Distriktskalender

2010

Äldre kalendrar:
2008 2009

TÄVLINGAR
Alla Västsvenska inbjudningstävlingar inklusive KM som föreningarna vill få sanktionerade hos SSF skall först godkännas av VSSF via "Ansökan och beslutsprocessen". Gällande publicering av era tävlingar i kalendern så länkar vi enbart till respektive hemsida.

UTBILDNINGAR
VSSF eftersöker personer som kan tänka sig ingå i våra utbildningsprogram. Det vi eftersöker är speciellt föreläsare inom SSFs simlinje, detta för att bredda kurserna. Kontakta gärna Magnus.
Gällande all utbildning så mottar vi gärna länkar (ej filer) till inbjudningar, detta gäller såväl simutbildningar, tränarutbilningar, funktionärsutbildningar m.m. som är relevanta till simidrotten.
Vi vill också göra er uppmärksamma på att all utbildning, förutom SISU utbildningar, skall redovisas till VSSF. Detta gör ni på blanketterna nedan i samband med att kursen är slut. Sista redovisningsdag är dock senast den 20 januari påföljande år!
Utbildningsrapport för 2008 - Red. senast den 20 jan. 2009
Utbildningsrapport för 2009 - Red. senast den 20 jan. 2010
Utbildningsrapport för 2010 - Red. senast den 20 jan. 2011

Inbjudan SLK/TI samt U 9-13 år för 2010

DISTRIKTKALENDERN
1) Ansökan och beslutsprocess (Distriktskalendern)
2) Tävlingsansökan 2012 (Förbundstävlingar)
3) Medarrangörsregler 2011 (Förbundstävlingar)

Januari

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
2-3 Team Future Läger [95/96] Lysekil Inbjudan  Deltagare     
16-17 JDM (25m) Uddevalla Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
17 Daloc Cup Töreboda Inbjudan  Startlista  Resultat   
20 KM Uddevalla        
23 David Lega Talang Cup [HK, U (12oY)] Mölndal Inbjudan  Startlista  Resultat   
24 Åmålsdoppet [S/J/U] INSTÄLLD Åmål Inbjudan  INSTÄLLD    
30 Simkunnighetens dag Se info  Info       
30-31 Sandaredsimmet [S/J/U] Sandared Inbjudan  Startlista  Resultat   
31 Öppna Masters DM [Master & Pre-Masters] Dalsjöfors (Borås) Inbjudan  Startlista  Resultat   

Februari

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
4-7 JSM (25m) Kristianstad Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
6-7 Seriesimshelg [14oy]          
7 KM [U] Trollhättan     ????????  
12-14 Grand Prix 2 (50m) [Sportlovshelg v.6] Uppsala  Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
13-14 Ungdoms GP 1 (25m) [J/U - Sportlovshelg v.6] Kungälv Inbjudan  Startlista  Resultat   
13-14 Ungdoms GP 1 (25m) [J/U - Sportlovshelg v.6] Varberg Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
20 US-Cupen [U - Sportlovshelg v.7] INSTÄLLD Uddevalla Inbjudan  INSTÄLLD     
28 KM [S/J/U] Mölndal     Resultat   

Mars

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
6 Magplasket [S/J/U] Lysekil Inbjudan  Startlista  Resultat   
7 Arkivator Cup [U] Falköping Inbjudan  Startlista  Resultat   
13 Stenungsdoppet [U + Masters] INSTÄLLD Stenungsund INSTÄLLD       
13 KM + Mastersmästerskap Varberg Inbjudan    Resultat   
19-21 Grand Prix 3 (50m) Stockholm (SPIF) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
19-21 Öppna Masters SM [Masters] Växjö Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
20-21 Ungdoms GP 2 (25m) [J/U] Borås Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
20-21 Ungdoms GP 2 (25m) [J/U] Kungsbacka Inbjudan  Startlista  Resultat   
20-26 Kellogs Bästa Fyra - Kval [Helg v.11 samt mån-fre v. 12] Se VSSF hemsida        
26-27 VSSF Utvecklingskonferens Göteborg        
27 VSSF Årsmöte Göteborg        

