledare: Kent Wikström

24 feb & 2 mars - Tävlingsfunktionär, Kungsbacka - Arrangör: Kungsbacka SS - Kursledare: Marina Brohammer

13-14 feb - Simlinjeassistent (SA) Gul, Falköping - Arrangör: VSSF - Kursledare: Marika Sagré

13-14 feb - Simlinjeinstruktör (SI) 12-17 del 1, Mölndal - INSTÄLLD - Arrangör: Skåne Sim & VSSF

26 jan & 3 feb - Tävlingsfunktionär, Lysekil - Arrangör: Lysekils SS - Kursledare: Kent Wikström

21 & 28 jan - Tävlingsfunktionär, Skene - Arrangör: Skene SoIS - Kursledare: Kent Wikström

17 jan - Tävlingsfunktionär, Skövde - Arrangör: Skövde SS - Kursledare: Anders Nilsson

MVH VSSF