April

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
3-4 Påskhelg          
10-11 Seriesimshelg [14oy]          
10-11 Falkenberg Race [S/J/U] Falkenberg (V-F Sim) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
17 Sjörövarsimmet [U] Göteborg (SK S02) Inbjudan  Startlista  Resultat   
17 VSSF Kalenderkonferens Göteborg Inbjudan       
17-18 Simlärarkandidat/Teknikinstruktörs Utb Del 1/2 Borås alt. Göteborg Inbjudan       
18 KM [S/J/U] Mölndal        
23-25 Grand Prix 4 (50m) - Final Jönköping  Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
24-25 Älgadoppet [U] Vänersborg Inbjudan  Startlista  Resultat   
24-25 Tyr-Cup [S/J/U] INSTÄLLD Halmstad INSTÄLLD       
24-25 Simlärarkandidat/Teknikinstruktörs Utb Del 2/2 Borås alt. Göteborg Inbjudan       
25 KM Borås     Resultat  
30 Kellogs Bästa Fyra - Final [Ca. Kl 12.30-14.30] Göteborg (VSSF) Kallelse  Startlista  Resultat   
30-2/5 Ullbergstrofén [S/J/U] Göteborg (G-Sim) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 

Maj

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
1-2 1a maj helg          
8 KbSS Masterstävling [Masters] INSTÄLLD Kungsbacka INSTÄLLD       
9 Bamseskuttet [U] Uddevalla Inbjudan  Startlista  Resultat   
8-9 ? Grodanutbildning ? ? Göteborg ?        
14-16 Speedo Open [S/J/U] Mölndal Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
22-23 Vårsimiad / Fallracet Trollhättan Inbjudan  Startlista  Resultat   
22-23 Vårsimiad / Kraftsimmet Laholm Inbjudan  Startlista    Livetiming 
23 KM [S/J/U] Mölndal     Resultat   
28-30 Laxaleken [S/J/U] Halmstad Inbjudan  Startlista  Resultat   
28-30 SM/NM Konstsim [S] Mölndal (SIK)   Startlista     
29-30 Ungdomstränare 9-13 år Utb Del 1/1 Borås alt. Göteborg Inbjudan       
30 Knatterace [U] Alingsås (Alingsås SLS) Inbjudan  Startlista  Resultat   

Juni

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
5-6 HM-hus Masterstävling Stenungsund Inbjudan  Pass 1
Pass 2
Resultat  Livetiming 
12-13 Lane 4 Cup [Lör: 14 & Ä / Sön: 13 & Y] Mariestad Inbjudan    Resultat   
19-20 DM/JDM (50m) [Valhalla] Göteborg (VSSF) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
26-27 Midsommarhelg          

Juli

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
2-4 UGP 3 / Bockstensdoppet [S/JU] Varberg Inbjudan    Resultat Livetiming 
6 Laxakvalet Halmstad        
9-11 Open Water SM/JSM+SUM RM+Masters Vansbro SM/JSM
SUM-Sim 
Masters
SM/JSM
SUM-Sim
Masters 
SM/JSM
SUM-Sim
Masters 
Hemsida 
14-18 EJM (50) Helsingfors     Resultat  
14-18 SM/JSM (50m) Malmö (MKK)     Seniorer
Juniorer
 
22-25 SUM-Sim Riksfinal (50m) Köping     Resultat   
27-7/8 MASTERS VM Gbg/Borås/Mölndal Inbjudan  Startlistor  Resultat  Valhalla
Lundby 

Augusti

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
9-15 EM (50m) Budapest        
21-22 KM Halmstad        
27 VSSF Styrelse arbetsdag ?        
28-29 VSSF Simting ?        

September

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
3-5 Team Future Läger [95/96] INSTÄLLD En av 3 orter INSTÄLLD       
3-5 Team Future Läger [97/98] Lysekil Inbjudan       
4-5 Simlärarkandidat/Teknikinstruktörs Utb Del 1/2 Borås alt. Göteborg Inbjudan       
10-12 Luna Cup [S/J/U] Alingsås (Alingsås SLS) Inbjudan Startlista  Resultat   
11 US-Cupen [U] Uddevalla Inbjudan  Startlista  Resultat   
19 Sandaredssprinten [S/J/U] Sandared Inbjudan Startlista  Resultat   
25-26 Trollsimmet [S/J/U] Trollhättan Inbjudan Startlista  Resultat   
26 KM [S/J/U] Mölndal   Startlista  Resultat   

Oktober

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
2-3 Toyota Cup [S/J/U + Masters] Kungsbacka Inbjudan  Startlista  Resultat   
2-3 Simlärarkandidat/Teknikinstruktörs Utb Del 2/2 Borås alt. Göteborg Inbjudan       
2-3 Ungdomstränare 9-13 år Utb Del 1/1 Borås alt. Göteborg Inbjudan       
3 Västkustloppet [S/J/U] Uddevalla Inbjudan  Startlista  Resultat   
9 ÅSS Race 2101 [8-16 år] Ulricehamn Inbjudan  Startlista  Resultat   
9-10 Seriesimshelg [14oy]          
16-17 Ungdoms GP 4 (25m) [J/U] INSTÄLLD Stenungsund INSTÄLLD      
16-17 Ungdoms GP 4 (25m) [J/U] Mölndal Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
16-17 Ungdoms GP 4 (25m) [J/U] Sandared Inbjudan  Startlista  Resultat   
23-24 Västerbybadet Race [Lör: 12-16 år / Sön: 8oY-11år] Götene Inbjudan  Start Lör
Start Sön
 
Res Lör 
Res Sön
 
30-31 DM (25m) [Höstlovshelg V.43] Varberg Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 

November

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
7 Dina Cup/Ållebergsdoppet [U] Falköping Inbjudan  Startlista  Resultat   
13-14 SUM-Sim Region (25m) [U] Göteborg (VSSF) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
14 Potatisdoppet [12oy] INSTÄLLD Alingsås (SK Alingsås) INSTÄLLD       
20-21 ? Ungdomstränare 13-16 år Utb Del 1/3 ? ?        
21 KM [S/J/U] Mölndal     Resultat   
25-28 EM (25m) SSF deltager ej Eindhoven  Hemsida       
27-28 Höstsimiaden [U - VSSF styr anm.] Lysekil Inbjudan
Grenfil 
Start Lör
Start Sön 
Res Lör
Res Sön 
Livetiming 
27-28 Höstsimiaden [U - VSSF styr anm.] INSTÄLLD Kungälv INSTÄLLD       

December

Datum Tävling Plats Inbjudan Startlista Resultat Livetiming
2-5 SM (25m) Stockholm (Neptun) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
4 Alingsås Knatterace [12 år o Y] Alingsås (Alingsås SLS) Inbjudan  Start FM
Start EM
Resultat   
4-5 Barracuda Race [S/J/U] Göteborg (SK S02) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
11-12 NJM (25m) Danmark Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
8-12 VM (25m) Dubai Hemsida       
11 Jubileumscupen Vara Inbjudan  Startlista  Resultat   
11-12 SUM-Sim Riksfinal (25m) Stockholm (Neptun) Inbjudan  Startlista  Resultat  Livetiming 
18-19 Seriesimshelg [14oy]          
18 el 19 Luciaden [S/J/U + Masters] Kungsbacka     Resultat   
19 KM [U] Trollhättan     Resultat   
19 KM [S/J/U] Uddevalla     Resultat   
19 KM [S/J/U] Halmstad     Resultat   
19 KM [S/J/U] Mölndal     Resultat